Firma Haygrove w Polsce znana jest przede wszystkim z produkcji tuneli. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii jest ona również znaczącym, a może nawet jednym z największych, producentem owoców jagodowych – malin, truskawek, jeżyn, borówek oraz czereśni. Z produkcją tych owoców, ze szczególnym uwzględnieniem malin oraz tunelowych konstrukcji dedykowanych tej uprawie mogła zapoznać się w ostatnich dniach września grupa polskich producentów.
Grupa polskich producentów owoców jagodowych z doradcami z firmy Haygrove przed zblokowanymi tunelami serii 4
Odwiedzając główną siedzibę firmy Haygrove Ltd. w pobliżu Ledbury w hrabstwie Herefordshire, można zapoznać się z produkcją owoców jagodowych realizowaną na powierzchni przekraczającej 100 ha i w całości realizowanej w tunelach foliowych. Zdobywane doświadczenie wspólnie z działem Haygrove Development przekłada się na wdrażane do seryjnej produkcji modyfikacje oferowanych konstrukcji. Coraz częściej, wprowadzane zmiany w budowie konstrukcji napływają również z innych krajów takich jak Polska czy Niemcy, gdzie konstrukcje tunelowe poddawane są innymi zagrożeniom jak np. wczesne jesienne czy późno wiosenne opady śniegu. Warto tutaj dodać, że konstrukcje do budowy tuneli już praktycznie w całości realizowane są w polskim oddziale firmy Haygrove, który zlokalizowany jest w pobliżu Kępna.
Tunele okazują się również niezbędne, aby dostarczać owoce do sieci handlowych, które wymagają nie tylko ładnych i smacznych owoców, ale przede wszystkim o odpowiedniej trwałosci w obrocie towarowym. W przypadku owoców produkowanych w firmie Haygrove te dostarczane są do kilku sieci handlowych, z których firma zaopatruje w Wielkiej Brytanii m.in. M & S, Waitrose i JS Sainsbury.
Jeszcze do niedawna odwiedzając farmy należące do firmy Haygrove w Wielkiej Brytanii, dominującym gatunkiem była truskawka. Jednak od kilku lat stale zwiększa się areał zajmowany przez maliny. W ich przypadku w uprawie realizowanej na blisko 60 ha w tunelach znajduje się jedna odmiana jest nią Driscoll Maravilla. Odmiana ta owocuje zarówno na pędach dwuletnich jak i tegorocznych, a dzięki uprawie jest w tunelach – w większości są to tunele serii 4 zblokowane, które zapewniają optymalny mikroklimat uprawie malin – poprzez różnego zabiegi związane ze sterowaniem zbioru owoce te oferuje się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W przypadku tej odmiany owoce zbiera się z pędów tegorocznych, dwuletnich (tutaj stosuje się różne modyfikacje np. uprawa w tradycyjnym terminie, opóźniona z sadzonek long cane). Zaletą owoców tej odmiany jest nie tylko ich wielkość, ale również niespotykana u innych malin jędrność oraz jasny kolor owoców, który nie ciemnieje długo po zbiorze.
Więcej o produkcji malin oraz truskawek zarówno metodą konwencjonalną jak i ekologiczną realizowanej w firmie Haygrove w Wielkiej Brytanii będzie można przeczytać w czasopiśmie Jagodnik.