Belchim to jedna z firm uczestniczących w projekcie Truskawkowe Inspiracje 2021 – uprawy gruntowe. Dostarczyła ona do gospodarstwa dr Pawła Krawca ciekawe rozwiązania w zakresie ochrony owoców przed szarą pleśnią, a także do chemicznego zwalczania rozłogów.
Kenja 400 SC, Milbeknock 10 EC, Alcedo 100 EC
Warunki pogodowe w tym roku były bardzo zróżnicowane. Były zarówno okresy gorącej pogody jak i bardzo deszczowe. Pomimo tego, dzięki dwukrotnej aplikacji preparatu Kenja 400 SC, nie było u nas większych problemów z szarą pleśnią – mówił dr Paweł Krawiec. Produkt ten działa zapobiegawczo i interwencyjnie, kontaktowo i wgłębnie. To ważne zwłaszcza przy ochronie truskawek odmian silnie rosnących, jak właśnie ‘Allegro’, gdzie produkt był stosowany. Karencja wynosi 1 dzień, więc stosowanie produktu w kontekście bezpieczeństwa żywności jest po prostu łatwe.
Po ścięciu liści ważnym wyzwaniem jest ochrona roślin przed przędziorkiem chmielowcem i roztoczem truskawkowcem. W gospodarstwie dr P. Krawca użyty w tym celu został Milbeknock 10 EC. Gdy już z kolei pojawiły się nowe liście, nacisk położony został na zwalczanie mączniaka. W tym celu wykorzystano Alcedo 100 EC. Więcej o tych preparatach można dowiedzieć się z poniższego filmu:
Zwalczanie rozłogów
Doświadczenie ze zwalczaniem rozłogów założono na plantacji truskawki odmiany ‘Allegro’ założonej pod koniec maja 2020 r. z sadzonek frigo klasy B na podwyższonych zagonach wysokości około 20-30 cm, wyściółkowanych czarną agrowłókniną dostarczoną przez firmę Agrimpex.
Po zbiorze truskawki 12 lipca 2021 roku skoszono liście. Następnie wykonano zabieg niszczenia rozłogów znajdujących się pomiędzy zagonami za pomocą herbicydu Beloukha 680 EC. Herbicyd jest zarejestrowany w dawce 16 l/ha. Przy stosowaniu wody w ilości: 150-400 l/ha.
Badano dwie dawki herbicydu stosując stężenia:
– 8% – dawka cieczy roboczej 100 l/ha powierzchni opryskiwanej
– 10% – dawka cieczy roboczej 100 l/ha powierzchni opryskiwanej
Skuteczność niszczenia rozłogów obserwowano po 2 godzinach, 6 godzinach oraz 48 godzinach. Po pierwszym zabiegu najskuteczniejszym był zabieg cieczą roboczą w stężeniu 10%. Ponieważ efekt działania nie do końca był zadawalający wykonano drugi zabieg różnicując dawkę cieczy roboczej.
Zastosowano dwie dawki herbicydu oraz dwie dawki cieczy roboczej:
– 8% – dawka cieczy roboczej 100 l/ha oraz 200 l/ha powierzchni opryskiwanej
– 10% – dawka cieczy roboczej 100 l/ha oraz 200 l/ha powierzchni opryskiwanej. Najlepsze efekty zwalczania rozłogów uzyskano wykonując dwa zabiegi co 48 godzin. Stosując w pierwszym zabiegu dawkę cieczy roboczej 100 l/ha w stężeniu 10% oraz następnie 100 lub 200 l/ha w stężeniu 10%. Efekt chemicznego zwalczania rozłogów utrzymywał się przez 10 dni.