VipRoom 2018 truskawkowo-malinowy



W Nowym Radzikowie w dniu 8 listopada odbyło się spotkanie w ramach programu VipRoom Timac Agro. Uczestniczyło w nim ok. 70 plantatorów truskawek i innych gatunków jagodowych głównie  z regionu Czerwińska nad Wisłą. Wiele uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z produkcją owoców deserowych. Omówiono też nowości w ofercie firmy Timac Agro Polska. Na VipRoom 2018 dominowały zagadnienia związane z uprawą truskawek. Nieco uwagi poświęcono innym jagodowym, zwłaszcza malinom.

Podsumowanie truskawkowego sezonu 2018

Otwarcia imprezy dokonał Grzegorz Iskra. Obok niego Kamila Załęcka-Dusza i Jacek Witkowski, wszyscy z TAP

Dokonał go Jacek Witkowski z Timac Agro Polska. We wstępie swego wystąpienia pokusił się o podsumowanie zakończonego już sezonu 2018. W gronie wyzwań z jakimi musieli się zmierzyć plantatorzy truskawek prelegent wyliczył uszkodzenia systemu korzeniowego krzewów na wielu plantacjach oraz lokalne podtopienia. Jako znaczące utrudnienie uznał też problemy z pracownikami i większymi kosztami pracy. Także pogoda była wyzwaniem. Sezon był przyspieszony o ok. 21 dni, a plony na plantacjach nienawadnianych były wyraźnie niższe. Spadły też ceny truskawek w skupie o ok. 50% i o 25%  w hurcie. Problemem był także brak opadów po zbiorach. To ograniczy plonowanie w sezonie 2019 roku. Wysoka temperatura w 2018 roku wzmogły presję mączniaka i białej plamistości liści. Szczególnie uwidoczniła się ona na odmianie ‘Azja’. Ogólnie więc koszty utrzymania plantacji były znacznie wyższe niż w poprzednich latach. – mówił w Nowym Radzikowie J. Witkowski. Jego zdaniem  niektórzy plantatorzy zdecydowali się na redukcję areału upraw, ale za to nowe nasadzenia cechować powinny się wysoką produktywnością.

Główne problemy agrotechniczne

Jacek Witkowski TAP podczas swego wystąpienia w Nowym Radzikowie

Pewnym problem są niedobory wapnia i fosforu w wielu kwaterach. Drugi pierwiastek był uwsteczniany z powodu niewłaściwego odczynu pH w części kwater uprawnych. Wielkim problem w ocenie J. Witkowskiego wciąż jest niedostateczna ilość wykonywanych prób glebowych. Sam wykonałem ich w regionie Czerwińska blisko 160. To konieczne jeśli plantatorom mam zalecać konkretne rozwiązania, dostosowane do aktualnych potrzeb. W niektórych gospodarstwach kondycja i zasobność gleby była daleka od optymalnej. Na przykład właściwy  pułap odczynu pH gleby w tym roku panował zaledwie w 32% odwiedzonych przeze mnie gospodarstwach. Wymagane było skomponowanie odpowiednich programów, by sytuację doprowadzić do pożądanego poziomu – mówił Jacek Witkowski podczas VipRoom 2018. Dodał, że uwagi wymaga także nawożenie azotem. W tym przypadku zalecał stosowanie nawozu Sulfammo 23. Zawiera on azot amonowy i amidowy, a także wapń w formie Mezocalcu. Posiada w swym składzie również magnez i siarkę. Standardowa dawka w truskawkach to 150-200 kg/ha. Trzeba tu uwzględnić azot podany w nawozie wieloskładnikowym.

O trendach w uprawie truskawek na VipRoom 2018

Ważnym i interesującym elementem wystąpień J. Witkowskiego była ocena zakończonego sezonu przez pryzmat uprawianych pod Płońskiem odmian. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że ‘Roxana’ plonowała na wysokim poziomie. Było to zazwyczaj ponad 30t/ha. ‘Honeoye’ w tym sezonie odznaczyła się także dobrym plonowaniem, bo i przebieg sezonu był sprzyjający dla specyfiki tej odmiany. ‘Rumba’ także wydała plony w wielu gospodarstwach na poziomie powyżej 30 t/ha. ‘Azja’ wymagała poprawnego, obfitego nawożenia. Plonowanie w sezonie 2018 wynosiło 22-28 t/ha. Deserowe owoce tej odmiany osiągały jednak relatywnie wysokie ceny. Godna uwagi jest odmiana ‘Aprica’. To nowa kreacja w okolicach Czerwińska, ale po pierwszych doświadczeniach z nią można stwierdzić, że powinna ona być uprawiana na zasobnych i żyznych glebach. Właściwe wydają się kompleksy II i III klasy bonitacyjnej. Zdaniem specjalisty w przyszłości popularność zyskiwać powinna odmiana ‘Allegro’. Ma ona szansę w dużej mierze wyprzeć ‘Rumbę’. Szansa na spopularyzowanie ma także ‘Grandarosa’. To odmiana o specyfice nieco podobnej do ‘Olimpii’ i ‘Roxany’. W tym sezonie wykazała się dobrą produktywnością. Z kwater gdzie rosła zbierano ponad 30 t/ha owoców. Ostatnim akcentem wydarzenia był konkurs wiedzy. Warto było wsłuchiwać się w wykłady i zapamiętywać podawane na nich informacje. Do wygrania były bowiem nawozy z oferty TAP.

Szczegółowa relacja z tegorocznej edycji VipRoom-u w Nowym Radzikowie ukaże się w w czasopiśmie „Jagodnik”.

Zespół TAP odpowiedzialny za organizację VipRoom 2018






Poprzedni artykułGdzie można uprawiać jagodę kamczacką?
Następny artykułZraszacze do ochrony borówek przed przymrozkami

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj