Program ochrony malin w ramach projektu Malinowe Factory

malinowe factory, Paweł Krawiec

W ramach projektu Malinowe Factory, będą oceniane znane, a także nowe możliwości zapobiegania rozwojowi chorób zagrażających uprawą malin. Jednym z takich rozwiązań jest ocena dwóch produktów w celu ograniczenia problemów z Phytophtora cactorum oraz rdzy maliny, które w ostatnich sezonach stwarzają coraz więcej problemów.

Przeciwko grzybopodobnemu patogenowi jakim jest P. cactorum będzie stosowany m.in. produkt na bazie fosforynów. W tym celu przez linie kroplujące jest podawany preparat Resistim. Drugim produktem stosowanym przeciwko temu patogenowi będzie preparat biologiczny o nazwie Prestop, którego roztworem rośliny będą podlewane.
Prestop to biologiczny środek grzybobójczy przeciwko chorobom korzeni wywołanym grzybami: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia oraz Fusarium oraz chorobom liści wywołanym grzybami z rodzaju: Botrytis i Didymella. Zawiera grzybnie i zarodniki Gliocladium catenulatum, który jest naturalnie występującym grzybem. Pasożytuje on na grzybach chorobotwórczych roślin (nadpasożytnictwo); wytwarzając enzymy, które powodują rozpad ścian komórkowych patogenów. Pozbawia grzyby patogenne przestrzeni życiowej oraz pożywienia poprzez kolonizację powierzchni korzeni oraz nadziemnych części rośliny. Prestop w przypadku zastosowania doglebowego w systemie podlewania lub zraszania, stosować w ilości 5-10 g/m2 lub 200-250 g/1000 roślin. W przypadki zmieszania z podłożem uprawnym, stosować w ilości 200-500 g/m3. Zabieg powtarzać co 4-6 tygodni.

Resistim do projektu został dostarczony przez firmę Azelis. Resistim jest nawozem aktywizującym opartym na fosforanie potasu. Jego działanie polega na poprawie stanu odżywania korzeniowego i wzmożeniu witalności roślin, a przez to zwiększeniu ich odporności na patogeny i stresy. Może być stosowany we wszystkich uprawach rolniczych i ogrodniczych. Jak informuje dr P. Krawiec, zastosowanie tego produkty powinno zwalczać lub silnie ograniczać występowanie P. cactorum. Oczywiście na pełną skuteczność z zastosowania tego produktu trzeba będzie poczekać do zakończenia doświadczenia. Preparat ten stosowany jest co dwa tygodnie w dawce 3 l na 1000 litrów wody.

Podstawą ochrony przed chorobami będą standardowo polecane fungicydy do ochrony malin rekomendowane przez firmy Bayer Crop Science oraz Syngena, taki jak Switch czy Teldor. Nowością będzie doświadczalne zastosowanie nowego preparatu biologicznego z firmy BCS o nazwie Serenade ASO. Jednym ze stosowanych produktów będzie również preparat Zato 40 WG, którego zastosowanie w dotychczas prowadzonych doświadczeniach z uprawą odmian powtarzających owocowanie dawało bardzo dobre efekty w zwalczaniu rdzy maliny, która w ostatnim czasie stwarza bardzo dużo problemów na plantacjach maliny. Do ochrony będzie również stosowany preparat biologiczny o nazwie Polyversum WP, który dawał bardzo dobre efekty stosowany w programach łączonych z typowymi fungicydami znacznie zwiększając ich skuteczność w minionych latach w realizowanych doświadczeniach z tym produktem.

Jak informuje Sylwester Cukrowski z firmy BioAgris, preparat Polyversum WP w pierwszym wiosennym dobrze jest zastosować w dawce 200 g/ha, kolejne zabiegi mogą być wykonywane niższą dawką 150 g/ha. Bardzo ważna jest sama technika wykonania zabiegu oraz postępowanie z przygotowaniem cieczy roboczej. Celowe jest także łączne stosowanie Polyversum WP z preparatem Protector, który zapewnia jego wyższą skuteczność. Włączenie Protectora do zabiegów ochrony, skutecznie zapobiega spływaniu cieczy roboczej naniesionej na rośliny podczas oprysków. Ponadto zwiększa okres aktywności substancji aktywnej chroniąc ją przed zmywaniem przez deszcz i promieniami UV. 







Poprzedni artykułPoprawa produktywności roślin w okresie owocowania – Komunikat XXI dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 02.07.2015
Następny artykułBraki fosforu i chlorozy na malinach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj