Nie tylko w Polsce maliny są za bezcen. Tanio jest także za Bugiem. Ukraińscy plantatorzy są niezadowoleni z cen malin. W bieżącym sezonie stawki za produkt do mrożenia wahają się w przedziale 7-12 hrywien ( ok. 1,00 – 1,65 PLN wedle kursu na dzień 27.07.2018). Zdaniem producentów to nie pokrywa kosztów związanych z prowadzeniem kwater i zbiorem.
Dookoła Winnicy coraz więcej malinowych chruśniaków
Jednym z regionów, gdzie produkcja malin rozwija się najprężniej na Ukrainie są okolice miasta Winnica na wschodzie Podola. Coraz więcej osób decyduje się na założenie plantacji właśnie tam. Jedni biorą pożyczki by zakładać kwatery, inni inwestują środki zarobione na przykład w Polsce w uprawę malin. Najlepsze owoce deserowe trafiają stąd do Niemiec i Francji. Gorszej jakości owoc trafia do Polski do zagospodarowania przemysłowego.
Niskie ceny za maliny w skupie
Uzyskiwane ceny za owoc w tym roku są na Ukrainie bardzo niskie. Standardowo jest to między 7 a 12 hrywien/kg. W zeszłym roku było o wiele lepiej. Za 1 kg owoców plantatorzy otrzymywali 16-23 hrywien. Średnia stawka wynosiła 20-21 UAH, co po opłaceniu rwaczy pokrywało pozostałe koszty produkcji i dawało godziwy zarobek. W zeszłym roku zatrudnionym przy zbiorze płacono 6-7 hrywien za kilogram owoców, w tym roku ze względu na niskie ceny w wielu gospodarstwach zredukowano tę stawkę do 5 UAH/kg (ok. 70 gr). Obowiązujące realia rynkowe nie pozwalają na wygenerowanie jakiejkolwiek rentowności. Zwłaszcza, że plantacje ukraińskie prowadzone są zazwyczaj w co najmniej przyzwoitej technologii i kulturze.
Co robić?
Specjaliści z ukraińskiej branży jagodowej są w zasadzie zgodni. Bez podjęcia działań zmierzających do konsolidacji producentów trudno liczyć na polepszenie ich losu. Muszą powstać grupy producenckie czy inne organizacje zrzeszające plantatorów, mogące stanowić silnego partnera w rozmowach z przetwórcami. Wspólne działania mogłyby także pomóc w redukcji niektórych kosztów czy ambitniejszym inwestycjom w rozwiązania infrastrukturalne czy szeroko pojętą logistykę. Dziś na malinach na Ukrainie najlepiej zarabiają eksporterzy.
Źródło: Kanał 33
Oby tak dalej!! Holender i Niemiec znają się na wyzysku! 🙂