Trudne warunki pogodowe, suche i wietrzne dni mieszające się z mroźnymi nocami, sprawiają, że porzeczki bardzo ostrożnie rozwijają się w tym roku. Plantacje powoli zazieleniają się, a to oznacza, że już niebawem plantatorzy będą musieli zadbać o ich kondycję i zdrowotność. Skuteczna ochrona wymaga wiele uwagi, gdyż gatunek atakowany jest przez kilka groźnych chorób. Zaniechanie ich zwalczania, czy zastosowanie nieefektywnych preparatów z pewnością odbije się na wysokości uzyskanego plonu. Na szczęście w ofercie Sumi Agro Poland jest fungicyd Yamato 303 SE, który skutecznie przeciwstawi się najpoważniejszym zagrożeniom dla uprawianych roślin. A jest ich wcale nie mało.
Amerykański mączniak agrestu
Najwcześniejsze objawy tej choroby zaobserwować można już wiosną. Choć poraża ona chętniej agrest, to obecna jest także na plantacjach porzeczki czarnej a nawet czerwonej. Plamy białego, nalotu o konsystencji mąki pojawiają się na wierzchołkowych, młodych liściach. Infekcja sukcesywnie rozprzestrzenia na coraz większą powierzchnię liści i pędów. Z czasem nalot przyjmuje szarą barwę z wyraźnymi czarnymi punktami. Dochodzi do deformacji liści i zamierania całych pędów. Owoce porażane są rzadko, choć to także się zdarza. W miejscu wystąpienia plam pojawiają się pęknięcia i gnicie. Choroba może wpływać na efektywność ekonomiczną prowadzenia plantacji. Dochodzi bowiem do przedwczesnego zrzucania liści, redukcji liczby owocodajnych pędów i w efekcie do zmniejszenia uzyskiwanego plonu.
Opadzina liści porzeczki (antraknoza)
Typowymi objawami antraknozy porzeczki są pożółknięte liście na krzewach już w lipcu i sierpniu a niekiedy nawet w czerwcu. Pojawiać mogą się także mniejsze plamy o początkowo jasnozielonej a następnie brunatnej barwie. Z czasem powiększają one swą powierzchnię aż w końcu liście zaczynają opadać. Na silnie porażonych krzewach w końcu sierpnia prawie ich już zupełnie nie ma. Choroba ta atakuje wszystkie uprawiane porzeczki, zwłaszcza porzeczkę czarną.
Biała plamistość liści porzeczki
Objawy tej choroby występują jeszcze wcześniej niż w poprzednio omawianym przypadku, bo już w połowie maja. W tym okresie dostrzec można niewielkie, brązowe plamy. Stopniowo powiększają się i zmieniają kolor na szary – szarobiały z brązową obwódką. Ich kształt staje się nieregularny. Biała plamistość liści jest chorobą o wcześniejszym występowaniu i przebiegu niż antraknoza. W jej rezultacie już podczas zbiorów defoliacja krzewów może być całkowita. Tak ostry przebieg choroby prowadzi do osłabienia roślin, pogorszenia ich zimotrwałości.
Szara pleśń
Szara pleśń atakuje wszystkie nadziemne części roślin. Początkowo zaobserwować dają się chlorotyczne, stopniowo zajmujące coraz większą powierzchnię, brązowe przebarwienia. Silne porażenie chorobą prowadzi do zamierania liści i wierzchołków pędów. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja deszczowa pogoda. Szczególnie krytycznym okresem jest kwitnienie, ale choroba atakować może także w innych fazach fenologicznych porzeczki. Pojawia się charakterystyczny biały nalot, który z czasem staje się szary i pylisty. Zarodnikowanie wywołuje kolejne infekcje, a patogen szybko rozprzestrzenia się. Szara pleśń może się rozwijać również na owocach po ich zbiorze. W przypadku ich przechowywania w niewłaściwych warunkach infekcja może rozprzestrzenić się bardzo szybko, niszcząc zgromadzony plon.
Wiele problemów, wspólne remedium – Yamato 303 SE
Skutecznym rozwiązaniem na wszystkie wymienione zagrożenia jest Yamato 303 SE. Posiada on rejestrację do zwalczania opisanych chorób w uprawie porzeczki czarnej, czerwonej i białej (w uprawach i zastosowaniach mało-obszarowych). Można go stosować od fazy początku rozwoju kwiatostanu – pąki kwiatowe zamknięte w jasnobrązowych łuskach do końca fazy kwitnienia, wszystkie płatki opadły, przed rozwojem zawiązków owoców lub bezpośrednio po zbiorach (BBCH 51–69 i po 89). Jednorazowa dawka to 1,2-1,5 l/ha przy zużyciu 500-900 l wody. Rekomenduje się opryskiwanie drobnokropliste. W ciągu sezonu można wykonać jeden zabieg.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
materiał promocyjny