Nowy asortyment środków ochrony dla jagodowych




Tegoroczne już drugie spotkanie w ramach Forum Doradców Sadowniczych koordynowane przez firmę Bayer CropScience, zorganizowane zostało 27 czerwca w gospodarstwie sadowniczym w Kozietułach, które jest zarazem poligonem doświadczalnym i miejscem gdzie testowane są nowe środki ochrony roślin. Dotyczy to również truskawek.
W tym sezonie jak informowała Urszula Sobieska z BCS, znacznie rozszerzyło się portfolio produktów przeznaczonych do ochrony upraw warzywniczych i sadowniczych. W przypadku tych ostatnich rozszerzony został zakres rejestracji dla insektycydu Calypso 480 SC, który można stosować w ochronie aż 18 gatunków sadowniczych przed szkodnikami (czytaj również).

W czerwcu tego roku nowe rozszerzenie rejestracji zyskał herbicyd Basta 150 SL, który można stosować do zwalczania chwastów w malinach (6 1/ha) i truskawce (4 l/ha). Jako środek nieselektywny o działaniu nalistnym herbicyd ten w uprawie malin można stosować do niszczenia chwastów w miedzyrzędziach, tak by nie opryskiwać roślin uprawnych. Podobna zasada dotyczy stosowania w truskawkach, gdzie wykonując oprysk z wykorzystaniem osłon, można przy użyciu Basty niszczyć chwasty w miedzyrzędziach i wyrastające tam rozłogi. W truskawkach można obniżyć dawkę do 3,2 kg/ha dodając w zamian 10 kg siarczanu amonu. Najlepsze i najszybsze działanie uzyska się wykonując zabieg tym herbicydem w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.

Zagrożenia dla kolejnych rejestracji

Pod znakiem zapytania stoją dalsze plany firmy dotyczące rozszerzeń rejestracji już funkcjonujących na rynku preparatów jak też nowo wprowadzanych. Związane jest to z zapisem w nowej ustawie o ochronie roślin ogłoszonej 12 kwietnia 2013 (Dz. U. poz. 455 ), mówiącym o tym, że wszystkie podmioty starające się o rejestrację środków ochrony roślin na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, wnioski w tej sprawie jak również wszelkie dokumenty towarzyszące zobowiązane są przedłożyć w języku polskim. To, zdaniem przedstawicieli BCS, zahamuje proces rejestracji nowych środków ochrony roślin, jak również może spowodować wycofanie z obrotu już obecnych na rynku preparatów, wobec których konieczne będzie przedłużenie okresu rejestracji. Spełnienie takiego wymogu uniemożliwia wręcz brak specjalistycznych tłumaczy, którzy byliby w stanie wiarygodnie przetłumaczyć potrzebne do rejestracji dokumenty. Poza tym koszty takiego tłumaczenia są ogromne – za przygotowanie i przetłumaczenie kompletu dokumentów potrzebnych do rejestracji trzeba będzie bowiem zapłacić 3-5 mln zł. W takiej sytuacji trudno jest powiedzieć czy uda się w przyszłym sezonie wprowadzić na rynek kolejne planowane produkty do ochrony uprawa sadowniczych (rozszerzenie zakresu rejestracyjnego dla preparatów Aliette 80 WG, Movento 100 SC), a funkcjonujący w nowej ustawie zapis może się okazać szkodliwy dla całej branży środków ochrony roślin. W tej sprawie interweniowało już u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, ale według ustawodawcy wszelkie zapisy w ustawie o ochronie roślin są poprawne.

Nowe produkty do ochrony truskawek przed chorobami pozwolą zbudować kompletne programy ochrony fungicydowej, rozpoczynając od Pomarsolu Forte 80 WG i Zato 50 WG (zwalczanie mączniaka i chorób liści) przed kwitnieniem, przez Lune Sensation 500 SC w czasie kwitnienia, a kończąc na takich produktach jak Teldor 500 SC i Serenade ASO w okresie przedzbiorczym czy nawet pomiędzy zbiorami truskawek – podkreślał M. Korzeniowski z Bayer CropScience.

Kompleksowa ochrona truskawek

Uczestnicy czerwcowego spotkania Forum Doradców Sadowniczych mogli zapoznać się z wynikami doświadczeń fungicydowych prowadzonych na truskawkach, choć kwatera doświadczalna mocno w tym roku ucierpiała od nadmiaru wody (raz rośliny były nawet całkowicie zalane). Jak informował Tomasz Gasparski z BCS, prowadzone w tym roku kombinacje oparte były na stosowaniu produktów BCS do ochrony truskawek w różnych kombinacjach.

Uczestnicy spotkania przy doświadczeniu gdzie testowano różne programy ochrony truskawek

Najlepsze efekty dał program ochrony oparty na zabiegach: Pomarsol Forte 80 WG – początek kwitnienia, 2 zabiegi Luna Sensation 500 SC* w okresie silnych infekcji podczas kwitnienia i Teldor 500 SC w okresie przedzbiorczym. Lunę Sensation będziemy polecać przede wszystkim do stosowania w czasie kwitnienia truskawek, kiedy to największe jest ryzyko infekcji powodowanych przez Botrytis ceinerea. Stosując ten fungicyd uzyskuje się nie tylko bardzo dobry w zwalczaniu szarej pleśni, ale również chorób liści truskawek – informował Mirosław Korzeniowski.

Rośliny w kombinacji gdzie wykonano 2 zabiegi Luna Sensation

Luna Sensation prawdopodobnie będzie dostępna już w przyszłym sezonie nie tylko do ochrony truskawek, ale również porzeczek, malin i agrestu przed całym szeregiem patogenów. W kombinacjach doświadczalnych jeden z programów oparty na zabiegach środkiem biologicznym Serenade ASO* (zawiera antagonistyczne bakterie Bacillus subtilis), który włączony został do portfolio Bayer CropScience po przejęciu w ubiegłym roku firmy Agra-Quest zajmującej się wytwarzaniem biologicznych środków ochrony roślin. Produkt ten z powodzeniem jest stosowany w wielu krajach, jako uzupełnienie programów konwencjonalnej ochrony przed szara pleśnią, jak również w uprawach ekologicznych. Stosowanie antagonistycznych bakterii B. subtilis ma działanie zapobiegawcze – konkurują one z patogenami o substancje odżywcze, jak również produkują niekorzystne dla patogenów enzymy. W programie opartym na zabiegach Serenade ASO, uzyskano efekt bardzo dobrej kontroli szarej pleśni, ale już mniejszy w przypadku chorób liści – widoczne były objawy występowania białej plamistości liści, choć nie tak znaczące jak w kontroli. Jak poinformował M. Korzeniowski, rejestracji tego produktu w Polsce można się spodziewać najwcześniej w 2015 roku.

*preparaty w trakcie badań rejestracyjnych w Polsce









Poprzedni artykułLoteria Pełna gama nawozów płynnych – rzstrzygnięta
Następny artykułSpotkanie ekspertów sadowniczych w Wilanowie (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj