Ochrona truskawki w kontekście wycofywania środków ochrony roślin



Ogrodnicy stoją obecnie w obliczu podwójnie trudnej sytuacji w kontekście ochrony upraw przed szkodnikami. Po pierwsze szybko zmienia się klimat. Coraz cieplejsze okresy w miesiącach późnojesiennych i łagodne zimy przyspieszają namnażanie larw żerujących na korzeniach. Po drugie zaś, sukcesywnie topnieje liczba dostępnych rozwiązań chemicznych do zwalczania tych szkodników. Tomasz Domański z firmy Koppert przekonuje, że odpowiedzi na wyzwania udziela natura, są to biologiczne preparaty, zawierające organizmy pasożytujące na szkodnikach, efektywnie zmniejszające ich populację. Koppert oferuje także produkty chroniące rośliny i owoce przed chorobami grzybowymi.

Nicienie z firmy Koppert

Zachęcam wszystkich do wypróbowania preparatu Larvanem. W swym składzie zawiera on nicienie będące pasożytami owadów Heterorhabditis bacteriophora. Żerują one na szerokim spektrum szkodników glebowych. Oprócz likwidacji wszystkich form i gatunków pędraków aplikacja Larvanem pomaga zwalczyć pryszczarka borówkowego, larwy motyli, przezierniki czy trociniarki. Produkt jest przy tym zupełnie bezpieczny dla dżdżownic. Nie uszkadza też w żaden sposób chronionych roślin ani nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Można go stosować w rolnictwie ekologicznym – wylicza T. Domański. To jednak nie jedyne tego typu rozwiązanie oferowane przez holenderską firmą. Preparat Entonem zawiera nicienie aktywne w niższych temperaturach, już od 8°C, a pełnię walorów wykazuje od 12°C. Capsanem z kolei zawiera nicienie przeznaczone do wykorzystania w najtrudniejszych warunkach, gdyż odznaczają się wysoką żywotnością. Nicienie można aplikować poprzez instalacje fertygacyjne, najlepiej wieczorem. Dobrze jest to uczynić na glebę wilgotną. Organizmy te dobrze znoszą wysokie ciśnienie. Ważne jest jedynie, by w instalacji nie było otworów mniejszych niż 0,5 mm.

Odpowiedź na choroby systemu korzeniowego

NatuGro to seria produktów poprawiających kondycje gleby i odżywienie roślin. Jednym z takich produktów, który być może już wkrótce uzyska rejestrację do użytku w roślinach jagodowych w Polsce, jest Trianum-P. Zawiera on grzyby trichoderma, szczep 22. Organizm ten wykazuje wiele form korzystnego działania w glebie. Wartościowym produktem jest także nasz stymulator korzeni Vidi Parva. To wyciąg z alg i zarodków kukurydzy. Jego aplikacja m.in. zwiększa odporność systemu korzeniowego na czynniki chorobotwórcze. Bardzo dobre skutki daje łączne stosowanie obu tych preparatów – mówi T. Domański. Nowością, którą już teraz specjalista zapowiedział, jest Noli. Produkt zawiera grzyby z rodziny drożdży. Zajmują one przestrzeń życiową na skórce owoców, uniemożliwiając infekcje powodowane przez patogeny grzybowe, wydłużając w ten sposób trwałość pozbiorczą owoców. Więcej na poniższym filmie:







Poprzedni artykułWiosna na świętokrzyskiej plantacji borówki. Doświadczenia plantatora. FILM
Następny artykułNie tylko przymrozki są zmorą plantatorów borówki w tym sezonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj