Letnie warsztaty Grupy Truskawkowej, były dobrą okazją do przedstawienia zaleceń dotyczących ochrony truskawek omówionych podczas konferencji oraz w czasie lustracji plantacji truskawek. Jak informował Albert Zwierzyński, z firmy Osadkowski SA, uprawa truskawek w pojedynczych rzędach sprzyja utrzymaniu wysokiej zdrowotności roślin dzięki możliwości dobrego dopryskania roślin.
W przypadku plantacji Daniela Bednarka, gdzie prowadzono warsztaty polowe, plantacja truskawek późno dojrzewających odmian została założona z sadzonek frigo w 2015 roku. Wysoka zdrowotność plantacji oraz utrzymanie wąskich rzędów powoduje, że rośliny mają być pozostawione na trzeci zbiór w 2018 roku.
Od trzech lat lustrowana plantacja truskawek chroniona jest w przeważającej liczbie zabiegów zgodnie z zaleceniami firmy Bayer. W tym roku pierwszy zabieg na tej plantacji został wykonany biologicznym fungicydem Serenade ASO, w następnej kolejności stosowano Pomarsol Forte WG. W okresie kwitnienia wykonywano dwa zabiegi fungicydem Luna Sensation 500 SC. Przed zbiorem owoców wykonano zabieg fungicydem Prolectus 50 WG. W czasie zbioru owoców owoce zabezpieczano przed porażeniem przez szarą pleśń fungicydem Teldor 500 WG, który ma tylko 1 dzień karencji.
Jak informowała Agnieszka Ptaszek z firmy Nufarm, w utrzymaniu dobrej zdrowotności roślin oraz zabezpieczeniu owoców przed szarą pleśnią doskonale sprawdził się m.in. na tej plantacji wprowadzony do sprzedaży trzy lata temu fungicyd Prolectus 50 WG. Optymalnym rozwiązaniem jest prowadzenie nim ochrony zapobiegawczej, jak też czyniono na lustrowanej plantacji. Produkt ten na krótką, bo 1-dniową karencję i może być stosowany również w okresie poprzedzającym zbiór truskawek. Warto zwrócić uwagę na to, że zawiera on nową w uprawie truskawek substancję czynną jaką jest fenpyrazamina, dzięki czemu nie zachodzi obawa o wystąpienie odporności grzyba powodującego szarą pleśń, a to zapewnia wysoką skuteczność tego fungicydu.
Na bardzo wysoką efektywność stosowania preparatu Luny Sensation 500 SC, która zwalcza nie tylko szarą pleśń, ale również doskonale radzi sobie z ograniczeniem porażenia roślin przed choroby liści zwracał uwagę Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Produkt ten dobrze chroni rośliny także przed mączniakiem prawdziwym. Dlatego warto go stosować profilaktycznie, co pozwala utrzymać plantację w dobrej zdrowotności przez bardzo długi czas, zapewniając dobrą zdrowotność plantacji także po zbiorze owoców, dzięki ograniczeniu źródła późniejszych infekcji zwalczając je w czasie największego zagrożenia jakie występuje w okresie okołokwitnieniowym.
W czasie warsztatów polowych nie mogło zabraknąć rozmów oraz rekomendacji dotyczących stosowania biologicznych preparatów takich jak Serenade ASO czy Polyversum WP o czym rozmawiali Piotr Zajkowski z firmy BioAgris oraz Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. O tym jak działają te produkty i dlaczego np. Serenade ASO w USA rekomendowane jest do stosowania z preparatem Protector (w USA sprzedawany jest pod nazwą Nufilm) będzie można dowiedzieć się oglądając film.