Huwa San ma już swoją długą historię, gdyż możliwościami jego wykorzystania w produkcji roślin interesowano się w minionym 40-leciu. Piśmiennictwo dotyczące możliwości wykorzystania substancji aktywnej środka związane jest głównie z oddziaływaniem nadtlenku wodoru na chorobotwórcze organizmy i szkodniki występujące na roślinach i zwierzętach, a także jego zastosowanie do podnoszenia jakości spożywanych owoców i warzyw.
Artykuł reklamowy
W minionym 10-leciu firma Desio Barbara Bill wprowadziła środek na polski rynek uzyskując pozwolenie Ministrów Zdrowia i MRiRW na jego stosowanie do odkażania powierzchni, wody, maszyn i narzędzi oraz jako stymulator rozwoju roślin.
Czy są to wszystkie możliwości wykorzystania tego środka?
W 2007 roku trzej badacze amerykańscy, widząc bardzo dobre wyniki ze stosowaniem preparatu w uprawie nasturcji sałatkowej, zadali sobie pytanie – czy lepszy rozwój roślin i wysoką ich jakość jest wynikiem tylko jego stymulującego oddziaływania na rośliny? Po przeprowadzeniu doświadczeń ze stosowaniem z różną częstotliwością i zróżnicowanych stężeniach środka badacze doszli do wniosku, że wzrost plonu i wysoka jego jakość jest wynikiem oddziaływania środka na szkodliwe mikroorganizmy i dzięki zminimalizowaniu ich rozwoju rośliny znacznie lepiej się rozwijają.
To stwierdzenie badaczy znajduje odzwierciedlenie w piśmiennictwie dotyczącym roli nadtlenku wodoru i koloidalnego srebra w rozwoju roślin i ich wrażliwości na niekorzystne czynniki środowiska. Nadtlenek wodoru stymuluje tworzenie się w komórkach kwasu jasmonowego, który wpływa na lepsze funkcjonowanie roślin w warunkach nagłego spadku temperatury czy wysokiej wilgotności powietrza. Z kolei indukowanie tworzenia się kwasu salicylowego przez ten związek ma korzystny wpływ na uodparnianie się roślin na patogeny. Omawiany związek powoduje również wzrost zawartości ligniny w tkankach, która, deponowana w ścianach komórkowych, uniemożliwia wnikanie strzępek patogenów do komórek. W przypadku uszkodzenia tkanek przez grad, czy silne wiatry, opryskanie takich roślin Huwa San TR 50 w stęż. 0,1% powoduje bardzo szybkie gojenie się ran i regenerację tkanek. Z kolei srebro, obok bezpośredniego oddziaływania na szkodliwe mikroorganizmy, w tym bakterie, indukuje również odporność roślin na patogeny.
A co ze stymulacją rozwoju roślin?
Badania Stępowskiej (2012) przeprowadzone na papryce wykazały, że 4-krotne opryskanie roślin Huwa San w stęż. 0,05%w odstępach tygodniowych, począwszy od początku ich kwitnienia, powodowało wzrost zawartości chlorofilu w liściach o około 30% co z kolei wpłynęło na około 40% wzrost plonu, w tym zwłaszcza I wyboru.
Wymienionych tylko część procesów zachodzących w roślinach pod wpływem nadtlenku wodoru i koloidalnego srebra może być z powodzeniem wykorzystywana w praktyce w przygotowaniu siewek i sadzonek oraz produkcji owoców.
W uprawach truskawek, malin oraz borówki amerykańskiej stosowanie Huwa San będzie wpływało m.in. na:
- szybsze i efektywniejsze ukorzenianie się sadzonek zielnych i zdrewniałych, po ich zamoczeniu na kilkanaście sekund w 0,1% roztworze środka przed sadzonkowaniem lub ich podlanie;
- stymulację rozwoju sadzonek poprzez ich 2-3-krotne opryskanie 0,05-0,1% roztworem środka;
- zminimalizowanie negatywnych skutków, spowodowanych warunkami stresowymi (gradobicie, zbyt wysoka wilgotność powietrza i gleby, zbyt niska lub wysoka temperatura);
- opryskanie roślin 2-3-krotnie środkiem w stężeniu 0,1% powoduje tworzenie się większej liczby pędów i pąków kwiatowych;
- przy dużej wilgotności powietrza opryskanie roślin środkiem w stężeniu 0,1% powoduje zminimalizowanie występowania szarej pleśni;
- opryskanie owoców środkiem w stężeniu 0,1% kilka godzin przed ich zbiorem silnie ogranicza ich gnicie w przechowalni i w czasie transportu.
Dystrybutor na Polskę:
DESIO Barbara Bill
42-200 Częstochowa ul. Ludowa 36
Tel. 34 363 16 98, 695-197-321
e-mail: bbill@huwasan.pl, wojtal@huwasan.pl