W ostatnich dniach rozpoczęły się zbiory wczesnych odmian truskawek uprawianych w gruncie bez okrycia w celu przyspieszenia. Pierwsze owoce są już zbierane, nie można jednak zapomnieć o tym by kontynuować zabiegi które mają na celu utrzymanie ich jakości i dalsze budowanie plonu na odmianach późniejszych.
By nie zmiękły
Najważniejszym w tym momencie dla jakości owoców jest odpowiednie zaopatrzenie ich w wapń. W czasie kiedy owoce powoli dojrzewają należy kontynuować dokarmianie dolistne podając wapń bezpośrednio na owoc. Należy jednak wybrać produkty, które nie zawierają azotu bądź wnoszą go w minimalnym stężeniu. Azot podany bezpośrednio na owoce będzie je rozmiękczał niwecząc dobroczynny wpływ wapnia. Dobrym rozwiązaniem będzie więc nawóz Folanx Ca29, który wnosi dużą dawkę łatwo wchłanialnego wapnia bez zbędnego azotu. Dodatkowo by utwardzić owoce można ten zabieg połączyć z podawaniem krzemu w postaci ASX Krzem Plus. Krzem podany w tym momencie nie tylko utwardzi owoce ale także zmniejszy ich podatność na oparzenia słoneczne, które w ostatnich dniach nie są rzadkością.
Na odmianach późniejszych, takich jak chociażby ‘Grandarosa’, owoce wciąż rosną i tam dobrymi produktami do dokarmiania wapniem będą te, które łączą wapń z aminokwasami jak np. Metalosate Ca i Calciminal. Aminokwasy w okresie wzrostu owoców będą pobudzać je do osiągania większych rozmiarów.
By urosły
Każdy chce by owoce truskawek były jak największe. Z reguły pojawiają się problemy z ich wielkością na po 2-3 zbiorze, gdzie kolejne owoce są nieco mniejsze od tych z pierwszych zbiorów. By możliwie wyrównać wielkość owoców podczas zborów konieczne jest systematyczne prowadzenie fertygacji. Stabilnie w czasie zbiorów podawane są nawozy o podwyższonej zawartości potasu jak Rosasol 8-17-41 czy Ultrasol 12-12-36. Nawozy te mają dość mało azotu, który mógłby stymulować wzrost roślin i owoców. Dlatego też tuż po pierwszych zbiorach należy wykonać 2 zabiegi fertygacji saletrą wapniową w dawce ok. 20 kg/ha, która pobudzi rośliny d wzrostu. Podany do korzeni azot w przeciwieństwie do aplikacji dolistnej nie będzie tak mocno wpływał na twardość owoców, a pobudzi je do wzrostu. Na truskawkach, które wciąż dojrzewają można wciąż podać CaTs – tiosiarczan wapnia. Dostarczy on roślinom wapń, który w tym przypadku zdąży jeszcze być przetransportowany do owoców.
Utrzymać liście
Przyszły upały i w tych stresowych warunkach uwidaczniają się wszystkie uszkodzenia i niedociągnięcia, które miały miejsce podczas całej wiosny. Szczególnie widoczne stało się to na odmianie ‘Marmolada’. Jej liście są wręcz uwielbiane przez przędziorki, a ich wcześniejsze żerowanie uszkodziło tkanki. Dodatkowo podczas kwitnienia wykonana została seria zabiegów, która miała na celu wyniszczenie wielu chorób, w tym mączniaka. Ten jednak chociaż był jeszcze niewidoczny wyrządził pewne szkody i po jego zwalczeniu też widać gdzie się znajdował. Te czynniki spowodowały, że na liściach pojawił się szereg mikrouszkodzeń, które w tym momencie ujawniają się w postaci przebarwień liści. Nałożyły się na to również warunki stresowe związane z ostatnimi upalnymi i słonecznymi dniami. Liście przebarwiają się i trzeba pomyśleć o utrzymaniu ich kondycji by jak najdłużej i jak najlepiej mogły odżywiać owoce. W podniesieniu jakości liście dobrym rozwiązaniem jest antystresowy ASX Tytan Plus, który można połączyć z dokarmianiem liści magnezem, który odpowiedzialny jest za budowanie chlorofilu w roślinie. Szybkim sposobem dostarczenia magnezy będzie nawóz Mag S Aloy.
Niby sucho a chronić trzeba
Wydawało by się, że jest sucho i słonecznie. Jednak codziennie pojawiają się rosy, a intensywne nawadnianie również powoduje utrzymywanie się wilgotności wewnątrz krzewu. Prowadzona teraz ochrona, na odmianach które wciąż jeszcze nie są dojrzałe, będzie miała na celu utrzymanie w dobrej kondycji nie tylko owoców ale i podstawy krzewu, ogonków liściowych i pędów kwiatostanowych.
W warunkach stabilnej pogody można ochronę oprzeć na produktach jednoskładnikowych i skierowanych tylko przeciwko szarej pleśni jak Teldor, Pyrus czy Geoxe. W momencie kiedy pojawią się deszcze warto będzie powrócić do produktów silniejszych jak np. Luna Sensation.
Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex