Porzeczkowy zawrót głowy 2020 – fotogaleria


W gospodarstwie Tomasza Woźniaka w Jastkowie pod Lublinem odbyła się tegoroczna edycja Porzeczkowego zawrotu głowy. Plantator ten ścisłe współpracuje z dr Piotrem Baryłą, plantatorem porzeczki z Piotrowic Wielkich i głównym sternikiem KSPCP. Obaj panowie wystąpili zatem w roli gospodarzy wydarzenia. Udział w nie wniosły firmy takie jak Timac Agro Polska, Amagro, Bayer, Sumi Agro Poland oraz Pszczelinka. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z tego wydarzenia.

Projekt na miarę czasów i potrzeb

Tegoroczna edycja skoncentrowała się na prezentacji założeń i celów stawianych przed kwaterą w której w 2018 roku posadzono porzeczki szpalerowe z sadzonek własnokorzeniowych. Czy sprzedaż takich owoców z przeznaczeniem na rynek świeży może być atrakcyjną alternatywą do produkcji typowo przemysłowego surowca? Wiele wskazuje na to, że owszem. Problemów jest jednak co najmniej kilka. Po pierwsze to wciąż pionierska technologia w Polsce. Dostęp do fachowych, specjalistycznych informacji jest zatem niewielki. Po drugie, nie wiadomo też jak duże będzie faktyczne zainteresowanie ze strony sieci handlowych czy kupców operujących w innych kanałach dystrybucji. Wydaje się, że rynek ma znaczny potencjał, ale czy przewidywanie to okaże się prawdziwe, pokazać mogą jedynie praktyczne doświadczenia w nadchodzących latach. Wreszcie po trzecie, coraz silniej uwidaczniają się zmiany klimatyczne. Ten rok jest szczególny: brak zimy, susza wiosną, przymrozki późno w maju, ulewne deszcze i gradobicia w czerwcu – aż strach pomyśleć, co przynieść mogą kolejne miesiące. Nawet uprawa znanych już gatunków w dobrze wypraktykowanych technologiach nie jest obecnie prosta.

Firmy przybyły z odsieczą

T. Woźniak i P. Baryła nie są jednak pozostawieni sami sobie w realizacji ambitnych planów i zamierzeń. Projekt szpalerowej uprawy porzeczek wspierany jest przez firmy nawozowe, takie jak Timac Agro Polska oraz Amagro. Rozwiązania do ochrony roślin i owoców zapewniły firmy Bayer oraz Sumi Agro Poland. Nad zapyleniem kwiatów czuwa firma Pszczelinka, która dostarczyła ule i kokony murarki ogrodowej. System nawodnień z możliwością fertygacji przygotowała firma Agro Godex. Projekt noszący nazwę „Porzeczkowa demo farma” realizowany w Jastkowie ma stać się ogólnopolskim forum wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących szpalerowej uprawy porzeczek kolorowych. Gospodarze zapraszają więc zainteresowanych plantatorów i firmy do współpracy. Dokładnych i szczegółowych informacji o tym co zostało powiedziane i zaprezentowane podczas Porzeczkowego zawrotu głowy 2020 dostarczy cykl wpisów na portalu www.jagodnik.pl oraz syntetyczna relacja w czasopiśmie Jagodnik numer 7/2020. Już teraz zapraszamy do lektury, a na zachętę prezentujemy kilkanaście zdjęć z wydarzenia które 3 lipca odbyło się pod Lublinem:







Poprzedni artykułNawożenie truskawek w tunelach powinno być dopasowane do odmiany
Następny artykułNawożenie wapniowe malin i biostymulacja z wykorzystaniem fertygacji. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj