W dniu 20 lipca w Instytucie Ogrodnicwa w Skierniewicach odbyło się spotkanie o tematyce ekologicznej. Warsztaty zostały zatytułowane „INNOWACJE W EKOLOGICZNYCH UPRAWACH OGRODNICZYCH − NAUKA I WIEDZA W PRAKTYCE”. Najpierw ich uczestnicy wybrali się do sadu doświadczalnego, gdzie naocznie mogli zapoznać się z przebiegiem prac. Potem przenieśli się pod dach gmachu instytutu, gdzie odbyła się seria wykładów dotyczących produkcji ekologicznej.
BioFruitNet
Dr hab. Eligio Malusa z IO przedstawił założenia koncepcji BioFruitNet. Chodzi o zwiększenie konkurencyjności ekologicznej produkcji owoców w UE. Ma temu służyć wspieranie najlepszych praktyk ogrodniczych a także wzmocnienie istniejącej struktury sieci ekologicznej uprawy owoców w Europie. W projekt zaangażowani są partnerzy z wielu krajów naszego kontynentu, od Hiszpanii po Łotwę. Członkami sieci są plantatorzy ale też naukowcy czy przedsiębiorcy. W ramach działań ma zostać zgromadzony zasób praktycznej wiedzy, która udostępniona zostanie w języku polskim na stronie internetowej www.biofruitnet.eu/pl/zasoby/. Część informacji zostanie rozpowszechniona w postaci filmowej. Już teraz na platformie znajduje się ponad 30 materiałów tego typu propagujących rozwiązywanie problemów metodami ekologicznymi w uprawach.
Nowe podejście do ochrony ekologicznej
Małgorzta Tartanus omówiła osiągnięcia w ramach corocznie prowadzonych od 2014 roku programów monitoringu i zwalczania szkodników m.in. w uprawie truskawki i rokitnika. Ochrona upraw ekologicznych wymaga gruntownego podejścia, a jego podstawą jest skuteczny monitoring, identyfikacja zagrożeń i dobranie rozwiązań oraz ich terminowe zastosowanie. Z pomocą przychodzą elektroniczne rozwiązania. Bieżąca kontrola odłowu szkodników za pomocą pułapek wyposażonych w karty i karty SIM ograniczają liczbę wizyt na plantacjach. Instytut Skierniewicki korzysta m.in. z rozwiązań iMetos. Wykorzystuje się tu także modele predykcyjne, które pomagają określić terminy wylotów chrząszczy. To pomocne narzędzia gdy w grę wchodzi zastosowanie biologicznych preparatów. IO w Skierniewicach prowadzi także stronę internetową, która ma za zadanie wspieranie decyzyjne plantatorów w zakresie wykonywania zabiegów. Projekt ten nazywa się HortiOchorna. Wpisanie tego hasła w wyszukiwarkę wystarczy do odnalezienia tej strony. Naukowcy ze Skierniewic prowadzą tez internetowy kurs e-learningowy dotyczący ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami.
Ograniczanie szkodników
M. Tartanus mówiła w dalszej części swego wystąpienia o ograniczaniu liczebności szkodników. Podzieliła je na biologiczne, fizyczne i agrotechniczne. Zauważyła, że w przypadku chrabąszcza majowego, stanowiącego wielki problem w wielu częściach kraju, konieczne jest podejście holistyczne (integrowane). Osobniki muszą być likwidowane we wszystkich stadiach rozwojowych. Pomocne w tym względzie mogą być m.in. różnego typu pułapki. W obecnym sezonie prowadzone są m.in. doświadczenia z pułapkami wykorzystującymi oświetlenie LED i atraktanty. Na rokitniku, szczególnie duże straty powodować może zaś nasionnica, zwana też niekiedy muchą rokitnikową. Szkodnik składa jaja pod skórką owoców, a larwa w nich odbywa swój cykl rozwojowy. Zwalczane muszą być więc osobniki dorosłe. Testowane były różne pułapki, które można by wykorzystać do masowego odłowu. Wszystkie typy wykorzystanych w badaniach urządzeń ograniczyły straty plonu. Stosując je regularnie przez kilka sezonów możliwe będzie bardzo silne ograniczenie populacji szkodnika – po 3 latach doświadczeń w dwóch lokalizacjach liczba odławianych szkodników spadła niemal do zera. W obecnym roku będą prowadzone prace nad wskazaniem najlepszych atraktantów do pułapek dla poszczególnych nasionnic, nie tylko rokitnikowej. Naukowiec wspomniała na koniec o roślinach wykazujących działania allelopatyczne. Okazuje się, że jest katalog rośli, które mogą być w tym celu przydatne, jak np. mniszek, nagietek czy aksamitka.
Terenowa część warsztatów
Poniżej relacja zdjęciowa z pierwszej, terenowej części spotkania: