Rozmowy o warunkach pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wiosennych przymrozków i gradobicia


Minister Czesław Siekierski spotkał się 30 lipca z przedstawicielami izb i organizacji rolniczych. Podczas spotkania rozmawiano o warunkach przyznania pomocy rolnikom, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wiosennych przymrozków i gradobicia. Komisja UE opublikowała 23 lipca 2024 r. rozporządzenie wykonawcze w sprawie udzielenia nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina, którzy zostali dotknięci zjawiskami klimatycznymi w Austrii, Czechach i Polsce.

Cel spotkania

Dzisiejsze spotkanie było okazją do dyskusji o szczegółowych warunkach realizacji wsparcia i omówienia roboczych założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów (RM) wdrażającego unijne przepisy. Sprawne przygotowanie projektu rozporządzenia jest bardzo istotne, ponieważ umożliwi wypłaty pomocy krajowej do 31 grudnia br. oraz pomocy unijnej do 31 stycznia 2025 r. – podkreślił minister Siekierski i powiedział, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już rozpoczęło prace legislacyjne w tym zakresie.

Założenia wsparcia

Mechanizm zakłada pomoc najbardziej poszkodowanym producentom rolnym kwalifikującym się do wsparcia, którzy ponieśli straty ekonomiczne w wyniku działania niekorzystnych zjawisk pogodowych, tj. kwietniowych przymrozków i majowego gradobicia. Minister Siekierski przypomniał, że wsparcie unijne może być zwiększone o pomoc z budżetu krajowego. W przypadku Polski może to być 200 proc. kwoty wsparcia unijnego, czyli w sumie pula pomocy może wynieść nawet 476 mln zł – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Pozostałe tematy

Minister Czesław Siekierski poruszył również kwestie związane z pomocą dla rolników w tych gminach, gdzie straty w plonach są 100-procentowe. Tam nie było żniw, a praktycznie już jest po żniwach. Ci rolnicy potrzebują wsparcia finansowego na likwidację szkód, ale również na przygotowanie ziemi do produkcji w celu zachowania jej ciągłości – powiedział minister Siekierski. Minister nawiązał też do problemu strat poniesionych w wyniku suszy. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że będzie chciał uregulować tę kwestię odpowiednimi zapisami w budżecie na 2025 r.

Wystąpienie siły wyższej w gospodarstwie

Jednocześnie ARiMR zachęca rolników dotkniętych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi do zgłaszania strat. W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi, takimi jak burze, nawałnice, ulewne deszcze, wysokie temperatury. W związku z tym rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych, którzy ponieśli w wyniku szkodliwych działań atmosferycznych straty w uprawach lub w pogłowiu zwierząt, powinni niezwłocznie zgłaszać przypadki wystąpienia siły wyższej do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej w gospodarstwie, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia wraz z dokumentami potwierdzającymi zajście nadzwyczajnych okoliczności, należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia. Dowodami w tej sprawie mogą być zeznania świadków, opinie biegłych, raporty z oględzin, np. protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód.

Istotne jest, żeby do dnia wydania decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich lub innych płatności obszarowych za 2024 rok dostarczyć niezbędną dokumentację dotyczącą wystąpienia siły wyższej. Jeżeli przedstawione dowody będą uznane przez kierownika biura powiatowego, zachowane zostanie prawo do uzyskania płatności do gruntów rolnych lub zwierząt, których dotyczyło działanie siły wyższej oraz które spełniały warunki kwalifikowalności w dniu wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.

Jak wyczytać można na agencyjnej stronie internetowej, pracownicy Agencji dołożą wszelkich starań, by przeprowadzić poszkodowanych rolników przez wszystkie formalności.

Źródło: ARiMR





Poprzedni artykułOgólnopolskie dni otwarte na plantacjach aronii już za trzy tygodnie
Następny artykułJakie powinny być nowe odmiany borówki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj