Sortowanie borówki


W pierwszych dniach sierpnia na jednej z plantacji borówki wysokiej na południu Polski, firma Archimedes zorganizowała pokaz pracy sortera do owoców jagodowych. Dzięki temu urządzeniu można przesortować do 2,5 t owoców/godz.

Jak informował Paweł Janiga z firmy Archimedes, prezentowany sorter firmy BEST pozwala na bardzo dokładne odseparowanie wadliwych owoców borówki,

Trzy etapy sortowania pozwlają oddzielić owoce z wadami koloru, struktury i zbyt drobne

bowiem jest to połączenie sortera optycznego i laserowego. W pierwszej kolejności, owoce przemieszczjące się na przenośniku paskowym trafiają w zasięg działania kamery, której zadaniem jest wykrycie owoców z wadami koloru. Takie owoce są następnie wystrzeliwane działkami powietrznymi do góry (ponad przenośnik) i trafiają na poprzeczny przenośnik, którym przemieszczane są do skrzynek. Druga sekcja sortująca pozwala przy użyciu światła laserowego odseparować jagody z wadami struktury (miękkie, z uszkodzeniami skórki, również resztki okwiatu i inne ciała obce), które również na zasadzie wystrzeliwania przez działka powietrzne trafiają na przenośnik boczny. Maszyna sortująca zasilana jest napięciem 230 V i wymaga podłączenia sprężarki o wydajności minimum 4 Atm.

6-głowicowa wagonaważarka podaje odpowiednie porcje owoców do panetek

W prezentowanym układzie sorter firmy BEST skonfigurowano z linią do pakowania borówki wyprodukowaną przez polską firmy Nulka. Po przesortowaniu owoce przemieszczane są na wałkach o regulowanej odległości miedzy nimi (8-12 mm) co pozwala w końcowym etapie odsortować jagody zbyt drobne (spadają one na dolny przenośnik). W kolejnym etapie trafiają na stół selekcyjny, gdzie ostatecznej kontroli owoców dokonują pracownicy.
Dozownik linii wyposażono w 6 głowic wagowych, z których odmierzone porcje owoców podawane są bezpośrednio do punetek. Napełnione punetki przemieszczane są transportem do sekcji, gdzie odbywa się końcowa kontrola jakości i zakładane są wieczka. Wcześniej przejeżdżają przez wagę kontrolną, gdzie sprawdzana jest ich waga. Opakowania, które mają nieodpowiednią wagę, kierowane są na boczny stół obrotowy, gdzie są poddawane kontroli, a ich waga jest korygowana. Ostatni etap pakowania polega na nałożeniu wieczek i ułożeniu gotowych opakowań w skrzynkach zbiorczych.

Końcowy produkt, czyli zapakowane i gotowe do wysyłki owoce borówki




Poprzedni artykułSpecjaliści od jagodowych
Następny artykułTruskawki powtarzające owocowanie (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj