Sugana

Sugana
To odmiana wyhodowana w Szwajcarii w 1999 roku, pochodzi z programu hodowlanego, którego celem było uzyskanie odmiany owocującej na tegorocznych pędach o dużych owocach. Jest krzyżówką odmian Autumn Bliss i Tulameen.

Jej pędy mają wzniesiony pokrój, podobnie jak u Autumn Bliss, krzewy rosną silnie. U tej odmiany należy uważać z nadmiernym nawożeniem azotowym. Zbyt silne nawożenie tym składnikiem może pogarszać trwałość owoców w obrocie towarowym. Wielkość owoców jest podobna do malin odmiany Tulameen, i są większe niż Polki. Owoce mają ładny, jasnoczerwony kolor, jednak z uwagi dużą wielkość są bardzo delikatne. Oczywiście nadają się do pakownia w opakowania jednostkowe. Są dobrym surowcem do mrożenia w całości. Odmiana ta z uwagi na silny wzrost krzewów polecana jest raczej do uprawy tradycyjnej w gruncie, gdzie może stanowić uzupełnienie oferty dotyczącej wysokiej jakości owoców zbieranych po innych wczesnych kreacjach zapewniając dobrą podaż owoców aż do jesieni. Sugana wprawiana w tunelach może czasami rosnąć zbyt silnie. Znane są jednak sposoby jej uprawy w ten sposób, jednak wymagane jest tu bardzo umiejętne nawożenie stymulujące pędy do owocowanie a nie do zbyt silnego wzrostu – uważa Stij Geurts z firmy Poland Plants.

Według przedstawicieli firmy Poland Plants, która w swojej ofercie ma sadzonki tej odmiany odmiana ta dobrze owocuje od lipca do pierwszych przymrozków. Jeśli nie jest przenawożona, ma ładne, jasnoczerwone owoce, które są nie tylko bardzo smaczne, ale również dostatecznie trwałe w obrocie towarowym. U tej odmiany należy zwrócić na bardzo duży udział owoców w klasie ekstra w całkowitym zbiorze, który może dochodzić nawet do 98%. Średnia masa owocu to 6-7 gram. Jej rośliny są odporna na wymarzanie.

O innych malinowych kreacjach z firmy Poland Plants informuje Stijn Geurts.

 Poprzedni artykułRośnie zagrożenie szarą pleśnią!
Następny artykułUwaga na eksport owoców i warzyw do FR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj