W tym roku rolnicy, w tym właściciele jagodników mogą liczyć nie tylko na dopłaty bezpośrednie ale i na dodatkowe środki za punkty uzyskane w ramach ekoschematów, czyli dodatkowych praktyk pro środowiskowych. Ponadto pracownicy wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomagają w wypełnianiu wniosków.
Do kiedy
Do końca czerwca można składać wnioski o płatności bezpośrednie i związane z nimi ekoschematy bez żadnych potrąceń. Po tym czasie za każdy dzień roboczy opóźnienia nastąpi pomniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty. Z kolei do 17 lipca będzie można wprowadzać korekty do wniosków bez obniżenia kwot płatności jeśli tylko były one złożone w podstawowym okresie, tj. do 30 czerwca. Ostateczny termin składania wniosków i wprowadzania zmian to 25 lipiec. W porównaniu do ubiegłego roku czas ten wydłużył się praktycznie o miesiąc, przy czym według danych ARiMR na dzień 11 maja rolnicy złożyli ok. 610 000 wniosków. Orientacyjnie stanowi to 48,2% ilości wniosków, które wpłynęły do Agencji w ubiegłym roku (1,265 mln). Wnioski mogą być wysyłane tylko elektronicznie przez aplikację eWniosekPlus. Bezpłatną i fachową pomoc w wypełnianiu wniosków świadczą pracownicy ODR-ów w biurach powiatowych ODR-ów, jak i w biurach powiatowych ARIMR. Listę pracowników ww. jednostek i terminy dyżurów w poszczególnych miejscowościach można znaleźć na stronie internetowej tych instytucji. Przed wizytą należy przygotować login (nr gospodarstwa) i własne hasło do aplikacji eWniosekPlus. Na wszelki wypadek dobrze jest też mieć wgląd do wysokości ostatniej dopłaty do płatności bezpośrednich z ARIMR celem odblokowania hasła.
Płatności dla producentów roślin jagodowych
Oprócz klasycznych płatności bezpośrednich do gruntów rolnych i ekoschematu Integrowana Produkcja, o której pisaliśmy m.in. tutaj – dopłaty – są również wzorem poprzednich lat przewidziane dla producentów truskawek w kwocie ok. 270 €/ha. Jest to płatność, która przysługuje do powierzchni zajętej pod uprawę truskawek. Wśród ekoschematów dla właścicieli jagodników skierowana jest głównie Biologiczna ochrona upraw. Jest ona ukierunkowana na zrównoważoną produkcję i tym samym ograniczenie stosowania pestycydów. Płatność przysługuje do powierzchni uprawy, na której zastosuje się preparat mikrobiologiczny oparty na żywych organizmach, zgodnie z etykietą. Przykładowo można zakupić i zastosować w jagodnikach Aureobasidium pullulans – grzyb – wykazujący działaie antagonistyczne względem szarej pleśni; Saccharomyces cerevisiae – drożdże również zwalczające szarą pleśń; grzyb Pythium oligandrum na szereg patogenów; grzybo- i bakteriobójczą bakterię Bacillus subtilis; wykazującą działanie fungistatyczne i fungicydowe bakterię Bacillus amyloliquefaciens, etc. Trzeba pamiętać, że również biologiczne środki ochrony oparte na mikroorganizmach trzeba stosować zgodnie z etykietą i we wskazanych w nich uprawach. Jeśli z różnych względów, np. niekorzystnego przebiegu warunków atmosferycznych ochrona biologiczna okaże się nieskuteczna, zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy o Planie Strategicznym dla WPR, dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin. Aby spełnić wymogi rolnik musi posiadać imienny dokument potwierdzający jego nabycie, w którym wskazano – jaki środek został nabyty oraz jego ilość. Ponadto dokument potwierdzający zakup śor, musi zostać złożony przez rolnika, do kierownika biura powiatowego ARiMR, do 31 sierpnia roku złożenia wniosku o płatność. Szacowana stawka za wejście w ten ekoschemat wynosi 89,89 €/ha uprawy.
Można też ubiegać się o tzw. płatności ekologiczne. Po ich przyznaniu jest się zobowiązanym na 5 lat w dziedzinie zarządzania na użytkach rolnych, na których prowadzi produkcję ekologiczną obejmującą wymogi wykraczające ponad podstawowe wymagania, w ramach określonych pakietów. Wysokość stawek dla gruntu z roślinami jagodowymi (pakiet nr 5) w okresie konwersji i po okresie konwersji wynoszą odpowiednio 2 495 zł/ha (2 213 zł/ha)