W dniach 10-13 kwietnia miałem okazję uczestniczyć w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez firmę BioAgris oraz eCoCulture do regionu Huelva. W jego takcie odwiedziliśmy kilka gospodarstw specjalizujących się głównie w uprawie truskawek, borówek i malin. Na uwagę zasługiwała doskonała jakość zbieranych oraz przygotowywanych do sprzedaży owoców, z których większość trafia na eksport.
W Hiszpanii obowiązuje jeden główny system uprawy truskawek – wysokie zagony ściółkowane czarną folią, w których od października sadzi się sadzonki zielone w obsadzie około 50-60 tys. szt./ha. W odwiedzanych gospodarstwach w uprawie dominowały takie odmiany jak: 'Fortuna’, 'Rosiera’ i 'Savana’. Dedykowane są uprawie w krajach basenu Morza Śródziemnego. W zależności od odmiany i technologii uprawy, a także jakości materiału szkółkarskiego, uzyskuje się z nich plony od około 0,8 do nawet 1,5 kg/rośliny. W tym roku w jednym z odwiedzonych przez nas gospodarstw i wdrożeniu rozwiązań dedykowanych uprawie truskawek, a oferowanych w Hiszpanii przez firmę eCoCulture plon według właściciela może przekroczyć nawet 1,6 kg/rośliny przy zachowaniu doskonałej jakości owoców. Jeśli dołoży się tutaj obsadę 60 000 szt/ha osiągnięty plon w tym 25-hektarowym gospodarstwie z uprawą w glebie robi wrażenie. Należy zaznaczyć, że truskawki uprawia się tutaj w glebie piaszczystej o niskiej zasobności składników odżywczych. Tutejsze gleby wymagają również regularnego odkażania. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się tutaj stosując poprzez fertygację nawóz NHDeltaCa, który aplikowany jest nawet co 15 dni. Jego zasługą jest m.in. stymulowanie do wzrostu systemu korzeniowego. Z jednej strony zapewnia to bardzo dobry wzrost roślin, a z drugiej pomaga zoptymalizować pobieranie składników odżywczych. Odpowiednie połączenie w tym nawozie azotu w formie NH2 z wapniem i borem pozwala na szybkie pobieranie azotu przez rośliny przy niewielkiej ilości energii, a to wszystko wpływa na odżywienie i prawidłowy wzrost roślin. Uważam, że plantacje korzystające technologii NHDelta, na którą składają się jeszcze takie produkty jak NHDeltaK oraz rekomendowany przez nas BioCal, optymalizujący m.in. zaopatrzenie roślin w wapń w połączeniu z produktem XStress należą w tym roku do jednych z najlepiej plonujących w Hiszpanii – informował Angel Ruiz Serna z eCoCulture. Dodatkową zaletą stosowania nawozu NHDelataCa jest możliwość ograniczenia nawożenia azotowego nawet o 50% względem plantacji, gdzie nie stosuje się tego produktu.
Jak informował Szymon Kamiński z firmy BioAgris, nawóz NHDeltaCa na polskim rynku dostępny jest od trzech lat, a efekty jakie uzyskują osoby go stosujące są dla jego użytkowników wręcz niesamowite. Sam mogłem się przekonać o zaletach tego produktu stosując go na swojej plantacji truskawek. Nawóz ten w Polsce najczęściej jednak cały czas stosowany jest dolistnie. Widząc jak Hiszpanie stosują przez fertygację NHDaltaCa, uważam, że w podobnej dawce 5 l/ha co około 15 dni powinniśmy stosować go również w Polsce. Oczywiście czasami mogą występować niewielkie różnice w konkretnej rekomendacji dla danego gospodarstwa, ale tutaj zawsze można skontaktować się z nami, aby uzyskać odpowiednią rekomendację – informował Sz. Kamiński.
W trakcie naszej wizyty w Hiszpanii na części kwater kończyły się zbiory truskawek. Na większość były jednak dopiero lub już na półmetku. Wszystko wskazuje na to, że podaż hiszpańskich truskawek na rynku Europejskim powinna się zakończyć przed rozpoczęciem na dobre zbiorów tych owoców w Polsce.
Więcej o kompleksowej technologii produkcji truskawek w regionie Huelva oraz przygotowaniu ich do sprzedaży będzie można przeczytać w najbliższym numerze czasopisma „Jagodnik”