Truskawkowe Inspiracje – ochrona truskawek przed kwitnieniem



W ramach Truskawkowych Inspiracji w Hornigach już w ubiegłym roku posadzono truskawki na zagonach, korzystając z różnego typu sadzonek. O tej porze rośliny rozpoczęły już intensywny wzrost. Kondycja truskawek jest różna, dlatego w niektórych sytuacjach wskazane może być ich wzmocnienie tak by wykształciły mocny system korzeniowy. Jest to ważne z punktu widzenia dalszego wzrostu truskawek.

Tam gdzie posadzone zostały truskawki z sadzonek waiting bed, rośliny mają już po 2-3 krony i widoczne pierwsze rozwijające się kwiatostany. Z kolei, gdy sadzono słabsze sadzonki typu A, kondycja roślin jest nieco słabsza. W sytuacji gdy mamy nieco słabsze rośliny na plantacjach, warto już teraz wykonać zabieg biostymulacyjny poprzez zastosowanie dolistne  lub przez fertygację nawozu Goteo – zaleca Michał Malicki z firmy UPL Polska. Wpływa on na rozbudowę systemu korzeniowego z większą liczbą korzeni włośnikowych, a więc tych najbardziej efektywnych jeśli chodzi i pobieranie składników odżywczych. Tym samym przyczynia się do lepszego pobierania składników mineralnych i ich lepszego wykorzystania przez roślinę co prowadzi do zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.

Ponieważ zbliża się już kwitnienie lub nawet już się rozpoczęło na niektórych odmianach, warto również przygotować się do zabiegów chroniących truskawki przed chorobami, w tym szarą pleśnią. Na plantacji pokazowej w Hornigach do tej pory wykonano już zbiegi stosując: 1. Tlenek miedzi – pierwsze ukazujące się liści; 2. Tlenek miedzi + Asahi 0,6 l/ha po przymrozkach + NPK Potasowy; 3. Najbliższy zabieg w momencie ukazywania się pierwszych kwiatostanów Captan 2,1 kg + Vaxiplant 1 l + BM start + KristaLeaf Fruit Controller

Plantacja na zagonach, odmiana Verdi z sadzonek WB

W tym momencie szukamy przędziorków, które wciąż jeszcze niemrawo wychodzą z miejsc zimowania. W pierwszym zabiegu podany zostanie zapewne produkt o działaniu mechanicznym,  np. Siltac. Tuż przed kwitnieniem przy większym nasileniu szkodnika zastosowany zostanie Floramite – informuje ekspert firmy UPL. Floramite wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu jaj letnich, ruchomych form larwalnych oraz form dorosłych przędziorków (wszystkie stadia prócz jaj zimowych). W truskawkach stosuje się go w dawce 0,4-0,6 l/ha.

Wraz z rozpoczęciem fertygacji również podane będzie Goteo w celu regeneracji ewentualnych uszkodzeń mrozowych po zimie.







Poprzedni artykułOchrona malin- ważne kompleksowe podejście (Malinowe Factory 2022)
Następny artykułZnane i nowe rozwiązania do nawożenia borówki od firmy Yara – Borówkowe Factory 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj