Uprawa malin w tunelach zyskuje na znaczeniu


Firma Agronom Berries to nie tylko producent sadzonek truskawek, malin czy jeżyn, ale również jeden z największych w kraju producent owoców jagodowych. Same maliny uprawiane są w tej firmie na kilkudziesięciu hektarach.

Odmianą malin dominującą dotychczas w nasadzeniach w firmie Agronom Berries jest 'Polka’. Niestety w jej przypadku problematyczne, przy eksporcie owoców staje się ich ciemnienie. Dlatego, od jakiegoś czasu kładziony jest na wprowadzenie do uprawy nowych odmian. Duże nadzieje wiązane są z polskimi nowościami jak 'Polonez’ i 'Poemat’, których owoce są dużo jaśniejsze.

’Polka’ w tym gospodarstwie uprawiana jest na 25 ha, z tego już 10 ha rośnie w zblokowanych tunelach. Uprawa w tunelach stała się koniecznością z uwagi na rosnące wymagania odbiorców jeśli chodzi o jakość owoców oraz możliwość zapewnienia wysokiej jakości owoców niezależnie od warunków pogodowych – informuje Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries. W gospodarstwie założono także około 2-hektarową plantację odmiany 'Radziejowa’, która ma pozwolić wydłużyć podaż wysokiej jakości malin z tego gospodarstwa i oferować owoce już na przełomie maja-czerwca.

W firmie w tym sezonie rozpoczęto również ocenę kilkunastu nowych odmian maliny, które uprawia się w pojemnikach w substracie kokosowym w tunelu foliowym. Wyniki prowadzonej tutaj oceny mogą okazać się bardzo interesujące w zestawieniu z wynikami doświadczeń odmianowych realizowanych w ramach projektu Malinowe Factory, gdzie maliny uprawiane są na zagonach ziemnych bez ściółkowania lub ze ściółkowaniem czarną agrowłóknią lub czarną tkaniną.  

Poprzedni artykułSpotkało Cię gradobicie – co dalej?
Następny artykułXVIII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj