Rynkowo o sadzonkach borówki i jagody kamczackiej

Grzegorz Szetyński prezentuje sadzonki borówki wysokiej w czasie aklimatyzacji

Gospodarstwo Ogrodnicze Szetyńscy zlokalizowane w miejscowości Kozy koło Bielsko-Białej, w ciągu ostatnich 10 lat wyspecjalizowało się w produkcji krzewów borówki wysokiej. Od kilku lat podążając za potrzebami plantatorów znacznie zwiększyło produkcję krzewów jagody kamczackiej, która mają już blisko 50% udział w strukturze produkcji.

Borówka wysoka w doniczkach C1,5 l - odmiana 'Duke'
Borówka wysoka w doniczkach C1,5 l – odmiana ‚Duke’

W produkcji tego gospodarstwa znajduje się blisko 20 odmian borówki wysokiej, z których w ostatnich sezonach największych zainteresowaniem cieszą się ‚Duke’ oraz ‚Chandler’. Dużo zapytań dotyczy także późnych odmian, z których gospodarstwo może zaoferować dobrze już znane plantatorom takie kreacje jak ‚Nelson’ oraz ‚Darrow’ czy sadzone w najcieplejszych regionach polski odmiany ‚Lateblue’ i ‚Eliott’. Sporo osób chętnie do zakładania nowych plantacji sięga również po nową odmianę ‚Hanna’s Choice’, a plantacje założone z tej odmiany cieszą się bardzo dobrą zdrowotnością. Wartą uwagi odmianą jest również bardzo plenny i równomiernie dojrzewający ‚Spartan’, który właściwie prowadzony dobrze plonuje, a jego owoce znajdują wówczas odbiorców na rynku angielskim. Cały czas chętnie sadzona jest odmiana ‚Toro’ o ładnych, dużych owocach. Spadło natomiast zainteresowanie odmianą ‚Bluecrop’, ten jednak w przekonaniu Grzegorza Szetyńskiego, właściwie prowadzony gwarantuje duże plony dobrej jakości owoce. W przypadku krzewów borówki wysokiej do sprzedaży trafia materiał w multiplatach (ten kupowany jest głównie przez szkółkarzy do dalszej produkcji) jak też materiał w doniczkach p9 czy też cieszących się coraz większym uznaniem doniczek o większych pojemnościach (1 lub 1,5l), które gwarantują szybsze wchodzenie roślin w pełnię owocowania.

Jagoda kamczacka - sadzonki p9 odmiany Honeybee
Jagoda kamczacka – sadzonki p9 odmiany Honeybee

W przypadku jagody kamczackiej, produkcję zdominowały nowe odmiany kanadyjskie oraz rosyjskie, które w opinii G. Szetyńskiego, mają niezwykle dużo atutów w porównaniu do dotychczas oferowanych na rynku odmian tego gatunku. Z kreacji kanadyjskich są to: ‚Aurora’, ‚Indygo Gem’ oraz ‚Honeybee’, a z rosyjskich na uwagę zasługują ‚Jugana’, ‚Bakczarskij Velikan‚ i ‚Vostorg’. W przypadku tego gatunku optymalną wielkością do zakładania plantacji towarowych są doniczki p9, które gwarantują dobry wzrost roślin po posadzeniu i zbudowanie dużych silnych krzewów na plantacjach towarowych. Wartościowa roślina jaką jest jagoda kamczacka i doskonałe właściwości dietetyczne oraz smakowe owoców nowych odmian, sprawiają, że zainteresowanie tym gatunkiem jest bardzo duże. Myślę, że nie tylko ze strony plantatorów, ale już wkrótce konsumentów, którzy wraz z pojawieniem się na rynku owoców nowych odmian będą mogli je skosztować jako jagód w stanie świeżym oraz przetworzonym– uważa G. Szetyński.

Więcej zdjęć w galerii

Szetynscy_70x295

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here