Owoce jagodowe na Global Berry Congress



21 marca, w Rotterdamie odbył się kolejny Global Berry Congress – konferencja, która co roku gromadzi największych graczy na światowym rynku owoców jagodowych. W tym roku w kongresie wzięło udział 474 delegatów z ponad 40 krajów.

Konferencja miała zdecydowanie bardziej interaktywny charakter niż ubiegłoroczna, gdyż poza licznymi wykładami, odbywało się też wiele warsztatów, spotkań z ekspertami i wywiadów. Wykłady odbywały się jednocześnie na kilku scenach, dzięki czemu zakres tematyczny prezentacji był znacznie szerszy niż w latach poprzednich. Poza wykładami typowo marketingowymi, dotyczącymi aktualnych trendów rynkowych i sprzedażowych, dyskutowano również o wpływie Brexitu na handel owocami jagodowymi, co szczególnie dla polskich producentów jest ważnym obecnie zagadnieniem. W dyskusji wzięli udział Nicholas Marston z organizacji British Summer Fruits oraz John Gray z Angus Soft Fruits. Zdaniem panelistów, Brexit dał się we znaki brytyjskim producentom, którym coraz trudniej jest znaleźć siłę roboczą oraz eksporterom wysyłającym owoce do Wielkiej Brytanii, głównie ze względu na niski kurs funta. Owoce importowane stały się droższe, z kolei płace stały się mniej atrakcyjne – stąd spadek zainteresowania zatrudnieniem na wyspach. Nie wiemy też jak będą wyglądały procedury celne oraz wymogi sanitarne po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, dlatego brytyjskie organizacje branżowe lobbują, by rozwiązania te były jak najbardziej uproszczone, na co z pewnością liczą też eksporterzy owoców jagodowych.

W czasie konferencji sporo mówiło się też o rozwijających się ostatnio regionach produkcyjnych, szczególnie o Serbii, Meksyku i Rumunii oraz nowych technologiach. Co roku, ze względu na bardzo szybko rosnące koszty produkcji oraz niedobór siły roboczej, dużym zainteresowaniem cieszą się tematy automatyzacji zbioru oraz procesu pakowania.

Chilijski pomysł na sprzedaż świeżych borówek – automat samoobsługowy (fot. D. Kozarzewska)

W tym roku polskim akcentem było wystąpienie dr Agnieszki Orzeł z Hodowli Roślin Jagodowych NIWA. Prelegentka mówiła o programach hodowlanych, które realizuje spółka, szczególnie ciekawe są prace mające na celu wyhodowanie odmian maliny o żółtej i purpurowej barwie owoców.

Po zakończeniu wykładów, uczestnicy kongresu zostali zaproszeni na degustację dwóch borówkowych piw, SALAMANDER Blueberry Berliner Weisse oraz ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout, z Browaru Stu Mostów z Wrocławia, z dodatkiem polskich borówek zebranych na plantacjach Polish Berry Cooperative. Więcej informacji: http://jagodnik.pl/polish-berry-cooperative-promuje-polska-borowke-podczas-global-berry-congress/ 

Szczegółowa relacja z wydarzenia już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK.







Poprzedni artykułTruskawki i maliny, a wymagania rynku
Następny artykułJagodnik 4/2018 – już w sprzedaży