Sadzonki long cane

long cane, poland plants, malinowe factory, malina, uprawa malinW wielu gospodarstwach w Zachodniej Europie do zakładania plantacji malin w tunelach na coraz większą skalę wykorzystuje się sadzonki long cane tego gatunku. Również w Polsce, w niektórych gospodarstwach zaczyna się korzystać z tego materiału szkółkarskiego.

Na potrzeby projektu Malinowe Factory firma Poland Plants z Januszowic dostarczyła sadzonki long cane malin (Tulameen’, 'Glen Lyon’ i 'Glen Ample’). Z reguły tego typu sadzonki w tunelach uprawiane są w doniczkach wypełnionych substratem (najczęściej stanowi go substrat kokosowy), jednak z uwagi na specyfikę produkcji w gospodarstwie, gdzie realizowany jest projekt zdecydowaliśmy się posadzić sadzonki long cane w glebie. Będzie to również interesujące doświadczenie pokazujące, czy uprawa takich roślin w glebie przyniesie zadowalający efekt.

Sadzonki long cane to nic innego jak długopędowe sadzonki frigo wysokiej jakości. Wykorzystanie tego typu sadzonek umożliwia sterowanie terminem zbioru malin odmian owocujących na dwuletnich pędach. Dzięki temu możliwe jest np. wydłużenie podaży owoców od kwietnia do listopada.

Jak informuje Stijn Geurts z firmy Poland Plants, produkcja sadzonek long cane wymaga znacznych nakładów finansowych na taką uprawę jak również bardzo dużego doświadczenia aby uzyskać materiał, który zapewni wysokie plony w roku założenia uprawy. Bardzo ważna jest również znajomość fizjologii poszczególnych odmian jeśli chodzi np. o termin inicjacji pąków kwiatowych czy wymagania związane z nawożeniem. Trzeba bowiem tutaj wiedzieć, że pędy w sadzonkach long cane, wcale nie muszą być bardzo grube aby dały zadowalający plon. Dlatego dużą uwagę przykłada się do kontroli warunków w jakich produkowany jest materiał w szkółce, gdyż od tego będzie zależała liczba zawiązanych pąków kwiatowych, co bezpośrednio przekłada się na plonowanie roślin. Dlatego w firmie Poland Plants wszystkie sadzonki produkuje się w systemie jednorzędowym w doniczkach z fertygacją przy bardzo stabilnym rusztowaniu.

Malinowe Factory, malina, long cane, Tulameen, Glen Lyon, Glen Ample

Na potrzeby projektu Malinowe Factory dostarczono sadzonki long cane trzech odmian:Tulameen’, 'Glen Lyon’ i 'Glen Ample’. Jak informuje S. Geurts, Tulameen i Glan Ample to może już nie najnowsze odmiany, ale dzięki dopracowanej technologii ich uprawy oraz atrakcyjnym owocom i wysokim plonom jakie można z nich uzyskać cały czas są jednymi z najpopularniejszych w uprawie w krajach Zachodniej Europy. 

Malinowe Factory, malina, long cane, Tulameen, Glen Lyon, Glen AmpleMalinowe Factory, malina, long cane, Tulameen, Glen Lyon, Glen AmpleMalinowe Factory, malina, long cane, Tulameen, Glen Lyon, Glen Ample


Poprzedni artykułForum truskawkowe w Gnieźnie (cz. I)
Następny artykułZakładanie plantacji borówki na torfach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj