Truskawkowe Inspiracje w Hornigach to projekt, w którym porównujemy różne odmiany i technologie sadzenia truskawek na podwyższonych zagonach. Pokażemy pełną technologię uprawy, różne rozwiązania z zakresu ochrony i nawożenia i – co najważniejsze – aż 23 odmiany truskawek, w tym nowości na polskim rynku, z czołowych firm zajmujących się hodowlą tego gatunku i produkcją materiału szkółkarskiego.
Potrzebne są nowe odmiany truskawek
Projekt Truskawkowe Inspiracje realizowany jest w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków, w położonej niedaleko Warki miejscowości Hornigi. Jako producenci truskawek bardzo szybko przekonaliśmy się do uprawy na podwyższonych zagonach ściółkowanych agrowłókniną lub czarną folią. Podstawową zaletą użycia takich ściółek jest możliwość wyeliminowana ręcznego i chemicznego zwalczania chwastów, co w sytuacji, gdy do produkcji zaczęliśmy włączać nowe odmiany, stało się problemem. Każda odmiana nieco inaczej reaguje na poszczególne herbicydy, a obecnie jest coraz mniej możliwości ich stosowania w uprawie truskawek – uważa Mateusz Włodarczyk. Zachętą do poprowadzenia Truskawkowych Inspiracji okazała się też możliwość przetestowania w lokalnych warunkach mikroklimatycznych nowych odmian truskawki. Do niedawana popularna w tym regionie ‘Marmolada’ przestała być atrakcyjna ze względu na ograniczoną możliwość sprzedaży na rynku owoców deserowych. Okazało się również, że mająca ją zastąpić ‘Grandarosa’ nie spełniała oczekiwań plantatorów pod względem wysokości i jakości plonu. Pojawiło się zatem pytanie, co uprawiać, a także pomysł na projekt „Truskawkowe Inspiracje”.
Pierwsza zasadność tej idei uznała firma UPL Polska. W uprawie truskawek pojawi się wiele wyzwań, zwłaszcza związanych z wymaganiami odbiorców co do poziomów pozostałości pestycydów w owocach oraz jakości i trwałości pozbiorczej plonu. Jako UPL, z naszą gamą biostymulatorów i środków ochrony, chcemy pokazać, że można skutecznie chronić truskawki, bez ryzyka przekroczeń dopuszczalnych norm za zakresu MRL – wyjaśnia Michał Malicki.
Sadzenie sierpniowe & sadzenie kwietniowe
Przygotowania do projektu rozpoczęły się w drugiej połowie 2021 roku, gdy zaczęto przygotowywać pole pod sierpniowe nasadzenia truskawek. Wtedy na uformowanych zagonach, częściowo przykrytych czarną folią, a częściowo agrowłókniną posadzono kilka odmian truskawki. Korzystano z sadzonek zarówno doniczkowanych świeżych (‘Lycia’, ‘Sibilla’), jak też frigo w kategorii WB i A (‘Verdi’). W celu uzyskanie dobrych przyjęć, po posadzeniu przeprowadzono dwukrotnie, co 14 dni, fertygację stymulatorem rozwoju systemu korzeniowego Goteo (dawka 3 l/ha), w połączeniu z nawozem NPK o podwyższonej zawartości fosforu. Dodatkowo – dla zredukowania stresu – potraktowano rośliny dolistnie biostymulatorem Asahi SL. Sadzonki wszystkich odmian, niezależnie od typu materiału, bardzo dobrze przetrwały zimę (od grudnia do marca były okryte agrowłókniną P23) i wiosną wznowiły wzrost. Na początku maja bieżącego roku mogliśmy wstępnie ocenić różnice będące skutkiem użycia różnego typu sadzonek do założenia plantacji.
Pełna technologia uprawy truskawek na zagonach
Od marca tego roku ruszyły też prace związane z przygotowaniem stanowiska pod wiosenne nasadzenie truskawek. Do projektu udało się pozyskać nowych partnerów, szkółki Agronom Berries, de Kemp, Ecoferti, Geoplant Vivai, Flevoplant oraz Poland Plants i w ten sposób zgromadzić kolekcję 23 odmian truskawki do uprawy na zagonach. Oprócz tego, włączyły się do niego firmy dostarczające materiały do ściółkowania zagonów, czyli agrowłókninę (Agrimpex) i czarną folię (Geo Polska). Produkty do kompleksowego nawożenia truskawek zapewniają firmy Agrosimex i Yara Poland. Bieżące informacje i zalecenia są transmitowane w postaci filmów i komunikatów na stronie: https://jagodnik.pl/truskawkowe-inspiracje/
25 maja na plantacji w Hornigach odbędą się Praktyczne Warsztaty. Szczegóły są TUTAJ
Plantacja założona została z różnego typu sadzonek, które były wysadzane w okresie 20 kwiecień – 5 maj. Były to zarówno doniczkowe typu try, sadzonki frigo w klasie A+ oraz sadzonki w kategorii A-, z których zbiór owoców możliwy będzie dopiero w przyszłym roku. W przypadku wyższej klasy sadzonek doniczkowanych oraz frigo, zbiór owoców spodziewany jest po około 60 dniach od posadzenia. Wtedy też (2 lipca) zaprosimy Państwa na podsumowanie pierwszego sezonu Truskawkowych Inspiracji i pokażemy odmiany w trackie owocowania. Zaplanowana jest również degustacja odmian oraz wybór najsmaczniejszej truskawki sezonu 2022. Zarezerwujcie tę datę w swoich kalendarzach, o szczegółach spotkania poinformujemy już niebawem.