Jagodnik 4/2013 już w sprzedaży

jagodnik 4

W lipcowo-sierpniowym wydaniu czasopisma Jagodnik, sporo miejsca poświęcamy nowym technologiom uprawy truskawek oraz malin, które zdobyliśmy dla naszych czytelników w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Ważne dla producentów czarnej porzeczki będą informacje z Konferencji Porzeczkowej IBA w Niemczech. W numerze zwracamy także uwagę na konieczne do pojęcia działania wpływające na poprawę jakości owoców borówki wysokiej i malin oraz niezbędne do realizacji działania związane ze sprzedażą owoców jagodowych. Przypominamy o możliwości zrealizowania prenumeraty za pośrednictwem naszej strony (kliknij i zamów prenumeratę) lub z możliwości zakupu e-wydań w sklepach internetowych.

Roxana’ i‘Alba’ nasza specjalnością

Za sprawa Janusza Ostrowskiego od kilku lat w regionie Ciechanowa rozwija się uprawa truskawek deserowych. Parę lat temu postawił on na odmianę ‘Roxana’, pochodząca z włoskiego programu hodowlanego realizowanego w firmie New Fruits. Rosnące zapotrzebowanie na jej owoce spowodowało, ze obecnie jej uprawa dominuje w grupie JKP Strawberry, której gospodarstwa zlokalizowane SA w regionie Ciechanowa.

Potrzebne zmiany

W Polsce od 2002 roku zbiory truskawek nie przekraczają 200 tys. ton i utrzymują się w granicach 140-200 tys. ton. W tym okresie znacznie wzrosła produkcja tych owoców w Chinach, Egipcie, Maroko i Turcji. Przy wielkości produkcji poniżej 200 tys. ton zajmujemy obecnie 6. albo 7. miejsce na świecie, z udziałem wynoszącym około 4%, a w krajach Unii Europejskiej mamy 17-19% udział w produkcji.

 Dobrze przygotować glebę

Właściwe przygotowanie gleby jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowej agrotechniki w uprawie truskawki. Warto pamiętać, iż jakiekolwiek zaniedbania w przygotowaniu stanowiska odbijają się ujemnie na późniejszym wzroście i plonowaniu plantacji, a ich korekta po posadzeniu sadzonek często jest niemożliwa

Skórzasta zgnilizna – choroba tego sezonu

Bieżący sezon, z częstymi i bardzo gwałtownymi opadami deszczu w większości regionów Polski, okazał się bardzo trudny dla producentów truskawek. Miejscami potopienia plantacji przyczyniły się do dużej presji chorób grzybowych. Oprócz wszechobecnej szarej pleśni, znacznie większe szkody w tym roku spowodowała inna choroba – skórzasta zgnilizna owoców.

BerryTech wWielkiej Brytanii (cz. I)

Dwudniowe praktyczne warsztaty BerryTech (8-9 kwietnia) organizowane są już od kilku lat w Wielkiej Brytanii przez firmę Haygrove Ltd. Są one świetna okazja do zapoznania się z trendami, jakie ta firma proponuje w uprawie roślin jagodowych. Dotyczą miedzy innymi wprowadzania do upraw towarowych nowatorskich rozwiązań w tunelach foliowych, a ostatnio również nowych modeli rusztowań do uprawy truskawek.

 Transfer wiedzy

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Truskawkowej „Nauka – Praktyce”, zorganizowana 10 kwietnia przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, była doskonała okazja do przekazania wiedzy, zdobytej przez naukowców, szerokiemu gronu praktyków. Zainteresowanie było duże, bowiem sala skierniewickiego kinoteatru „Polonez” wypełniona była po brzegi – w sumie w konferencji uczestniczyło przeszło 400 osób.

 Sadzonki malin – może zin vitro?

W celu ograniczenia zagrożenia ze strony chorób należny pamiętać, aby plantacje zakładać ze zdrowych, kwalifikowanych sadzonek, pochodzących z renomowanych szkółek. Sadzenie materiału szkółkarskiego wysokiej jakości możne sprawić, ze plantacja pozostanie wolna od wirusów przynajmniej przez kilka lat, a przy prawidłowym systemie uprawy, wyższa cena sadzonek pochodzących ze sprawdzonego źródła zwróci się już w pierwszym roku owocowania.

Maliny w tunelach

Bieżący sezon – z bardzo późną wiosną, a potem silnymi deszczami i licznymi burzami gradowymi w wielu regionach Polski – potwierdził, że warto prowadzić uprawy pod osłonami. Na takie rozwiązanie w uprawie malin zdecydował się w 2011 roku Leszek Jakubiak w miejscowości Roguszyn koło Czerwińska nad Wisła. W tym prawie 20-hektarowym gospodarstwie maliny uprawia się na 4,5 ha z czego większość już w tunelach.

Konferencja borówkowa (cz. II), uwarunkowania rynkowe

Konferencja Borówkowa „Szanse i zagrożenia”, była okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy związanej z uprawa borówki wysokiej (czyt. „Jagodnik” 3/2012), ale również do dyskusji nad jej przyszłością – zwłaszcza ta związana z uwarunkowaniami rynkowymi. Produkcja „niebieskich jagód” ciągle rośnie i to nie tylko w Polsce, przyjdzie wiec chwila, gdy plantatorzy będą musieli się zmierzyć z faktem nadprodukcji tych owoców i spadkiem cen. Czy można temu zapobiec?

 Dojrzewanie owoców borówki wysokiej

Zgłębiając wiedzę z zakresu fizjologii roślin, można poznać i zrozumieć procesy, jakim podlega świat roślin. Dla plantatorów uprawiających borówkę wysoka szczególnie ciekawe są procesy, którym podlegają owoce w kolejnych fazach wzrostu. Wiedza z tego zakresu pozwala optymalizować termin zbioru, tak by jagód nie zbierać ani za wcześnie, ani zbyt późno.

 Jubileuszowy Dzień Borówkowy w SGGW

Tegoroczny już XXV Dzień Borówkowy, zorganizowany 12 czerwca przez Katedrę Sadownictwa Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW, miał szczególny charakter. Był to nie tylko jubileusz borówkowych spotkań na SGGW, ale również 5. rocznica śmierci dr. Kazimierza Pliszki, który niewątpliwie przyczynił się do rozpowszechnienia uprawy borówki w Polsce.

 Trendy w hodowli w Wielkiej Brytanii

Minęło już 40 lat od czasu, gdy pierwsza komercyjna odmiana porzeczki czarnej ‘Ben Lomond’ została zarejestrowana przez Szkocki Instytut Doświadczalny (Scottish Crop Research Institute – SCRI). Od tamtej pory sporo kolejnych odmian tego gatunku z serii ‘Ben’ zarejestrowano i wdrożono do towarowej uprawy w wielu krajach, m.in. najpopularniejszą odmianę uprawianą w Wielkiej Brytanii – ‘Ben Hope’.

 Konferencja porzeczkowa w Niemczech (cz. I)

W dniach 5-6 czerwca 2013 roku odbyła się kolejna Konferencja Porzeczkowa, zorganizowana przez Niemiecka Organizacje Plantatorów Porzeczki Czarnej, pod egida Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. International Blackcurrant Association – IBA). Jej uczestnikami byli głównie plantatorzy tego gatunku, w sumie około 130 osób z 15 krajów Europy i świata.

 Będą zmiany na rynku aronii

Polska jest największym na świecie producentem owoców aronii, które nazywane są często polskim czarnym złotem. Niestety, nie zawsze uprawiającym ten gatunek przynoszą one wysokie dochody. Na świecie rośnie jednak zainteresowanie uprawa tego gatunku oraz zapotrzebowanie na te owoce. Oto, jak zmienia się rynek aronii, zapytałem jej propagatora Piotra Eggerta, szkółkarza, a od niedawna także członka zarządu powstałego w tym roku Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii (KZPA).

 Zwalczanie szkodników po zbiorze

Ochrona roślin jagodowych przed szkodnikami jest konieczna i trwa przez cały sezon wegetacyjny, również po zbiorze owoców. Na plantacjach w tym okresie można spotkać owady i roztocze, które mogą uszkadzać liście, wierzchołki wzrostu, a także pędy i korzenie roślin. Żerowanie tych szkodników osłabia rośliny, zmniejsza liczbę tworzących się paków kwiatowych i sprawia, że są one źle przygotowane do zimy.

 Rozpylacze w ochronie jagodowych

Skuteczność chemicznej ochrony roślin zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest sprawny opryskiwacz, właściwie dobrany do uprawy, który jest wyposażony w odpowiednie rozpylacze. Prawidłowy dobór rozpylaczy gwarantuje podanie zakładanej dawki cieczy na hektar oraz dobre naniesienie na chronione rośliny i ograniczenie strat cieczy opryskowej do minimum.

Dzień Tunelowy w Auweiler

Co dwa lata w sadowniczej stacji doświadczalnej dla Północnej Nadrenii, w miejscowości Auweiler koło Kolonii, organizowany jest Dzień Tunelowy, w trakcie którego niemieccy producenci mogą zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi uprawy truskawek, a także innych gatunków roślin jagodowych spośród ocenianych w tej stacji, a mianowicie malin i agrestu.

 Borówka brusznica (cz. II)

W pierwszej części artykułu („Jagodnik” 3/2013) Autor przedstawił odmiany borówki brusznicy, które udało się uzyskać dzięki pracom hodowlanym i które można przeznaczyć do uprawy towarowej. Decydując się na takie przedsięwzięcie, należny przede wszystkim dobrze przygotować stanowisko pod uprawę, unikając terenów, na których może zalegać woda.

Czy zabraknie pracowników?

W tym roku problem zatrudniania cudzoziemców dał się we znaki rolnikom, a zwłaszcza sadownikom już od wczesnej wiosny. W konsulatach, głównie na Ukrainie, pojawiły się ogromne problemy z terminowym wydawaniem wiz, co powodowało gigantyczne kolejki o czym w swoim felietonie pisze Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP oraz poseł na Sejm.





Poprzedni artykułOptymalizacja produkcji sadzonek doniczkowanych
Następny artykułOwoce jagodowe w tym sezonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj