Ograniczanie zachwaszczenia w uprawie czarnej porzeczki

czarna porzeczka



Jednym z pierwszych zabiegów, które wykonuje się na plantacjach porzeczek, jest walka z chwastami. Obecność zbędnej roślinności potrafi bardzo mocno ograniczyć wzrost zwłaszcza młodych krzewów, a na kwaterach starszych znacznie redukuje owocowanie i utrudnia zbór owoców.

Ulubioną przez plantatorów substancją aktywną stosowaną na plantacjach nie tylko czarnej porzeczki jest glifosat. Występuje on w środku Roundup i w jego odpowiednikach. Wśród preparatów, których substancją aktywną jest glifostat, do stosowania w uprawie czarnej porzeczki w 2020 roku zarejestrowane są: Agrosar 360 SL, Glifocyd 360 SL, Glifoherb 360 SL, Glifopol 360 SL, Glifosin 360 SL, Resolva Total 360 SL, Roundup PowerMax 720, Roundup Active 360, Roundup Flex 480. Można ich używać od wiosny do jesieni, na glebę wolną od odrostów korzeniowych, zazwyczaj przy wykorzystaniu belki herbicydowej, która powinna skutecznie chronić rośliny porzeczki przed pokryciem cieczą użytkową. W chwili wykonywania zabiegu musi być bezwietrzna pogoda, tak aby nie doszło do znoszenia cieczy roboczej na uprawiane krzewy. Chwasty powinny być suche, a wystąpienie opadów w ciągu 3-4 godzin po zabiegu skutkuje osłabieniem działania herbicydu. Pierwsze widoczne efekty zastosowania herbicydów widoczne są po tygodniu, na pełen efekt osiąga się po upływie trzech tygodni. Wysoka temperatura i dużawilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają natomiast działanie środka. Stężenie stosowanego preparatu powinno być dostosowane do gatunku występujących chwastów. Jedyną rośliną, której nie są w stanie zniszczyć wymienione herbicydy, jest skrzyp polny. Herbicydu, którego substancją aktywną jest glifosat, możemy użyć maksymalnie jeden raz w ciągu całego okresu wegetacyjnego.

Najczęściej spotykaną metodą ograniczania zachwaszczenia na plantacjach porzeczek jest wykorzystywanie jesienią herbicydów zawierających glifosat, natomiast wczesną wiosną stosowanie herbicydów doglebowych, które pozwalają utrzymać przez długi czas glebę wolną od chwastów. W bieżącym roku w uprawie czarnej porzeczki dopuszczone do użycia są trzy preparaty doglebowe. Są to Devrinol 450 SC oraz jego odpowiednik Colzamid, których substancją aktywną jest napropamid. Środki wnikają do rośliny poprzez okrywę nasienną, korzenie lub liścienie i najskuteczniej zwalczają chwasty w okresie ich kiełkowania. Niszczą chwasty wschodzące zarówno jesienią, jak i wiosną. Gdy pogoda jest bezdeszczowa, chwasty będą niszczone dopiero po wystąpieniu opadów. Podobnie jak w przypadku glifosatu, w ciągu całego okresu wegetacyjnego dopuszczony jest jeden zabieg napropamidem. Trzecim herbicydem doglebowym jest Stomp Aqua 445 CS, którego substancją aktywną jest pendimetalina. Do chwastów trudno zwalczanych należą: maruna bezwonna, przymiotno kanadyjskie, starzec zwyczajny, szarota błotna, żółtlica drobnokwiatowa.

Dla plantacji czarnej porzeczki, w ramach zastosowań w uprawach małoobszarowych, do zwalczania chwastów jednoliściennych zarejestrowane są trzy środki: Fusilade Forte 150 EC, Trivko, GramiGuard, Privium 125 EC, Balatella Forte 150 EC oraz Select Super 120 EC; największą skuteczność ochrony uzyskuje się, gdy chwasty są w fazie 4-10 liści właściwych.

Pamiętaj, dawki podane na etykietach środków odnoszą się do powierzchni 1 ha. Zatem jeśli pas herbicydowy wynosi około 1 m, a rozstawa rzędów 4 m, należy zużyć 1/4 dawki zalecanej przez producenta herbicydu. Stosowanie wyższych dawek generuje wyższe koszty, przy takiej samej skuteczności. A z drugiej strony – przekroczenie dozwolonych dawek może skutkować przekroczeniem dozwolonego poziomu pozostałości ś.o.r. w owocach.









Poprzedni artykułBrak rąk do pracy w Hiszpanii
Następny artykułPlantatorzy truskawek gotowi na nowy sezon, cz. I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj