Aronia i naturalne kosmetyki


Co aronia może mieć wspólnego z kosmetykami? Otóż bardzo wiele. W gospodarstwach rodziny Berezińskich, które specjalizują się m.in. w uprawie aronii, część owoców przeznacza się właśnie do produkcji kosmetyków. Zajmuje się tym firma Produkty Naturalne, która dostarcza na rynek kosmetyki z dodatkiem aronii pod marką Naturalis.  

Aronia w uprawie ekologicznej i konwencjonalnej

W naszych gospodarstwach uprawa aronii ma już swoją tradycje. Byłem jednym z pierwszych w Polsce, którzy zakładali plantacje tego gatunku w Polsce, pierwsze sadzonki pozyskując z Zakładu Doświadczalnego w Albigowej – mówi Włodzimierz Bereziński. Obecnie łączna powierzchnia wszystkich aroniowych plantacji wynosi już 140 ha. Aronia jest rośliną, która dość dobrze udaje się w uprawie ekologicznej, dlatego część plantacji w rodzinie Berezińskich prowadzone jest właśnie w ten sposób. Są też plantacje konwencjonalne, gdzie chociażby możliwości nawożenia jest więcej niż w  ekologicznej uprawie, a tym samym uzyskiwane plony są wyższe.

Włodzimierz Bereziński od wielu uprawia aronię i ma w tym duże doświadczenie

W 2017 roku zarówno plony jak i jakość zbieranej aronii były na bardzo dobrym poziomie. To m.in. zasługa dobrego nawożenia, w którym wykorzystuje się nawozy z firmy Timac Agro Polska. Są to takie nawozy doglebowe jak Eurofertil 33 N-Pro, Sulfammo 23 czy nawóz wapniowy Physiomax 975. Z grona nawozów dolistnych o działaniu biostymulującym stosowane są Fertileader Magnum, Fertileader Axis, Fertileader Gold i Fertileader Leos.

Wysokie plony aronii w 2017 roku to m.in. zasługa dobrego nawożenia

Ja nie prowadzę ścisłych doświadczeń, ale moje obserwacje prowadzone na aronii, ale też na jabłoniach, porzeczkach czy roślinach ozdobnych jakie rosną w naszym gospodarstwie, wskazują, że skuteczność tych nawozów jest wysoka, a ich stosowanie ma duże przełożenie na uzyskiwane plony – uważa Włodzimierz Bereziński, dodając – Żeby te plantacje zapewniały minimum opłacalności, istotne są wysokie plony i dobra jakość owoców.

Zbiory aronii w tym gospodarstwie udaje się przeprowadzić szybko i sprawnie

Kosmetyki z dodatkiem aronii

Większość aronii po zebraniu w większości trafia na przemysł, ale część owoców jest wykorzystywana do produkcji naturalnych kosmetyków. Zajmuje się tym firma Produkty Naturalne prowadzona przez Aleksandrę Berezińską, córkę Pana Włodzimierza. Skąd pomysł na kosmetyki aroniowe? By zagospodarować część owoców i wykorzystać ich niezwykłe właściwości, postanowiliśmy użyć ekstraktu z aronii do produkcji kosmetyków. Jesteśmy jedyną w Polsce, a przypuszczam, że nieliczną na świecie firmą produkującą kosmetyki na bazie aronii – mówi Aleksandra Berezińska.

Aleksandra Berezińska kieruje firmą Produkty Naturalne, która produkuje kosmetyki z dodatkiem aronii

Niewielka firma bazuje przy produkcji kosmetyków na naturalnych produktach. Seria z dodatkiem ekstraktu z aronii jest sprzedawana pod nazwą tego owoców, a cała linia naturalnych kosmetyków pod marką Naturalis. Nasze flagowe produkty z serii Aronia to kremy pielęgnacyjne do twarzy, kremy nawilżające do rąk, krem przeciwzmarszczkowy, mleczko, tonik, balsam do ciała – informuje Pani Aleksandra. Można je kupić w sklepach zielarskich lub za pośrednictwem strony internetowej www.produktynaturalne.pl . Są one też popularne w innych krajach, szczególnie w Korei, gdzie importowane są spore ilości kosmetyków z dodatkiem aronii.

Seria kosmetyków Aronia to naturalne produkty zawierające w swoim składzie aronię

W gospodarstwie Państwa Berezińskich udało się znaleźć sposób na zagospodarowanie części produkowanych tu owoców aronii. Wysokiej jakości owoce aronii o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, okazują się doskonałym dodatkiem do kosmetyków i pozwalają uzyskać oryginalne produkty. Może warto po nie sięgnąć …

Poprzedni artykułOchrona truskawek przed przymrozkami i mrozem
Następny artykułWspółdziałanie plantatorów truskawek – inspirujący przykład