W tegorocznym projekcie Borówkowe Factory zaistniała firma AgronetPro. Oferuje ona nowatorskie systemy monitorowania warunków panujących na plantacji, zarówno w powietrzu jak i glebie. W połączeniu z mobilnym system przesyłania i gromadzenia danych, daje to bezpośredni podgląd tego co dzieje się na plantacji w danym momencie. Czyli de facto zyskujemy informację co czują rośliny. Rozwiązania te idealnie wpasowują się w nowoczesne Rolnictwo 4.0.

To nie jest zwykła stacja pogodowa, choć spełnia wszystkie jej funkcje. Przesyłanie danych zbieranych przez poszczególne czujniki wspierane jest przez technologię LoRaWAN®. Dzięki czemu ze strony użytkownika nie jest potrzebna dodatkowa karta SIM lub połączenie Wifi. Dodatkowo wszystkie czujniki wyposażone są w baterie o min. dwuletniej żywotności i przez cały okres użytkowania nie wymagają żadnych działań.

W Karczmiskach jedna ze stacji umieszczona została na kwaterze borówkowej, kolejna w tunelu foliowym gdzie rosną maliny. Stacja posiada funkcjonalny deszczomierz do mierzenia opadów deszczu, czujniki temperatury i wilgotności powietrza, temperatury i zwilżenia liści, oraz umieszczone w glebie czujniki temperatury, wilgotności i EC gleby. Wszystkiego te dane są zbierane i bezpośrednio dostępne na ekranie smartfona w aplikacji AgronetPRO. Dodatkowo firma oferuje dostęp do różnych modeli chorobowych, pozwalających ocenić jakie jest ryzyko ich wystąpienie, na podstawie zebranych meteorologicznych.

Komplet czujników do monitorowania warunków panujących w otoczeniu roślin

Jak podkreśla dr Paweł Krawiec, który użytkował ten system przez ostatni sezon, jest to bardzo praktyczne i wręcz niezbędne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa. Dzięki czujnikom wilgotności gleby mogliśmy precyzyjnie sterować nawadnianiem. Z kolei porównanie temperatury zewnętrznej z tą panująca wewnątrz tuneli dało nam możliwość precyzyjnego zarządzania wietrzeniem tuneli. Jest to szczególnie ważne w okresach wczesnej wiosny i późnej jesieni – ocenia użytkownik systemu AgronetPro. Bardzo cenne jest też obserwacja temperatury gleby, gdyż daje to wiedzę czy poszczególne składniki mogą być pobierane przez korzenie. Dzięki temu można w porę podjąć decyzję o potrzebie wykonania dodatkowych zabiegów dolistnego nawożenia, i w ten sposób zapobiec niedoborom pierwiastków w roślinie.

Bardzo wygodna okazuje się tez bezpośredni dostęp do wszystkich danych za pośrednictwem smartfona. Dodatkowo możliwe jest ustawienie alertów, dotyczących np. spadku temperatury, wilgotności czy też osiągnięcia zbyt wysokich odczytów.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wprowadzenie takiego systemu zbierania danych wymaga trochę czasu i opanowania jego obsługi.  Takie rozwiązania warto wdrażać właśnie teraz, gdy mamy na to czas i możemy oświecić czas na przyswojenie zasad działania i wypracowania strategii zbierania i odczytywania zebranych informacji. Okres jesienno-zimowy to idealny moment na informatyzację gospodarstwa – podkreśla dr Paweł Krawiec.

Usługi i produkty firmy AgronetPro – stacje pogodowe, mobilne czujniki, zdalne systemy do nawadniania oraz modele chorobowe doskonale wpisują się w zakres rolnictwa 4.0. Dostępne obecne programy pozwalające dofinansować tego typu działania dodatkowo przemawiają za szybkim wdrożeniem takich rozwiązań we własnym gospodarstwie. Warto z tej możliwości skorzystać!  

Więcej informacji o rozwiązaniach AgronetPro na stronie 







Poprzedni artykułJagodowy biznes w Maroko. Wcale nie jest kolorowo
Następny artykułI Bieg po Truskawkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj