Rynkowo o sadzonkach borówki i jagody kamczackiej

Grzegorz Szetyński prezentuje sadzonki borówki wysokiej w czasie aklimatyzacjiGospodarstwo Ogrodnicze Szetyńscy zlokalizowane w miejscowości Kozy koło Bielsko-Białej, w ciągu ostatnich 10 lat wyspecjalizowało się w produkcji krzewów borówki wysokiej. Od kilku lat podążając za potrzebami plantatorów znacznie zwiększyło produkcję krzewów jagody kamczackiej, która mają już blisko 50% udział w strukturze produkcji.

Borówka wysoka w doniczkach C1,5 l - odmiana 'Duke'
Borówka wysoka w doniczkach C1,5 l – odmiana 'Duke’

W produkcji tego gospodarstwa znajduje się blisko 20 odmian borówki wysokiej, z których w ostatnich sezonach największych zainteresowaniem cieszą się 'Duke’ oraz 'Chandler’. Dużo zapytań dotyczy także późnych odmian, z których gospodarstwo może zaoferować dobrze już znane plantatorom takie kreacje jak 'Nelson’ oraz 'Darrow’ czy sadzone w najcieplejszych regionach polski odmiany 'Lateblue’ i 'Eliott’. Sporo osób chętnie do zakładania nowych plantacji sięga również po nową odmianę 'Hanna’s Choice’, a plantacje założone z tej odmiany cieszą się bardzo dobrą zdrowotnością. Wartą uwagi odmianą jest również bardzo plenny i równomiernie dojrzewający 'Spartan’, który właściwie prowadzony dobrze plonuje, a jego owoce znajdują wówczas odbiorców na rynku angielskim. Cały czas chętnie sadzona jest odmiana 'Toro’ o ładnych, dużych owocach. Spadło natomiast zainteresowanie odmianą 'Bluecrop’, ten jednak w przekonaniu Grzegorza Szetyńskiego, właściwie prowadzony gwarantuje duże plony dobrej jakości owoce. W przypadku krzewów borówki wysokiej do sprzedaży trafia materiał w multiplatach (ten kupowany jest głównie przez szkółkarzy do dalszej produkcji) jak też materiał w doniczkach p9 czy też cieszących się coraz większym uznaniem doniczek o większych pojemnościach (1 lub 1,5l), które gwarantują szybsze wchodzenie roślin w pełnię owocowania.

Jagoda kamczacka - sadzonki p9 odmiany Honeybee
Jagoda kamczacka – sadzonki p9 odmiany Honeybee

W przypadku jagody kamczackiej, produkcję zdominowały nowe odmiany kanadyjskie oraz rosyjskie, które w opinii G. Szetyńskiego, mają niezwykle dużo atutów w porównaniu do dotychczas oferowanych na rynku odmian tego gatunku. Z kreacji kanadyjskich są to: 'Aurora’, 'Indygo Gem’ oraz 'Honeybee’, a z rosyjskich na uwagę zasługują 'Jugana’, ’Bakczarskij Velikan’ i 'Vostorg’. W przypadku tego gatunku optymalną wielkością do zakładania plantacji towarowych są doniczki p9, które gwarantują dobry wzrost roślin po posadzeniu i zbudowanie dużych silnych krzewów na plantacjach towarowych. Wartościowa roślina jaką jest jagoda kamczacka i doskonałe właściwości dietetyczne oraz smakowe owoców nowych odmian, sprawiają, że zainteresowanie tym gatunkiem jest bardzo duże. Myślę, że nie tylko ze strony plantatorów, ale już wkrótce konsumentów, którzy wraz z pojawieniem się na rynku owoców nowych odmian będą mogli je skosztować jako jagód w stanie świeżym oraz przetworzonym– uważa G. Szetyński.

Więcej zdjęć w galerii

Szetynscy_70x295

Poprzedni artykułO truskawkach w Karlsruhe
Następny artykułPrzygotowanie truskawek do zimy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj