Potas – ważny dla jakości malin

Malinowe Factory, malina, maliny, potas w uprawie malin,W tym sezonie w okresie dojrzewania malin na pędach tegorocznych wielu producentów narzeka na wielkość malin oraz ich smak. Przyczyniły się do tego warunki pogodowe – sucha wiosna i deszczowy początek lata. Spowodowały to problemy z pobieraniem składników pokarmowych wiosną, a następnie ich wypłukanie.

Dlatego jak informuje dr Andrzej Grenda z firmy Yara Poland, na etapie dojrzewania owoców warto zwrócić uwagę na potas, który ma istotny wpływ na jakość owoców maliny. Składnik ten jest odpowiedzialny m.in. za transport asymilatów z liści do owoców, co przekłada się na ich wielkość i smak.

Zgodnie z zaleceniami firmy Yara Poland, saletrę potasowo-wapniową należy zastosować w okresie kwitnienia. W tym roku, z uwagi na warunki pogodowe, na plantacjach malin jesiennych celowe jest zastosowanie kolejny raz posypowo nawozu Unika Calcium w dawce około 150 kg/ha w rzędy roślin. Zastosowanie tego nawozu pozytywnie wpłynie na wielkość owoców oraz ich smak.

Drugą metodą dostarczenia potasu jest podawanie go za pomocą systemu fertygacji stosując nawóz Kristalon Czerwony o składzie 12-12-36 w dawce 10 kg/ha/tydzień. Produkt ten stosujemy przemiennie z nawozem YaraLiva Calcinit w dawce 15 kg/ha/tydzień.

Trzecią metodą dostarczania potasu jest dokarmianie dolistne. Do tego celu można wykorzystać nawóz Kristalon Pomarańczowy zawierający 36% potasu. Poleca się go stosować pierwszy raz w okresie dobrego wykształcenia się pierwszych owoców w dawce 3 kg/ha, w stężeniu roboczym 0,6%. Przemiennie (z zachowaniem około 5-dniowego odstępu między zabiegami) z nawozem YaraLiva Calcinit w stężeniu 0,1%, stosując 5 kg nawozu na 500 l wody.

Produktem ściśle związanym z jakością malin jest nawóz YaraVita Actisil, który zawiera dużą ilość krzemu. Krzem zawarty w tym nawozie dzięki obecności choliny jest bardzo stabilny i łatwo przyswajalny przez rośliny. Zastosowanie tego produktu wzmacnia roślinę oraz poprawia jakość owoców, które stają się jędrniejsze i trwalsze w obrocie towarowym. Produkt ten dobrze jest stosować na etapie wykształcania się pierwszych owoców w dawce 0,5 l/ha. Rekomendowane są cztery zabiegi w dawce 0,5 l/ha w odstępach 5-dniowych.  

Poprzedni artykułBorówka zabezpieczona przed ptakami
Następny artykułTunel serii 5 o kształcie gotyckim dla malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj