Truskawki na Branding Ovation 2024



Silnie reprezentowane podczas Branding Ovation 2024 były gospodarstwa produkujące truskawki oraz przetwory na ich bazie. Ich przedstawiciele występowali w trakcie wydarzenia, omawiali swoją działalność. Poniżej krótkie prezentacje tych gospodarstw.

Rajska Truskawka

Grzegorz Kasprzak, Rajska Truskawka

Początki marki sięgają już przeszło dekady wstecz, a decyzja o rozpoczęciu produkcji truskawek podjęta została rodzinnie. Początek przypadł na 2014 rok i od tego czasu powierzchnia produkcyjna jest sukcesywnie powiększana, a dodatkowo trwały prace nad wyselekcjonowaniem najlepiej dostosowanych odmian do oczekiwań detalicznych odbiorców i warunków panujących w gospodarstwie. Zmieniała się też technologia produkcji, ewoluowała w kierunku współczesnych standardów – wyścielane zagony, fertygacja, tunele. W 2022 roku pierwszy raz udało się także zebrać istotne ilości jagody kamczackiej, które trafiały m.in. do lokalnych przetwórców. Obecnie ok. 30 a plantacji truskawkowej rośnie w tunelach i powierzchnia ta z uwagi na lepszy i wydajniejszy niż w stanowiskach gruntowych otwartych plon jest stale powiększana, by finalnie cała produkcja realizowana byłą właśnie pod takimi osłonami. W 2024 roku zaplanowano pierwsze samozbiory.

Truskawki od Karola

Weronika i Karol Maciejczyk, Truskawki od Karola

Weronika i Karol Maciejczykowie z Truskawki od Karola mówili o swej produkcji. Gospodarstwo odziedziczyli po rodzicach, którzy z kolei przejęli je od poprzedniego pokolenia. Pierwsze truskawki posadzili właśnie rodzice Piotr i Danuta Maciejczykowie na powierzchni 50 a. Obecnie to właśnie truskawki są głównym kierunkiem produkcyjnym tej farmy. Wytwarzane są w niej także przetwory. Od początku ważną rolą było wypracowanie rozpoznawalności produktu – naklejki na opakowaniach, breloczki dla dzieci, odzież i samochody z identyfikacją wizualną gospodarstwa to przykłady dbałości o rozpoznawalność marki. Tak jak w poprzednim przypadku, to gospodarstwo również otwarte jest na samozbiory.

Truskawka od Rolnika

Agnieszka Leleń, Truskawka od rolnika

Agnieszka Leleń wraz z mężem Michałem i rodzicami prowadzi gospodarstwo na południu Polski, początkowo o profilu warzywniczo-owocowym. W 2020 roku rozpoczęto tu testowe uprawy truskawek w tunelach, a efekty były tak dobre, że zdecydowano o rezygnacji z produkcji warzyw. Obecnie truskawki produkowane są w 21 tunelach solowych, a w planach jest budowa kolejnych 4 takich obiektów. W bieżącym sezonie rozpoczną się też samozbiory, a także uruchomiona zostanie sprzedaż detaliczna owoców w jednym z krakowskich centrów handlowych. Truskawka od rolnika została uznana Truskawkową Marką Roku 2024!

Farma Mój Owoc

Mateusz Maruszewski, Farma Mój Owoc

Mateusz Maruszewski mówił o rodzinnym gospodarstwie spod Dęblina i o firmach, które wyrosły z niego. Truskawki w gospodarstwie uprawiano w nim już w latach 70-tych, a pierwsze tunele i profesjonalne maszyny pojawiać zaczęły się od drugiej połowy minionej dekady. Rozwój zaburzały czynniki pogodowe, m.in. zawalenie tuneli pod wpływem śniegu, czy pojawiający się hejt w Internecie – drugie zjawisko udało zmienić się jednak dość szybko w dodatkowe źródło motywacji. U Maruszewskich wciąż dzieje się wiele dobrego: w gospodarstwie pojawiają się goście, a Farma Mój Owoc obecna jest w mediach społecznościowych – co godne podkreślenia, jeden z zamieszczonych tam filmów wyświetlany był ponad 9 mln razy. Mateusz Maruszewski inwestuje tez w przetwórstwo. Przetwórnia Mój Owoc i Lody z Farmy to kolejne etapy działalności, które zagospodarują m.in. część produkcji owoców z gospodarstwa. Bracia Mateusz i Adam Maruszewscy odebrali główną nagrodę Branding Ovation dla Jagodowej Marki Roku 2024!

Farma Ovoc

Kacper Bojański, Farma Ovoc

Kacper Bojański mówił o produkcji owoców jagodowych, truskawek i malin, i ich sprzedaży przez 9 miesięcy w roku. Farma Ovoc jest rodzinna, a produkcja realizowana jest pod osłonami, tj. w tunelach i w szklarni. Jest ona certyfikowana, m.in. poprzez Global GAP. Żywność jest bezpieczna dla konsumentów. W szklarni ze 135 tys. truskawek pozyskuje się 120 ton owoców w terminach, w których podaż krajowego owocu jest bardzo ograniczona.

Ogłaszanie wyników konkursu






Poprzedni artykułLody z Farmy
Następny artykułBorówki po przymrozkach – biostymulacja i ochrona w czasie kwitnienia (monitoring plantacji, 01.05.2024 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj