Rekomendacje dotyczące uprawy truskawek odmian powtarzających owocowanie


Podczas dojrzewania truskawek odmiany ‘Hademar’ powtarzającej owocowanie, spotykamy się z Tomaszem Szuławy z firmy Ceres. Rośliny te uprawia się w substracie kokosowym na podwyższeniach. Ekspert z tej firmy dzieli się informacjami na temat kilku sprawdzonych rozwiązań stosowanych w gospodarstwie, które wspierają dobre plonowanie roślin oraz pozytywnie wpływają na ich zdrowotność.

‘Hademar’ jest obecnie jedną z popularniejszych odmian truskawek z grupy odmian powtarzających owocowanie. Wymaga jednak odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, aby osiągnąć jakość owoców oczekiwaną przez konsumentów. Rośliny tej odmiany posadzono w maty kokosowe, które zostały dobrane tak, aby uprawa mogła być prowadzona przez minimum dwa sezony. Wybranym matom kokosowym trwałość zapewnia odpowiednia frakcja włókna kokosowego w połączeniu z agroperlitem.

Jak informował T. Szuławy, odmianę ‘Hademar’ posadzono w rozstawie 6 sztuk na mb, umieszczając w każdej macie po pięć kapilarów. Wybrano sadzonki frigo A+, którym po posadzeniu usunięto pierwsze pędy kwiatostanowe, co miało na celu wzmocnienie roślin i rozwój masy wegetatywnej. Przed sadzeniem rośliny kondycjonowano w roztworze produktów Sphera oraz Triash. Na etapie zawiązywania owoców poprzez system fertygacyjny aplikowano grzyby z rodzaju Trichoderma zawarte w produkcie Triash, co bez wątpienia przyczyniło się do poprawy jakości i zdrowotności systemu korzeniowego i ogólnej kondycji roślin.

Główne zbiory z tych roślin rozpoczęły się w pierwszych dniach lipca. T. Szuławy zaznacza, że do momentu rozpoczęcia zbioru wykonano jeden zabieg fungicydowy przeciwko mączniakowi. Regularnie prowadzona jest jednak ochrona biologiczna, szczególnie przeciwko szarej pleśni. W tym celu, aby ograniczyć porażenie truskawek przez patogeny grzybowe, zaleca się stosowanie produktów takich jak Active Plus, który zawiera grzyby: Glomus intraradicesGlomus mossae (endo-mikoryza) oraz bakterie PGPR: Bacillus subtilis, Bacillus amyloliquefaciensBacillus pumilusBacillus licheniformis. Ten zestaw bakteryjny szybko zasiedla środowisko korzeni i liści. W gospodarstwie stosowany jest głównie w oprysku nalistnie, lecz może być także stosowany za pomocą systemu fertygacyjnego. W trakcie całego sezonu wykonano 8 aplikacji tym produktem. Jak informuje T. Szuławy, dobra zdrowotność plantacji pokazuje, że warto w uprawach, szczególnie pod osłonami, sięgać po produkty biologiczne, których dostępność na rynku rośnie.

Więcej informacji na temat tej uprawy można znaleźć w materiałach filmowych.







Poprzedni artykuł18 ton żurawiny z Rosji zatrzymane przez IJHARS
Następny artykułNajpopularniejsze odmiany czarnej porzeczki – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj