Optymalizacja produkcji sadzonek doniczkowanych

Sadzonki doniczkowane, produkcja sadzonek truskawki, sadzonki truskawki, uprawa truskawek, jagodnik, jagodnik.pl



Ten temat przedstawiony podczas spotkania Grupy Truskawkowej, zorganizowanego 19 lipca spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu przybyłych na te truskawkowe warsztaty producentów truskawek. Sadzonki doniczkowane posadzone do połowy sierpnia gwarantują dobre ukorzenienie się roślin i zadowalające plony już w pierwszym roku po posadzeniu.

Technologia produkcji

Możliwości optymalizacji produkcji sadzonek truskawki przedstawił Tomasz Szuławy z firmy Ceres International. Największe zalety takich sadzonek to: silny system korzeniowy, lepiej się przyjmują niż sadzonki z gołym korzeniem, zakładając plantację z silnych sadzonek doniczkowanych latem, możemy uzyskać pełne owocowanie w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Bardzo ważne jest jednak zapewnienie optymalnych warunków wpływających się ukorzenianie się tych sadzonek, do których należą: kondycja roślin matecznych (odżywienie i zdrowotność), temperatura, wilgotność, rodzaj substratu i nawożenie.

Materiał do produkcji takich sadzonek pobieramy z roślin matecznych, w momencie jak mają wykształcone od 2 do 4 liści bezpośrednio po pobraniu umieszczamy w multiplatach. Jak informował T. Szuławy, przez pierwsze 3–10 dni należy utrzymywać wysoką wilgotność podłoża wynoszącą prawie 100%. W tym celu multiplaty przykrywa się folią lub białą agrowłókniną. Następnie, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze nowe korzenie wilgotność podłoża należy obniżyć do 50–60%, co stymuluje lepszą rozbudowę systemu korzeniowego. Ważne jest utrzymywanie optymalnej temperatury podłoża wynoszącą około 18°C. W tym czasie rośliny wymagają nawożenia dolistnego, a z uwagi na dużą wilgotność sprzyjającą rozwojowi chorób grzybowych intensywnej ochrony fungicydowej. Przestrzegając tych wszystkich zaleceń już po trzech tygodniach od posadzenia otrzymujemy wysokiej jakości sadzonki doniczkowane.

 

Niezbędne środki

Jak informował T. Szuławy, chcąc produkować dobre sadzonki doniczkowane warto zapatrzyć się w niezbędne do tej uprawy środki produkcji (wszystkie z nich są do nabycia w firmie Ceres). Jednym z tych elementów są tkaniny do wyściółkowania gleby, na której będą ustawiane multiplaty. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym agrotkaniny belgijskiej firmy Beaulieu (Agrolys) mogą być czarne lub białe. Podobne parametry zapewniają również tkaniny greckiej firmy Thrace Plastics. Wszystkie te tkaniny są stabilizowane UV na 10 sezonów, co w praktyce odpowiada 5 latom. Pobrane truskawkowe rozety umieszcza się w multiplatach. Dobre do tego są multiplaty o wymiarach komórek: 6,2 x 6,2 x 9 cm. Dobrze jeśli mają kształt prostokąta z bocznym żebrowaniem, co zapewnia dobre rozwijanie się systemu korzeniowego.

Kolejnym ważnym elementem jest substrat do ukorzeniania sadzonek. Jak informował T. Szuławy optymalnym rozwiązaniem jest używanie substratu przygotowanego na bazie włókna kokosowego oraz odsiewanego torfu cegiełkowego o odpowiednio dobranej strukturze z dodatkiem perlitu i nawozów mineralnych. Prawidłowo dobrany substrat będzie zapewniał optymalne warunki powietrzno-wodne i pomaga w prawidłowym rozwoju systemu korzeniowego. Jego pH powinno wynosić 5,5–6,5. T. Szuławy zwracał uwagę także na dostępność nawozów w substratach. W ich przypadku należy się liczyć z tym, że z uwagi na panującą na etapie ukorzeniania wysoką temperaturę oraz wysoką wilgotność może dochodzić do szybkiego uwalniania się składników odżywczych, co w praktyce przekłada się na konieczność regularnego dolistnego dokarmiania ukorzeniających się roślin.

Na etapie ukorzeniania się sadzonek ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności w czym bardzo pomocne są siatki cieniujące. Do tego celu T. Szuławy rekomendował siatki cieniujące greckiej firmy Thrace Plastics i ich ciemnozielone modele TS 45% i TS 60%. Mają one wzmocnione brzegi z oczkami do mocowani i łączenia wzdłuż obydwu boków, dzięki czemu można w prosty sposób je rozciągać lub składać nad roślinami. Podobne rozwiązania stosuje się w szklarniach lub tunelach wyposażonych w system automatycznie rozkładanych cieniówek. Siatki te są stabilizowane filtrem UV i wytrzymują 6 sezonów (3 lata).

Opłacalność nowych nasadzeń

O tym w jaki sposób można pomóc sadzonkom truskawek w ich lepszym ukorzenianiu się mówił Piotr Zajkowski z firmy BioAgris. W jego opinii dobrej jakości materiał, posadzony w odpowiednim terminie (najpóźniej do 20 sierpnia), powinien dać już w kolejnym sezonie opłacalny plon. W tym sezonie udało sie na niektórych plantacjach zebrać ponad 20 ton świetnej jakości truskawki w pierwszym roku wegetacji. Oczywiście, jednym z warunków było posadzenie zdrowych i dobrej jakości roślin, które do zimy zdążyły się dobrze ukorzenić. W produkcji takich truskawek dobre efekty daje program proponowany przez firmę BioAgris złożony z preparatów BlackJak oraz TerraSorb Complex (TSC). BlackJak jest zawiesiną leonardytu i dzięki specyficznej technologii zawiera pełne spektrum substancji zawartych w tej kopalinie. Szczególnie istotna jest zawartość humin chroniących system korzeniowy przed wpływem nadmiernego zasolenia czy szkodliwych pozostałości wynikających ze stosowania środków ochrony roślin, których na etapie produkcji sadzonek truskawek stosuje się często zdecydowanie więcej niż na plantacjach owocujących. Z kolei kwasy ulmowe silnie stymulują rozwój systemu korzeniowego – mówił P. Zajkowski. Dobre efekty daje np. łączne stosowanie preparatów BlackJak z nawozem o właściwościach biostymulujących jakim jest TerraSorb Complex. Łaczne stosowanie tych produktów powoduje równomierną stymulacje rozwoju rośliny, gdyż BlackJak wpływa przede wszystkim na wzrost masy korzeniowej, a TSC na wzrost masy liściowej. P. Zajkowski prezentował także sadzonki wyprodukowane w gospodarstwie, w którym odbywały się warsztaty, wyprodukowane z użyciem zaproponowanego programu oraz w statndardowej technologii.

P. Zajkowski zwracał także uwagę na konieczność zapewnienia dobrych warunków do przyjęcia się sadzonkom doniczkowanym truskawki. Jednyn z głównych problemów jest stress wodny, wystepujący latem nawet na nawadnianych plantacjach. Dlatego należy uczynić wszytko, aby ten stress zredukować, jedną ze skutecznych metod jest zastosowanie tuż przed wysadzeniem preparatu Vaporgard w steżeniu 1%. Ogranicza on transpirację i dzięki temu ułatwia wzrost masy korzeniowej

Zalecany program w okresie produkcji sadzonek doniczkowanych przedstawia się następująco:

  1. Podlewanie sadzonek po wysadzeniu do doniczek preparatami BlackJak + TerraSorb Complex.
  2. Podlewanie prepratetm BlackJak tuż przed wysadzeniem w pole.
  3. Opryskiwanie preparatem VaporGard jako ostatni zabieg przed wysadzeniem w pole.

Jak informował P.Zajkowski, jednokrotne zastosowanie na etapie produkcji rozsady kompletu preparatów jakimi są TerraSorb Complex, BlackJak i Vapor Gard, to koszt około 35 zł w przeliczeniu na ilość sadzonek zużytych na hektar plantacji.

Dla uzyskania optymalnego efektu należy po około 2 tygodniach po posadzeniu zastosować jeszcze raz mieszaninę produktów BlackJak z nawozem TerraSorb Complex.







Poprzedni artykuł„Aronia Polska” jednoczy plantatorów
Następny artykułJagodnik 4/2013 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj