Pełnia kwitnienia wczesnych truskawek – ważne zabiegi



Wczesna wiosna i ostatnie ciepłe dni sprzyjają przyśpieszonej wegetacji roślin. W regionie Czerwińska nad Wisłą, znanego z produkcji wczesnych truskawek, niektóre wczesne odmiany są już w pełni kwitnienia. Jeśli aura nie zaskoczy przymrozkami, zbiorów pierwszych krajowych truskawek można się spodziewać za około 3 tygodnie.

Producenci z regionu Czerwińska, już jesienią dbają o to by wcześnie zbierać truskawki. Wtedy przed nadejściem większych mrozów przykrywają swoje plantacje agrowłókniną lub folią perforowaną. Ta ostatnia daje efekt lepszego przyśpieszenia wegetacji, choć nie chroni roślin przed działaniem niskich temperatur w takim stopniu jak agrowłóknina. Dlatego każdy musi sam dokonać wyboru, w zależności od oczekiwanych efektów.

Kwitnienie wczesnej odmiany 'Alba’
Pierwsze owoce na wczesnej odmianie 'Alba’

Marcin Mitura, który prowadzi gospodarstwo w miejscowości Słomin folią perforowaną przykrył na zimę wczesne odmiany jak ‘Alba’ i ‘Asia’. Rośliny zostały odkryte w minionym tygodniu, a pierwsze kwiaty, dały już dobrze widoczne owoce. Plony w tym roku powinny być dobre, a jeśli pogoda dopisze pierwsze zbiory zaczniemy za jakieś 3 tygodnie – mówi Pan Marcin. Późniejsze odmiany jak ‘Roxana’ przykryto na zimę agrowłókniną, tam gdzie została już zdjęta widać, że rośliny są w dobrej kondycji ale kwitnienie jeszcze się nie rozpoczęło.

W dobrej kondycji są rośliny 'Roxany’ ale tu jeszcze nie rozpoczęło się kwitnienie

Również w przypadku odmiany ‘Flair’ uprawianej w gospodarstwie Rafała Popławskiego w miejscowości Wychódźc, jest już pełnia kwitnienia. Tu również rośliny na zimę rośliny przykryto folią perforowaną. Teraz przygotowana jest agrowłóknina, tak by w razie potrzeby zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami. Chroni ona rośliny przed niską temperaturą zdecydowanie lepiej niż folia. Ta ostatnia zresztą tam gdzie ma kontakt bezpośredni z kwiatami powoduje ich przemarzanie – widać to zresztą po przymrozkach jakie miały miejsce w minionym tygodniu.

Kwitnienie roślin na wczesnej odmianie 'Flair’

Okres kwitnienia to zarazem najważniejszy moment w ochronie truskawek przed chorobami i szkodnikami. Tak gdzie już rozpoczęło się kwitnienie, lub wkrótce się zacznie trzeba wykonać już zabiegi przed kwieciakiem malinowcem. Wielu plantatorów zauważyło już na roślinach objawy żerowania przędziorków – do ich zwalczania zarejestrowany jest jedynie Ortus 05 SC.

Okres kwitnienia to przede wszystkim najważniejszy moment na wykonanie zbiegów zwalczających szarą pleśń truskawek, ale również antraknozę. Tam gdzie jeszcze nie zaczęło się kwitnienie, warto wykonać zabiegi chroniące rośliny przed chorobami liści – można jeszcze zastosować preparaty zawierające tiuram (Pomarsol Forte 80 WG, Sadoplon 75 WP czy Thiram Granuflo 80 WG) lub preparat Zato 50 WG, który od tego roku można używać również do zwalczania chorób liści truskawek w okresie przed kwitnieniem. Zwalczając szarą pleśń w czasie kwitnienia, w sytuacji dużej presji (chłodno i wilgotno) warto przede wszystkim wybierać preparaty o działaniu interwencyjnym (Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Frupica 440 SC, Mythos 300 SC, czy zarejestrowany w tym roku do ochrony truskawek Scorpion 325 SC ), a w okresach gdy nie ma dużej presji grzyba Botrytis cinera można sięgać po środki o działaniu kontaktowym (Rovral Aquaflo 500 SC, Grisu 500 SC, Teldor 500 SC, Merpan 80 WG). Warto pamiętać, że obowiązek przestrzegania zasad Integrowanej Ochrony Roślin nakazuje korzystać z wszelkich dostępnych metod ograniczania organizmów szkodliwych, dlatego do programów ochrony (zwłaszcza w okresie dorastania owoców i tuż przed zbiorami) warto włączać preparaty naturalnego pochodzenia (Vaxiplant SL) czy też zawierające antagonistyczne grzyby (Polyversum WP). Ich zaletą jest brak okresu karencji i ryzyka pozostałości w owocach. Ważną zasadą przy planowaniu kolejnych zabiegów jest rotacja stosowanych preparatów, a przede wszystkim substancji aktywnych, tak by preparatem z danej grupy chemicznej nie wykonywać większej liczby zabiegów jak 2 w sezonie (wyjątkiem są tu Vaxiplant SL i Polyversum VP, w przypadku których nie ma ryzyka uodparniania się patogenów). Trzeba również pamiętać o prowadzeniu ewidencji wykonywanych zabiegów, zarówno dla własnych potrzeb jak też w myśl zasad Integrowanej Ochrony Roślin.







Poprzedni artykułOptymalna folia do tuneli z uprawą maliny
Następny artykułZaczyna się kwitnienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj