Uprawa borówki wysokiej w Polsce staje się coraz powszechniejsza. Areał nasadzeń rośnie w dynamicznym tempie, trudnym do oszacowania nawet przez ekspertów z branży. W ostatnich latach sprzedaż owoców jest cały czas dochodowa. Uprawy te silnie rozwijają się również na południowej półkuli, a krajem, gdzie uprawy w te uprawy inwestuje się znaczne środki jest Argentyna.
Spodziewany wzrost produkcji borówki – 17%
Specjaliści z rynku borówki spodziewają się o wiele większej podaży argentyńskich owoców borówki. Wzrost wyniesie prawdopodobnie 17% w porównaniu do roku 2015. Spodziewamy się, że plantatorzy zbiorą w tej kampanii 17,5 tys. ton. W 2015 roku plony wyniosły 14,9 tys. ton. Jeżeli uda się rozciągnąć szczyt zborów w czasie, to może okazać się, że cena argentyńskich borówek pozostanie atrakcyjna i w kolejnych latach będziemy obserwować stabilny rozwój tego segmentu produkcji – powiedział Carlos Stabile, prezydent stowarzyszenia Argentina’s Blueberry Commission (ABC). Optymistycznym prognozom dotyczącym zbiorów sprzyjał rozkład zimowych temperatur. Średnio wystąpiło o 158% więcej godzin chłodu niż w zimie 2015 roku, co zapewniło dobre warunki zimowania dla większości odmian uprawianych w Argentynie. Zdaniem Carlosa Stabile zimowa aura przełoży się na smak owoców, gdyż będą one miały wyższy wskaźnik Brix.
Nowe rynki
Argentyńscy producenci będą w stanie dostarczać owoce na rynek od września do grudnia. Duże nadzieje pokładane są we współpracy z chińskimi odbiorcami. Obecnie nie możemy eksportować owoców do Chin, ale jesteśmy w trakcie procedur prawnych, które mają odmienić ten stan rzeczy. Na tamtejszy rynek trafił już także pilotażowy kontyngent. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, chińscy konsumenci będą mogli nabywać argentyńskie borówki w 2017 roku – powiedział prezes ABC. We współpracy z Chińczykami pokłada się wielkie nadzieje, jednak prawdziwe wyzwania z którymi trzeba się zmierzyć tkwią na miejscu. Jednym z nich jest konieczność poprawy procesów logistycznych. Owoce muszą pokonać bowiem bardzo duże odległości zanim opuszczą Argentynę, co obecnie nie pozostaje bez wpływu na ich jakość. Ważne jest, aby uporać się z tym problem nim nastąpi otwarcie chińskiego rynku dla argentyńskiej borówki.
Źródło: www.freshplaza.com