Uprawa malin w tunelach zyskuje na znaczeniu


Firma Agronom Berries to nie tylko producent sadzonek truskawek, malin czy jeżyn, ale również jeden z największych w kraju producent owoców jagodowych. Same maliny uprawiane są w tej firmie na kilkudziesięciu hektarach.

Odmianą malin dominującą dotychczas w nasadzeniach w firmie Agronom Berries jest 'Polka’. Niestety w jej przypadku problematyczne, przy eksporcie owoców staje się ich ciemnienie. Dlatego, od jakiegoś czasu kładziony jest na wprowadzenie do uprawy nowych odmian. Duże nadzieje wiązane są z polskimi nowościami jak 'Polonez’ i 'Poemat’, których owoce są dużo jaśniejsze.

’Polka’ w tym gospodarstwie uprawiana jest na 25 ha, z tego już 10 ha rośnie w zblokowanych tunelach. Uprawa w tunelach stała się koniecznością z uwagi na rosnące wymagania odbiorców jeśli chodzi o jakość owoców oraz możliwość zapewnienia wysokiej jakości owoców niezależnie od warunków pogodowych – informuje Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries. W gospodarstwie założono także około 2-hektarową plantację odmiany 'Radziejowa’, która ma pozwolić wydłużyć podaż wysokiej jakości malin z tego gospodarstwa i oferować owoce już na przełomie maja-czerwca.

W firmie w tym sezonie rozpoczęto również ocenę kilkunastu nowych odmian maliny, które uprawia się w pojemnikach w substracie kokosowym w tunelu foliowym. Wyniki prowadzonej tutaj oceny mogą okazać się bardzo interesujące w zestawieniu z wynikami doświadczeń odmianowych realizowanych w ramach projektu Malinowe Factory, gdzie maliny uprawiane są na zagonach ziemnych bez ściółkowania lub ze ściółkowaniem czarną agrowłóknią lub czarną tkaniną.  
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj