Greenyard Frozen specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw oraz ich sprzedaży odbiorcom detalicznym, gastronomicznym i B2B na rynku polskim i rynkach europejskich. W Polsce firma pozyskuje do mrożenia szereg gatunków warzyw oraz owoców jagodowych. Wśród nich ważne miejsce zajmują maliny i tego właśnie gatunku dotyczyło spotkanie zorganizowane 12 września w miejscowości Kożuchówka.

Celem tego spotkania było pokazanie plantacji malin, ukierunkowanej na zbiór owoców kombajnem.  Odbyło się ono w gospodarstwie Tomasza Abramka. Przybyłych na to spotkanie gości oraz plantatorów powitali Anna Jęczmyk, prezes Greenyard Frozen Polska oraz Wojciech Krause, kierownika działu Agro.

Zależy nam przede wszystkim na pozyskiwaniu owoców dobrej jakości do mrożenia, dlatego szukamy optymalnej technologii uprawy i zarazem odmian malin, które spełnią zarówno oczekiwania plantatorów jak i nasze, czyli przetwórców – mówił Wojciech Krause.

Anna Jęczmyk, prezes Greenyard Frozen Polska
O plantacji malin opowiada jej właściciel – Tomasz Abramek

Pierwsza część spotkania odbywała się na nowo założonej kwaterze malin różnych odmian, przeznaczonej pod zbiór kombajnowy. Jak informował właściciel gospodarstwa, sadzonki typu plug plants (doniczkowane) dostarczyła w głównej mierze szkółka Agronom Plants oraz niektóre nowe odmiany będące jeszcze pod numerami Niwa Hodowla Roślin Jagodowych. Rośliny sadzono na początku maja. W dniu spotkania niektóre odmiany owocujące na pędach tegorocznych miały już pierwsze owoce. Wstępne informacje wykazały, że większość z nich będzie wymagała rusztowań, gdyż pędy są wiotkie i maja tendencję do wykładania się pod ciężarem owoców.

Tak prezentowały się pierwsze pędy owocujące na odmianie Cocange

W zakresie ochrony i nawożenia gospodarstwo wspiera firma Agrosimex, stąd obecność na spotkaniu jej przedstawicieli Janusza Miecznika i Tomasza Domańskiego. W zakresie nawożenia na plantacjach zastosowano w tym roku produkt Rhizosum N-Plus, oparty na bakteriach, które pobierają i udostępniają dla roślin azot atmosferyczny. Z grona innych produktów nawozowych używany był nawóz biostymulujący Maral oraz Omex Zynergy, który wpływa na wzrost odporności i tolerancję roślin na choroby. Tomasz Domański omawiając program ochrony zwracała uwagę na problem związany z inwazyjnym szkodnikiem jakim jest Drosophila suzukii. W tym roku pierwsze sygnały o jego obecności pojawiały się 3 tygodnie temu z rejonów Małopolski i Górnego Śląska. Szkodnik ten jest dużym zagrożeniem w tym sezonie, ponieważ na wielu plantacjach pozostają niezebrane owoce, a to właśnie w nich samice składają jaja i rozwijają się larwy – przypomniał ekspert z firmy Agrosimex. W przypadku pojawienia się tego szkodnika można zastosować produkt Affirm oraz Exirel lub Spintor.

Uczestnicy spotkania podczas prezentacji kolekcji odmian malin pod zbiór kombajnowy

W trakcie spotkania odbył się też pokaz zbioru kombajnowego malin na plantacji z odmianą Delniva. Przeprowadzono go kombajnem całorzędowym Oxbo. Jakość zebranych owoców była zadowalająca dla odbiorców, co może wskazywać, że to plantacje ukierunkowane na kombajnowy zbiór malin będą w stanie zapewnić opłacalną produkcję tych owoców. Więcej szczegółowych informacji z tego spotkania już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWie








Poprzedni artykułRekordowe ceny borówek we wrześniu!
Następny artykułJagodowa zadyszka w Maroko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj