Truskawki w tunelach – czy już kwitną?

'Flair' już kwitnie

W tunelach z truskawkami w zależności od odmiany oraz technologii uprawy rośliny już intensywnie kwitną lub w uprawach na troszkę późniejszy zbiór rośliny zbliżają się do tej fazy.

Nim się zabieli

Tam, gdzie jeszcze truskawki nie kwitną jest jeszcze trochę czasu na walkę ze szkodnikami. W przypadku roztocza truskawkowca do jego zwalczenia można zastosować wówczas długo działające insektycyd o nazwie Movento 100 SC. Teraz zastosowany pozwoli na odpowiednio dobra „rozkręcenie się” zawartej w produkcie substancji aktywnej w roślinach. W przypadku obecności na liściach małych szkodników jak mszyce czy mączliki, podczas suchszych momentów można sięgnąć po mechanicznie działający insektycyd Fitter. Wsparcie w walce z drobnymi szkodnikami będzie stanowić również produkt Rodeo.

Zwróćmy uwagę również czy w tunelu nie obserwuje się żerowania kwieciaka i w razie stwierdzenia jego obecności należy go zwalczyć sięgnąć po produkty zawierające deltametrynę np. Decis Expert 100 EC.

Jeżeli chodzi o ochronę fungicydową konieczna jest kontynuacja ochrony przed mączniakiem i plamistościami liści. Dobrze będzie zatem zastosować fungicyd Zato 50 WG w rotacji z Vaxiplantem, tak by zapewnić ochronę na długi czas. 

Jak już biało

Tam, gdzie pojawia się więcej kwiatów, np. na odmianie ‘Flair’, czas już na mocniejsze wejście w ochronę. Na roślinach nie trudno znaleźć wilgoć, zatem szara pleśń będzie miała pole do popisu. Do pierwszych zabiegów przy niewielkiej ilości kwiatów można sięgnąć po mieszaninę produktów Batalion 450 SC (pirmetanil) z produktami zawierającymi kaptan. Kolejno przy intensywniejszym kwitnieniu należy zastosować produkt o bardzo szerokim spektrum działania jakim jest Luna Sensation 500 SC.

Nieco bardziej bio

W obiektach osłoniętych folią panują idealne warunki do stosowania produktów biologicznych, ponieważ nie zniszczy ich tam promieniowanie UV. Nie można zatem zapomnieć o stosowaniu opartego o Bacillus subtilis biologicznego fungicydu jakim jest Serenade ASO. Kontaktowe działanie Serenade ASO warto uzupełnić o fungicyd działający od wewnątrz czyli np. o Vaxiplant. Warto wspomnieć, również że zdrowe i pełne wigoru rośliny to rośliny silniejsze. Stąd też wielu plantatorów sięga po produkt Bakto G-Stop, który wspomaga prawidłowy rozwój roślin. Bakterie zawarte w tym produkcie wytwarzają metabolity m.in. witaminy oraz hormony roślinne, które w praktyce podnoszą odporność roślin na czynniki niekorzystne.

A leniuchy śpią

Nie ma i nie zanosi się by na razie pojawiło się większe słońce. Zatem w tunelu nie jest czasami o wiele cieplej niż na zewnątrz. W takich warunkach trzmiele nie są zbyt aktywne. Należy zatem pomyśleć o biostymulacji mającej wpływ na rozwój kwiatów i ich żywotność. Warto zatem zastosować Kelpak, który jest niezwykle pomocnym w takiej sytuacji produktem opartym na algach. Produkt ten można stosować dolistnie, a w tunelach najwygodniej będzie zastosować go poprzez nawadnianie. Dzięki temu będzie nie tylko wspomagał proces kwitnienia, ale również wspomoże wzrost korzeni. 

Partnerem monitoringu plantacji są firmy Bayer i Chemirol.







Poprzedni artykułZamgławianie plantacji – skuteczny sposób na ochronę przed przymrozkami
Następny artykułCzy polskie borówki pojadą do Chin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj