Co roku niskie spadki temperatur zbierają swe ponure żniwo na plantacjach truskawek. Tak stało się w minionym sezonie, a pierwsze poważne uszkodzenia roślin w sezonie 2015/2016 zanotowano już w październiku. Pomimo dobrego odżywienia krzewów i utrzymywania ich z zdrowotności na czas późnej jesieni, zimy i wiosny potrzebna jest dodatkowa ochrona truskawek przed przymrozkami.
Skala problemu i jego konsekwencje
Jest bardzo poważna. Co sezon ostatnio przebieg pogody daleki jest od optymalnego. W skali kraju straty plonu wynoszą kilkadziesiąt procent. Pamiętać jednak należy, że Polska jest dość zróżnicowana pod względem klimatycznym. Zdarzały się więc w przeszłości sytuacje, gdzie niektóre plantacje nadawały się właściwie do skasowania, podczas gdy inne w okres produkcyjny wchodziły w całkiem niezłej kondycji. Ogólny niedobór surowca dla przemysłu, czy dobrej jakościowo truskawki deserowej skutkował jednak wzrostem cen. Zwłaszcza w 2017 roku stawki za truskawki oddawane do zakładów przetwórczych uznać można za wysokie. By w przyszłości cieszyć się z obfitych plonów i dobrych stawek pomimo wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych warto zainwestować w płaskie okrycia. Agrowłóknina to wydatek znikomy w porównaniu z możliwymi korzyściami z jej zastosowania. Przy odpowiednim obchodzeniu się z nią posłuży też nie jeden raz.
Po jaką agrowłókninę sięgnąć?
To ważne pytanie, gdyż na rynku jest kilka rodzajów tego produktu. W uprawie truskawek zastosowanie mają agrowłókniny P23 i P30 – obie w ofercie firmy Geocover. Pierwszy produkt odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne na tle agrowłóknin stosowanych jesienią, zimą i wiosną. Tak jak inne okrywowe materiały w portfolio Geocover, posiada on bardzo silny koncentrat UV. Warto nadmienić, że przy produktach o szerokości min. 3,2m brzegi agrowłókniny są wzmacniane, co minimalizuje ryzyko rozerwania. Podczas produkcji firma wykorzystuje innowacyjny sposób łączenia. Materiał jest zszywany bądź zgrzewany, a nie klejony. To zapewnia agrowłókninie optymalną odporność na uszkodzenia. P23 to wyborne zabezpieczenie dla truskawek podczas niskich temperatur oraz mroźnych wiatrów. Ma to znaczenie zwłaszcza w trakcie bezśnieżnych zim lub w kwaterach, gdzie śnieg jest zwiewany. Wiosną agrowłóknina zapewnia roślinom sprzyjające warunki wegetacji poprzez podwyższenie temperatury powietrza i gleby. To w efekcie przyczyni się do pozyskania plonu wcześniej, a więc w okresie panowania wyższych cen na rynku. Dzięki zastosowaniu osłony z agrowłókniny plony są też wyższe. P30 to także wariant godny polecenia plantatorom truskawek. Z pewnych względów jej użycie bywa nawet korzystniejsze niż w przypadku P23. Omawiany rodzaj, dzięki zwiększonej gramaturze, jest jeszcze bardziej wytrzymały, a w dodatku zapewnia lepsze warunki cieplne. To opcja godna polecenia zwłaszcza tym plantatorom, którym w ostatnich latach mrozy w kwaterach truskawkowych poczyniły największe szkody.