Obecny sezon stawia liczne wyzwania przed ogrodnikami uprawiającymi rośliny jagodowe. Dotyczy to także plantatorów truskawek. Pogoda ma niestandardowy przebieg, co presję chorób grzybowych czyni bardzo silną. W takiej sytuacji trzeba sięgać po preparaty sprawdzone, które zapewnią kompleksową ochronę nie tylko owoców, ale i krzewów. W ten sposób plantacja wyda okazalszy plon i lepiej przygotuje się do zimowego spoczynku.
Wyzwania pogodowe
Każdy kolejny rok stawia odmienne wyzwania przed plantatorami. Poprzedni był upalny i suchy. Wiele wskazywało na to, że w tym sezonie sytuacja może się powtórzyć. Wiosna zaczęła się dość wcześnie i była sucha. Ostatnie dni kwietnia przyniosły ciepłą, sprzyjającą wegetacji aurę. W pierwszej połowie maja wszystko jednak się zmieniło. Na terenie całego kraju zanotowano okresy przejściowych ochłodzeń, a nocą spadków temperatury daleko poniżej granicy 0°C. Wegetacja wyhamowała, lecz presja chorób nasiliła się.
Ochrona fungicydowa truskawki w okresie owocowania
Owocowanie na większości plantacji jest już w pełni. Krzewy na ogół zbudowały dużą masę liściową, co sprzyja utrzymywaniu się wilgoci w pokroju krzewów. To zaś wzmaga presję chorobową. W okresie owocowania rekomenduję stosowaniu dwóch produktów. Pierwszym z nich jest Serenadę ASO. To rozwiązanie biologiczne, a więc bezpieczne do wykorzystania właśnie teraz. Jego działanie opiera się o bakterie Bacillus subtilis ze szczepu QST 713. Nie ma tu okresu karencji, którego trzeba przestrzegać. Innym godnym uwagi preparatem jest Teldor 500 SC. Działa on kontaktowo, zabezpiecza przed szarą pleśnią. – informuje Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, która uczestniczy w projekcie „Truskawki w tunelach”, gdzie program ochrony truskawek w większości ułożony jest na podstawie fungicydów oferowanych przez to przedsiębiorstwo.
Nie tylko owoce
Plantację na której znajdujemy się cechuje dobra kondycja krzewów. Tu ochrona prowadzona była od początku. Preparatem, który odpowiada za tak dobry stan truskawek jest Luna Sensation 500 SC. Zapewnia ona nie tylko ochronę owoców, ale i liści. Jej stosowanie we wczesnych okresach uprawy rozwiązuje wiele problemów, które mogłyby wystąpić w późniejszych fazach rozwoju roślin. – mówił w gospodarstwie Kozacka Truskawka R. Suchorzewski. Jakie problemy miał na myśli? Zagadnienie to rozwija na poniżej załączonym filmie: