Firma Uren Coldstores Sp. z o.o. przy współpracy z lokalnymi rolnikami zajmuje się produkcją mrożonych warzyw i owoców, zarówno tradycyjnych, jak i ekologicznych. Rocznie wytwarza około 10 tys. ton mrożonek. Zintegrowany system zarządzania uprawami spełnia standardy Field to Fork. Firma posiada system HACCP i BRC, które pozwalają uszczegółowić przypuszczalne zagrożenia zdrowotne dla konsumentów. Certyfikat BRC gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów. Owoce oraz warzywa pochodzą z ekologicznych, nieskażonych terenów Lubelszczyzny. Firma oferuje również pomoc, kredytując sprzedaż nasion rolnikom i plantatorom oraz zaopatruje ich w materiał nasadzeniowy. Dodatkowo organizuje szkolenia i specjalistyczne kursy dla swoich dostawców, jedno z takich odbywało się przed rozpoczęciem sezonu w Gorzkowie.
Jak pracować by nie bolały cię plecy?
Alina Podkańska przeprowadziła szkolenie rolników z zakresu BHP. Praca w rolnictwie jest specyficzna i polega na sezonowym nasileniu prac oraz ich zróżnicowaniu. Rolnik pracuje na kilku stanowiskach, które wymagają wielu odmiennych umiejętności. Powoduje to liczne zagrożenia zdrowotne. Zbieranie i magazynowanie płodów rolnych naraża plantatorów na częste schylanie się i skręty tułowia, podczas których najbardziej narażony na uszkodzenie jest kręgosłup. Ból pleców oraz stawów jest sygnałem, że praca wykonywana jest w sposób niewłaściwy i nadmierny. Na wystąpienie urazów ma wpływ wiek, płeć, sprawność fizyczna, nagminne powtarzanie czynności podnoszenia i przenoszenia oraz ekspresywność wykonywania pracy. Przenosząc przedmiot należy stanąć możliwie blisko w lekkim rozkroku z wyprostowanymi plecami. Następnie przykucnąć, chwycić przedmiot i podnieść go do pozycji pionowej używając przy tym mięśni nóg. Należy chwycić postawiony przedmiot jedną ręką od spodu i ponownie mięśniami ud należy go podnieść i trzymać jak najbliżej ciała, zachowując przy tym wyprostowane plecy. Ciężkie rzeczy powinno się przenosić we dwie osoby. Im dalej przedmiot znajduje się od osoby podnoszącej go, tym większe jest obciążenie dla kręgosłupa. Najbardziej niebezpieczne jest podnoszenie poprzez pochylanie się do przodu z zaokrąglonymi plecami, obracanie się na bok podczas podnoszenia i odkładania przedmiotu oraz podnoszenie zbyt wysoko i przenoszenie przy mocnym odchyleniu pleców do tyłu. Istnieją normy dźwigania. Dla mężczyzn jest to 30 kg przy pracy stałej i 50 kg przy dorywczej, dla kobiet odpowiednio 12 kg i 20 kg. Zbyt długie kucanie lub klęczenie np. przy pieleniu, obciąża stawy oraz jest męczące dla serca i mięśni, dlatego należy robić przerwy w trakcie wykonywania tego typu prac.
Nowości w uprawie maliny
Według dr Pawła Krawca z firmy Doradca Jagodowy określenie malin „odmianami jesiennymi” jest już w tej chwili błędne, ponieważ po doświadczeniu przeprowadzonym w ramach projektu „Malinowe Factory”, okazuje się, że odmiany te, mogą zaowocować również latem, dając, z niektórych odmian, większe plony niż jesienią.
Po trzyletnich obserwacjach można scharakteryzować sposób prowadzenia plantacji na zbiór podwójny. W pierwszym roku zakłada się plantację, najlepiej z sadzonek doniczkowanych – wolnych od patogenów. Termin sadzenia maj – czerwiec gwarantuje zbiór owoców z pędów jednorocznych w tym samym roku.
W drugim roku uprawy również zbiera się owoce z pędów jednorocznych, które następnie zostawia się na zimę, aby wiosną trzeciego roku uprawy ściąć je nad pierwszym lub drugim rozwijającym się pąkiem (licząc od wierzchołka pędu). W trzecim roku trwania projektu, z każdej rośliny zostawiano po 3-4 pędy dwuletnie oraz po 2-4 pędy jednoroczne, w zależności od odmiany. Plony z pędów dwuletnich w projekcie MF (zbiór „letni”) wahały się od 13,4 do 29,3 t/ha, a suma obu plonów z tych samych pędów (jesień 2016 + lato 2017) z niektórych odmian wyniosła ponad 40 t/ha. Projekt „Malinowe Factory” potwierdził możliwość prowadzenia malin powtarzających owocowanie w polskich warunkach w gruncie w tunelu na zbiór podwójny. Taka technologia uprawy pozwala na wydłużony okres zbiorów, sterowanie terminem zbiorów oraz uzyskanie wyższych plonów podczas jednego sezonu wegetacyjnego. Zbiór „letni” pozwala także na zebranie lepszej jakości owoców niż podczas zbioru „jesiennego”.
Rozwijająca się produkcja maliny wywiera na plantatorach konieczność wdrażania nowych technologii i metod uprawy. Jedną z takich metod jest uprawa maliny na ściółkowanych zagonach. Do ściółek syntetycznych należą: czarna agrowłóknina, czarna mata (tkanina) polipropylenowa lub polietylenowa oraz czarna folia. Plantacja na zagonach wyściółkowanych czarną agrowłókniną, w otwartym gruncie powstała w Karczmiskach w czerwcu 2016 roku.
Do tego celu wykorzystano sadzonki doniczkowane odmiany ‘Polana’. Tą metodę uprawy porównywano z zagonem nieokrytym. W pierwszym roku zebrano o ponad 50% plonów więcej niż z kontroli. Niestety w ostatnim czasie coraz większym problemem stają się choroby pochodzenia glebowego powodowane głównie przez Phytophtora. Należy usuwać porażone rośliny, szczególnie te o pastorałowato wygiętych wierzchołkach, które są charakterystycznym objawem choroby. Miejsca po usunięciu roślin należy zdezynfekować preparatem Huwa San TR 50 w dawce 4 l/m2 i stężeniu 0,5 %.
Na szarą pleśń i nie tylko
Barbara Witkowska z firmy Bayer Crop Science, w swojej prezentacji podkreślała, że chroniąc uprawy przed szarą pleśnią należy pamiętać, że ochronę trzeba rozpocząć na początku kwitnienia, bo właśnie wtedy często dochodzi do pierwszych infekcji. Jeżeli w tym czasie ochrona będzie zaniedbana później ciężko będzie zwalczyć szarą pleśń. Luna Sensation 500 SC (fluopyram+trifloksystrobina) doskonale radzi sobie z szarą pleśnią (truskawka, malina, porzeczka).
Dodatkowo środek ten posiada rejestrację do zwalczania takich chorób jak zamieranie pędów maliny, rdza maliny, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, opadzina liści i amerykański mączniak agrestu. Zabiegi przeciwko szarej pleśni należy wykonywać od początku kwitnienia, co 7-10 dni, maksymalnie 2 razy w sezonie, na przemian z fungicydami z innych grup chemicznych. Przeciwko zamieraniu pędów i rdzy maliny zabiegi także wykonuje się przed kwitnieniem, gdy pędy osiągną 10-20 cm. Rejestrację na te choroby ma też Luna Experience 400 SC (fluopyram+tebukonazol). Zalecana dawka to 0,6 l/ha, a karencja wynosi aż 21 dni. Badania potwierdzają skuteczne działanie obu środków. W celu uniknięcia ryzyka wystąpienia odporności patogenów na środki ochrony roślin, między zabiegami chemicznymi dobrze jest wprowadzać preparaty biologiczne. Serenade ASO zawiera szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Jest to produkt biologiczny, który zwalcza szarą pleśń i mączniaka prawdziwego w uprawie truskawki, maliny i porzeczki. Stosuje się go w dawce 8 l/ha, maksymalnie 6 razy w trakcie sezonu. Dodatkowo ogranicza występowanie rdzy maliny. Bardzo dobrze sprawdza się jako środek zapobiegawczy. Emulpar 940 EC to nowy środek naturalny na bazie oleju rydzowego, który bardzo dobrze miesza się z wodą. Działa mechanicznie na mszyce, miodówki, przędziorki i mączliki. Można go stosować na wszystkie uprawy. Formalnie nie jest zarejestrowany jako środek ochrony roślin.