Truskawki z nasion w szklarni – obiecujące wyniki

uprawa truskawek, truskawka, Elsanta,


Na lokalizację doświadczalnej doświetlanej uprawy w szklarni mieszańca truskawki firma ABZ Seeds wybrała miejscowość Honselersdijk, znajdującą się w rejonie znanym w Holandii ze szklarniowej uprawy pomidorów, ogórków oraz papryk (na fot. zdjecia odmiany 'Elsanta’ z uprawy realizowanej w szklarnii wyposażonej w urządzenia do sterowania klimatem).

Do doświadczeń wyselekcjonowano trzy odmiany – każda z nich testowana była w dwóch rzędach – w pierwszym pojedyncze rośliny rosły w 3 l doniczkach, a w drugim w 5 l doniczkach rosły po dwie rośliny. W obu przypadkach zagęszczenie wynosiło 5 roślin/m2, co daje 60 roślin w rzędzie. Pierwsze rośliny zostały wysiane 15 września 2012 r. w należącej do firmy jednostce hodowlanej w miejscowości Andijk (rozsada była doświetlana), a wstawione do szklarni w Honselersdijk 28 grudnia 2012 r. Założeniem było posadzenie roślin zaraz po pojawieniu się pierwszych kwiatostanów, a zbiory pierwszych plonów uzyskanych dzięki doświetlaniu i dogrzewaniu obiektu miały się odbyć 5-6 tygodni później. -Wiemy z wcześniejszych doświadczeń – mówił E. Bentvelsen – że w warunkach szklarniowych rośliny naszej hybrydy F1 mają dużo wigoru, radzimy zatem, aby wysadzać rośliny dopiero, gdy pierwsze kwiaty są już wykształcone. W przeciwnym razie mogą one stać się zbyt generatywne i kwitnienie opóźni się. Choć przywieziona do Honselersdijk rozsada nie była jeszcze w fazie kwitnienia, dzięki zastosowaniu doświetlania oraz dodatkowego dwutlenku węgla, rośliny rozwinęły się szybciej niż pierwotnie oczekiwano. Pierwsze owoce były gotowe do zbioru 22 lutego. Przed rozpoczęciem doświadczeń obawiano się, że lampy mogą zaburzać orientację trzmieli używanych do zapylania roślin w szklarni, jednak owady nie miały problemów i pracowały poprawnie. Doświadczenia pokazały również, że zastosowanie lamp Hortilux Schredcr o mocy 10,000 luxów razem z dogrzewaniem szklarni może negatywnie wpłynąć na uprawę – z powodu zbyt wysokich temperatur testowane truskawki ucierpiały na przełomie lutego i marca. Wyciągnięto wnioski, że uprawę należy dogrzewać tylko w przypadku wystąpienia wyjątkowo zimnych okresów. Pomimo problemów z temperaturą i odnotowanego przez to spadku produkcji, doświadczenia z nową odmianą truskawki uprawianą pod lampami pokazały, że jest ona w stanie dać plon zbliżony do odmian czerwcowych takich jak np. 'Elsanta’. Kolejnym i równie ważnym dla firmy celem było uzyskanie odmiany truskawki o bardzo dobrym smaku. Owoce nowej odmiany zostały wysłane do jednej z wiodących amsterdamskich restauracji, gdzie ich smak dostał pozytywną ocenę. Również testy smakowe przeprowadzone na grupie czterdziestu konsumentów na Uniwersytecie Wageningen również dały bardzo dobre wyniki. Smak odmiany jest przynajmniej tak dobry jak odmian 'Lambada’ czy 'Sonata’.

Pomimo wysokich kosztów, firma planuje kontynuować testowanie nowej odmiany w przyszłym roku. Celem hodowlanym jest, aby pierwsze kwiaty pojawiły się na roślinach zaraz po świętach Bożego Narodzenia, co umożliwiłoby pierwsze zbiory już na początku lutego. Jak mówi dyrektor firmy, E. Bentvelsen, z technicznego punktu widzenia możliwe jest uzyskanie pierwszych owoców już w styczniu, ale nie jest on pewny, czy znajdą się na nie tak wcześnie odbiorcy.

E. Bentvelsen zapytany, czy rozważa wykorzystanie lamp LED do doświadczeń z nową odmianą truskawki w przyszłym roku, na razie nie zamierza zrezygnować z tradycyjnych lamp sodowych, gdyż, jak mówi, technologia LED jest wciąż nowością w uprawach szklarniowych, a lampy sodowe są powszechnie stosowane przez ogrodników uprawiających pomidory w tym rejonie. W ciągu ostatniej dekady wielu z nich próbowało swoich sił w uprawie truskawki pod osłonami, jednak, nie mając do dyspozycji odmiany stworzonej specjalnie do wczesnych, doświetlanych upraw, tylko nieliczni zakończyli sezon sukcesem.

 

Po testach w 2014 r., firma ma nadzieję nie tylko wprowadzić na rynek pierwszą, komercyjną odmianę truskawki przeznaczoną do doświetlanej uprawy, ale również nową metodę produkcji zachęcającą do uprawy tego owocu. Jak ujawnia E. Bentvelsen, dwie z trzech testowanych odmian mają duże szanse pojawić się w ofercie handlowej firmy, ale potrzebne są kolejne lata testów przed wprowadzeniem ich na rynek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze komercyjne nasiona mieszańca truskawki przeznaczonej do doświetlanej uprawy szklarniowej zostaną wysiane we wrześniu 2014 r., a pierwsze owoce mają być gotowe do zbioru na początku lutego 2015 r.

O produkcji truskawek w Holandii w szklarniach czyt. też: „Uprawa truskawek w szklarniach w Holandii”

Źródło: The Fruit Grower, tłumaczenie Monika Domoń, www.podoslonami.pl







Poprzedni artykułWstępny program Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej
Następny artykuł2014 z Integrowaną Ochroną Roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj