W pobliżu łódzkich Poddębic od tego roku działa farma należąca do Daifressh specjalizującej się w sprzedaży i dystrybucji świeżych owoców i warzyw. Nowa inwestycja skupiona jest przede wszystkim na produkcji wysokiej jakości owoców jagodowych. Dlatego uruchomiane do tej pory 12 ha to produkcja wyłącznie pod osłonami gdzie rosną truskawki i maliny. Choć jest początek października nadal trwają tam zbiory tych owoców.

Kierunek owoce jagodowe

Jest to nasz pierwszy rok działalności związanej z produkcją owoców w Polsce w nowej lokalizacji (Daifressh posiada już 10 ha plantację blisko Kalisza ). Tak jak przedstawiliśmy to już w czasopiśmie Jagodnik (numer 6/2020) uruchomiliśmy w tym roku 12 ha produkcji tunelowej. Obecnie prowadzimy dalsze prace związane z kolejnymi inwestycjami, tym razem w uprawę borówki – informuje Krzysztof Żabówka dyrektor zarządzający Daifressh Berry. Wszystkie prowadzone tu działania ukierunkowane są na jakość końcowego produktu, począwszy od techniki produkcji po wszelkie niuanse związane z prowadzeniem upraw. Nad tym czuwał już Dariusz Daniłkiewicz, Manager Techniczny. Ten rok nie był dla nas łatwy, dużo nowych inwestycji , intensywna produkcja i truskawek i malin, walka z czasem by wszystko wykonać na czas. Nie powiem, że wszystko zrobiliśmy dobrze. Czasem brakowało nam ludzi do pracy i musieliśmy dokonywać wyborów co jest ważniejsze, co trzeba zrobić a co można odpuścić. Mimo wszystko uważam, że ten nasz pierwszy sezon produkcyjny możemy zaliczyć do udanych – mówi Dariusz Daniłkiewicz.  

Maliny – różne systemy produkcji

W przypadku malin na skalę produkcyjną uprawiane były dwie odmiany: ‘Majestic’ posadzony z sadzonek typu long – cane na początku kwietnia oraz ‘Enrosadira’ sadzona w połowie kwietnia z sadzonek typu plug plants. Spośród tych odmian zdecydowanym faworytem okazał się ‘Majestic’. Jest to przede wszystkim odmian o dość luźnym pokroju, przez co owoce są dobrze widoczne i wyeksponowane dla zbieraczy. To też ułatwia samą pielęgnację roślin i chociażby wykonywanie zabiegów ochrony. ‘Enrosadira’ jest odmianą o bardzo dużym wigorze i sile wzrostu. Widać to po pędach tegorocznych, które miejscami mają już po 3 m wysokości. Jest to jednak pewne utrudnienie w produkcji. Także jakość owoców u ‘Majestic’ jest zdecydowanie lepsza względem ‘Enrosadiry’ – uważa Dariusz Daniłkiewicz. W przypadku roślin posadzonych jako long-cane, pędy owocujące zostały już usunięte, a obecnie trwają jeszcze zbiory owoców z pędów tegorocznych. Pozostaną one do produkcji na kolejny rok z przeznaczeniem do zbioru z pędów dwuletnich.

malina Majestic
Owocowanie odmiany Majestic na tegorocznych pędach

Truskawki powtarzające owocowanie

W przypadku truskawek uprawiane były również dwie odmiany powtarzające owocowanie: ‘Murano’ i ‘Vivara’ – na matach z podłożem kokosowym. Tu zdecydowanym liderem jeśli chodzi o jakość owoców okazała się odmiana ‘Murano’, z której zebrano plon przekraczający 1 kg owoców z rośliny mimo opóźnień z terminem sadzenia (choć potencjał jest sporo wyższy i możliwe było uzyskanie nawet 1,3-1,4 kg/rośliny, co wciąż pokazuje duża liczba zielonych owoców oraz kwiatów). W przypadku truskawek jeśli pogoda dopisze to zbiory będą kontynuowane jeszcze jakiś czas. Po zbiorach rośliny będą usuwane a maty wykorzystane do produkcji w kolejnym roku. 

Końcowy etap zbiorów truskawek – odmiana MURANO

Wyzwania

Jednym z problemów jakie towarzyszyły uprawie była niewystarczająca ilość pracowników do pracy przy zbiorach i pielęgnacji roślin. Jest to nasz pierwszy rok tak intensywnej działalności w Polsce i zderzyliśmy się z realiami jakie panują w kwestii zatrudniania pracowników, w tym cudzoziemców. Największą bolączką, w mojej ocenie, jest fakt migracji pracowników z Ukrainy, którzy po kilku dniach pracy przenoszą się w inne miejsca. Taki proceder nie powinien mieć miejsca, a pracownicy którzy przyjeżdżają na zaproszenie do danego gospodarstwa tylko w nim powinni mieć możliwość legalnej pacy. To jest wyzwanie dla całej ogrodniczej branży – uważa Krzysztof Żabówka. Planuje już działania na kolejny rok, a pracy nie zabraknie bo zamierzenia firmy są bardzo ambitne.

Legro substate
Trwają już przygotowania do produkcji na kolejny rok

Co dalej będzie się tam działo? Czytajcie czasopismo Jagodnik, tam już niebawem szczegółowa relacja i podsumowanie pierwszego sezonu w na plantacji Daifressh Berry w Górze Bałdrzychowskiej.


Warto przeczytać:







Poprzedni artykułSzacunki zbioru jagodowych w 2020 roku – są duże wzrosty. A co z truskawkami?
Następny artykułRolnictwo zrównoważone – działania firmy Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj