Nowy rok – kolejne produkty

Bayer CropScience, Luna, ochrona roślin14 stycznia w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa zorganizowana przez Bayer CropScience (BCS), podczas której przedstawiono nowe produkty, które w 2014 wzbogacą portfolio firmy. Nie zabraknie wśród nich również środków do ochrony upraw jagodowych.

Mirosław Korzeniowski omawiając nowe produkty do ochrony warzyw i upraw sadowniczych, poinformował o nowej rejestracji dla fungicydu Fandango® 200 EC, który pod koniec ub. roku zarejestrowany został do ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomym i zgnilizną szyjki cebuli. Zawarte w nim dwie substancje czynne protiokonazol i fluoksastrobina, wykazują bardzo dobre działanie wobec powyższych patogenów, na nawet w warunkach wysokiej ich presji.

Mirosław Korzeniowski mówił o produktach z grupy Luna jakie już w tym roku mają się pojawić na polskim rynku

Fluopyram to substancja aktywna związana z całą grupa produktów marki Luna, jakie już w tym roku mają pojawić się na polskim rynku. Jednym z nich będzie Luna® Sensation 500 SC – fungicyd przeznaczony do ochrony truskawek przed szarą pleśnią, białą plamistością liści i mączniakiem prawdziwym. Jak podkreślał Mirosław Korzeniowski fluopyram jest nowoczesną substancją aktywną, która działa przez blokowanie oddychania mitochondrialnego w komórkach patogenów grzybowych. Po naniesieniu na roślinę działa wielokierunkowo: kontaktowo, translaminarnie i systemicznie. Na patogeny grzybowe wykazuje działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Wielokierunkowy sposób działania fluopyramu sprawia, że jest to substancja odporna na zmywanie przez deszcz. Drugą składową Luna Sensation 500 SC  jest trifloksystrobina. Mając do dyspozycji Luna Sensation 500 SC, możemy zaproponować już pełny program ochrony truskawek przed chorobami grzybowymi, oparty na naszych produktach jak Pomarsol Forte 80 WG, Luna Sensation 500 SC i Teldor 500 SC – podkreślał M. Korzeniowski. Przy zwalczaniu szarej pleśni 2 zabiegi Luna, dawały nie tylko efekt bardzo dobrej zdrowotności owoców w momencie ich zbioru, ale również wysoką trwałość pozbiorczą. Jest to ważne nie tylko dla samych producentów, ale też dla przetwórców i handlowców, gdyż wpływa na przedłużenie jakości handlowej. Od kilku już lat prowadzone są również badania dotyczące działania Luna Sensation 500 SC w innych gatunkach jagodowych jak maliny, porzeczki, agrest ale też borówki wysokiej. Dalsze rozszerzenia zakresu rejestracyjnego na kolejne uprawy jagodowe są przewidywane w następnych latach.

Kolejny produkt zawierający flupyram jaki ma się pojawić w Polsce to Luna Experience 400 SC. Fungicyd zawierający oprócz flupyramu tebukonazol, będzie polecany do ochrony drzew ziarnkowych (jabłoń, grusza), pestkowych (czereśnia, wiśnia, śliwa) a w dalszym etapie również ochrony warzyw (marchew, por). Produkty Luna bardzo dobrze wpisują w ideę Integrowanej Ochrony Roślin, bowiem wykazują bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu szeregu chorób, i nie mają negatywnego wpływu na faunę pożyteczną – podkreślał Mirosław Korzeniowski.

Podczas Konferencji przedstawiono również dwa kolejne produkty wprowadzane w tym roku na polski rynek. Maister Power 42,5 OD to nowy herbicyd do powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy. Wyjątkowy skład (aż trzy substancje aktywne), nowa formulacja (produkt gotowy do użycia bez konieczności dodawania adiuwantów) szerokie spektrum zwalczanych chwastów (jedno- i dwuliścienne), działanie nalistne i odglebowe – to najważniejsze cechy tego nowego herbicydu. Kolejna tegoroczna nowość to zaprawa nasienna Baytan® Trio 180 FS, przeznaczona do stosowania we wszystkich zbożach ozimych i jarych. Zawiera w swoim składzie aż 3 substancje czynne: triadimenol (triazole), fluopyram (SDHI) oraz fluoksastrobinę (strobiluryny). Jak informował Robert Puhl z działu Seed Growth zaprawa ta oprócz bezpośredniego działania na patogeny ogranicza występowanie zgorzeli podstawy źdźbła, co wpływa na lepszą zdrowotność młodych roślin i kondycję systemu korzeniowego – dając tzw. efekt kotwicy.

Poprzedni artykułWPR na lata 2014-2020 przyjęty
Następny artykułTeleskopowe systemy uprawy truskawek na rynnach – FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj