Pierwsze pąki na malinach w tunelu

malinowe factory, malinamalinowe factory, malinaW przypadku letnich odmian maliny na szczególną uwagę zasługuje ‘Laszka’ o wyjątkowo dużych owocach i wczesnym terminie owocowania. W przypadku tej odmiany już w ubiegłym tygodniu w gospodarstwie Leszka Jakubiaka, gdzie realizowany jest projekt Malinowe Factory pojawiły się pąki kwiatowe.


LaszkaLaszka to odmiana tradycyjnie owocująca (na dwuletnich pędach). Wzrost roślin jest średnio silny, pędy sztywne, z wierzchołkiem łukowato wygiętym. Kolce dość liczne, małe. Liście są duże, w większości 3-listkowe, mocno pofałdowane z silnie ząbkowatymi brzegami. Dwuletnie pędy wydają liczne pędy owocujące, średniej długości. Owoce są duże lub bardzo duże, wydłużone, czerwone, delikatnie omszone.

Odmiana ta cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród osób uprawiających maliny w tunelach lub preferujących odmiany o wczesnym terminie dojrzewania owoców. Dodatkowo na rynku jej owoce wyróżniają się wielkością, atrakcyjnym wyglądem, są również bardzo smaczne.

Owoce te są również trwał w obrocie towarowym oraz mało podatne na gnicie. Rośliny są mało podatne na przemarzanie, lecz pąki mogą być uszkadzane w czasie silnych mrozów. Odmiana ta jest umiarkowanie podatna na choroby pędów i mało podatna na szarą pleśń.

Odmiana maliny 'Laszka’ została wpisana do Krajowego Rejestru 4 lutego 2006 roku oraz do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa 15 lutego 2006 roku na okres do 15 lutego 2031 roku. Została wyhodowana przed dr Jana Danka z Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym ISK Spółka z o.o. w Brzeznej.

TAK WYGLĄDAŁY MALINY ODMIANY LASZKA UPRAWIANE W TUNELU W UBIEGŁYM TYGODNIU

MALINOWE FACTORY

MALINOWE FACTORYMALINOWE FACTORY

FOT. JOANNA BORZĘCKA

Poprzedni artykułAkademia Uprawy Truskawek – Wrocław (cz. I)
Następny artykułAkademia Uprawy Truskawek – Wrocław (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj