W niedzielę 25 czerwca w miejscowości Okalina-Wieś miejsce miały pokazy porzeczkowe. W wydarzeniu zorganizowanym przez firmy Sadex i Timac Agro we współpracy z partnerami, takimi jak Bayer, Agrosimex, Bury, Weremczuk, Pro Invest i Wialan rozmawiano o uprawie porzeczek, dotychczasowym przebiegu sezonu jak i o oczekiwaniach co do cen oraz wysokości zbiorów.

Nawożenie i biostymulacja

Spotkanie otworzył Tomasz Sadak, który wraz z synem, Marcinem, prowadzi ok. 16 ha plantację porzeczek czarnych pod Opatowem. Pierwszym prelegentem był z kolei Bartłomiej Drzazga z Timac Agro. Opowiedział on o tym jakie produkty stosowane były na plantacji i w jakim celu je aplikowano. W gronie produktów z portfolio Timac Agro, które były tu stosowane posypowo, znalazły się Physiomax 975 oraz Sulfamo 30. Nalistnie aplikowane były produkty z gamy Seactiv – Leos, Gold, Activ, Vital oraz Elite. Plantatorzy korzystali także z nowego wciąż na rynku produktu, jakim jest Kaoris. Efekt? Rośliny odznaczały się doskonałym wigorem, ciemnozielonym kolorem okazałych liści. Na pędach sporo było też owoców, co jest rzadkością w bieżącym sezonie. Produkty z Timaca mają podwójną wartość. Są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne w użyciu. Nie  trzeba tu robić doświadczeń jeśli chodzi o mieszaniny zbiornikowe, czy obawiać się poparzeń na liściach. Myśmy wszystko już sprawdzili i wiemy, że aplikacje naszych nawozów przekładają się na bezpieczne i efektywne odżywienie krzewów i owoców przy jednoczesnym silnym efekcie biostymulacyjnym. Przejdź proszę po plantacji i obejrzyj porzeczki. Przekonasz się, że pomimo chłodnej i mokrej wiosny, majowo-czerwcowych przymrozków,  a także obecnie panującej suszy, rośliny są w doskonałej kondycji a plonowanie będzie niezłe – mówił do mnie B. Drzazga w trakcie jednej z kuluarowych rozmów już po jego wystąpieniu w trakcie pokazów porzeczkowych. Zdecydowałem się pójść za jego radą i przy okazji zrobiłem kilka zdjęć. O tym czy miał rację można się przekonać oceniając stan plantacji prezentowany na fotografiach.

Agrosimex reprezentowała w Okalinie-Wsi Iwona Polewska-Jankowiak. Firma ta w swej ofercie posiada wiele wartościowych produktów przydatnych w produkcji owoców porzeczki czarnej. W swym wystąpieniu przedstawicielka Agrosimexu skupiła się na Rhisosum-N plus, produkcie zawierającym bakterie azotowe Azotobacter salinestris umożliwiające roślinom wykorzystanie  atmosferycznego azotu oraz na roli i znaczeniu stosowania algowego biostymulatora Maral.

Nawożenie i ochrona

W Pokazach porzeczkowych udział brała także firma K+S. Reprezentował ją w trakcie niedzielnego spotkania Cezary Przytuła. Firma ta dostarcza rolnikom wachlarz produktów nawozowych, z których w gospodarstwie Sadaków zastosowanie znalazł potasowo magnezowy Korn-Kali. Z kolei o ochronie plantacji mówił Tomasz Gasparski z firmy Bayer. Firma ta do ochrony porzeczek oferuje insektycydy, takie jak Decis Mega 50 EW czy Movento 100 SC oraz Fitter. W portfolio Bayeru znaleźć można także fungicydy posiadające rejestrację do użytku w ochronie porzeczki, jak choćby Luna Sensation 500 SC, Zato 50 WG, Teldor 500 SC czy biologiczny produkt Serenade ASO.

Mechanizacja i finansowanie ogrodnictwa

O tych zagadnieniach także była mowa. Poruszali je m.in. dr Mirosław Korzeniowski ze stowarzyszenia Agroekoton oraz Grzegorz Przysucha z Pro Invest. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że w najbliższych latach agencyjnych pieniędzy na inwestycje w gospodarstwach ogrodniczych nie będzie zbyt dużo, ale nie oznacza to jednak, że uzyskanie zewnętrznego wsparcia będzie niemożliwe. Z pewnością warto zapytać osoby zajmujące się pozyskiwaniem takich funduszy o możliwości, gdyż w bieżącym roku przewidziane są nabory wniosków na różne programy. Z kolei wypełnienie założeń Zielonego Ładu, co budzi pewne obawy, w profesjonalnie prowadzonych gospodarstwach może okazać się stosunkowo łatwe.

Maszynową część pokazów zorganizowały firmy Wialan, dystrybutor m.in. ciągników marki New Holland. Kilka modeli tego producenta zostało zaprezentowanych w Okainie-Wsi. Pojawiła się także reprezentacja firmy Weremczuk wraz z kombajnem półrzędowym Joanna 5 do zbioru porzeczek i karczownikiem karp Samson Duo. Ostatnim z prelegentów był Wojciech Bury, który mówił o znaczeniu właściwie prowadzonego opryskiwania w kontekście efektywności ochrony roślin jak i oszczędności płynących ze zmniejszenia zużycia ś.o.r. Na pokazach zaprezentowano 3 opryskiwacze marki Bury, w tym model z przystawką Twin System i zbiornikiem o pojemności 2000 l, który właściciel firmy szczególnie polecał na średnie i większe plantacje porzeczkowe.

Więcej w czasopiśmie Jagodnik

Należy przyznać, że grono firm uczestniczących w wydarzeniu nieco się zmieniło i urosło w porównaniu do pierwszej edycji wydarzenia zorganizowanej przez Sadex i TAP w ubiegłym roku. Na tegoroczne pokazy porzeczkowe przybyło także więcej plantatorów. Wśród nich był m.in. dr Piotr Baryła, prezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek. Przekazał on pewne informacje dotyczące rynku porzeczek, czemu poświęcony zostanie oddzielny wpis zamieszczony w ciągu kilku dni na portalu www.jagodnik.pl. Z kolei w czasopiśmie Jagodnik, w numerze 8/2023 zamieszczona zostanie szczegółowa relacja z najciekawszych wątków poruszonych w trakcie pokazów.






Poprzedni artykułNowe odmiany malin w projekcie
Następny artykułPlantatorzy malin protestują. Czy będą blokady zakładów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj