Plantatorzy też mogą promować swoje owoce

Plantatorzy rozpoczynają odliczanie do 1 LIPCA. To data rozpoczęcia zbiorów i Dzień Polskiej Borówki. Celem działań podejmowanych przez producentów jest promowanie spożycia borówki i jej walorów.

Jaka jest w tym rola plantatorów? Czy plantatorzy powinni angażować się w tę promocję? Czy dobrym pomysłem jest prezentacja plantacji i plantatorów jako promotorów zdrowego stylu życia? To pytania, na które od 3 lat bardzo jednoznacznie odpowiadają plantatorzy borówki. 

 – Myślę, że to bardzo fajny pomysł, żeby promować to, co produkujemy. To jest nasza świadomość, którą chcemy przekazać dalej konsumentom. Jak myślę tutaj o konsumentach, to przede wszystkim o dzieciach. Bo to jest tak zdrowy owoc, że dzieciaki powinny się nim wręcz zajadać, przejadać borówką, bo naprawdę dla nich jest super. Super owoc, odżywczy, smaczny, wygodny w jedzeniu. Samo zdrowie! – mówi dr Iwona Słowińska, Gospodarstwo Sadownicze AppCo.

Walory zdrowotne borówki są kluczem do wypromowania jej wyjątkowości, ale dlaczego plantatorzy powinni aktywnie uczestniczyć w tej promocji?

– Dlatego, że to są nasze produkty. My wiemy, jak to uprawiamy, wiemy, ile nas to kosztuje czasu, pracy, naszego zaangażowania. To nie jest tak, że my wychodzimy z plantacji o godzinie 17.00 i zapominamy o pracy. Ta praca u nas jest 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. I to my musimy mówić o naszych owocach, że  są zdrowe, bo wiemy, jak je produkujemy, w jakich warunkach, czym są chronione, i wiemy, że ten produkt nie zawiera pozostałości, nie jest spryskiwany jakimiś środkami chemicznymi, które zapewniają jego dłuższą trwałość. To my to wiemy i my musimy tę wiedzę przekazywać dalej. My musimy to promować – dodaje dr Słowińska.

Dlaczego powinienem zaangażować się w tę promocję?

To pytanie zadaje sobie wielu plantatorów. Już trzeci rok jako branża promujemy 1 LIPCA – Dzień Polskiej Borówki, datę rozpoczęcia naszych zbiorów.

– Myślimy o plantatorach jako o tych, u których się to wszystko zaczyna. Jeżeli plantatorzy będą swoją postawą świadczyć o tym, że borówka jest owocem godnym uwagi, to konsumenci chętniej sięgną po następne pudełko borówek – mówi Dorota Łabanowska-Bury, redaktor naczelna miesięcznika „Truskawka, malina, jagody”.

– Od lat budujemy rynek. Od 3 lat świadomość daty rozpoczęcia sezonu, atmosferę czekania i odliczania. Pokazujemy walory borówki, to że spełnia wszystkie potrzeby nowoczesnego konsumenta. Wizerunek plantacji i producentów jako aktywnych promotorów zdrowego stylu życia jest nam do tego niezbędny – podsumowuje Katarzyna Grzegrzółka-Parafiniuk z Fundacji Promocji Polskiej Borówki.

Zapraszamy do dyskusji. O tym, jak pokazać własną pasję i plantacje.

Źródło: Fundacji Promocji Polskiej Borówki

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Lato z borówkami”.

Katarzyna Grzegrzółka-Parafiniuk, Przewodnicząca Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki, +48 606 717 271, e-mail: dzienpolskiejborowki@gmail.comPoprzedni artykułOcena uszkodzeń mrozowych na plantacjach borówki
Następny artykułNowe aspekty w ochronie truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj