Nowości nie tylko dla jagodowych

optisil, frostex, intermag, jagodnik.pl, nawożenie, nawozy dolistne


O najnowszych produktach firmy Intemag, które będą wprowadzane na rynek w 2014 roku informował podczas konferencji prasowej (czyt. też…) Wiesław Ciecierski, z działu rozwoju tego przedsiębiorstwa. Jednym z bardziej interesujących produktów w ofercie tego przedsiębiorstwa będzie w prowadzany do sprzedaży w najbliższym seoznie preparat zabezpieczający rośliny przed przymrozkiem o nazwie Frostex.

 Frostex będzie służył do ochrony upraw przed wiosennymi przymrozkami. Dzięki unikatowemu połączeniu kilku substancji, udało się nam otrzymać produkt zabezpieczający rośliny przed przymrozkiem. Potwierdzeniem tego były wyniki doświadczeń przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Podczas nich stymulowano warunki odpowiadające przymrozkowi, który zanotowano w 2005 roku, kiedy to doszło do bardzo poważnych uszkodzeń kwiatów w wielu uprawach sadowniczych. W kombinacji kontrolnej nieuszkodzonych pozostało tylko około 10% kwiatów, podczas gdy w kombinacji ze stosowaniem preparatu Frostex ocalało około 40% kwiatów, co gwarantuje już możliwość uzyskania pełnego plonu. Firma poleca zastosować ten produkt w celu zapobiegania skutkom wiosennych przymrozków na drzewach i krzewach owocowych w okresie kwitnienia wykonując dwa zabiegi. Pierwszy na 3 dni przed spodziewanym przymrozkiem, a drugi około 12 godzin przed spodziewanym przymrozkiem. Planowane są dalsze badania potwierdzające skuteczność tego produktu w innych uprawach.

nawożenie, truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, Optycal, Frostex, Terrastart, Wiesław Ciecierski
Wiesław Ciecierski z firmy Intermag, przedstawiły nowe produkty wprowadzane w nowym sezonie przez firmę Intermag do sprzedaży

Terrastart, to kolejna nowość. Jest to nawóz startowy, rekomendowany do stosowania wraz siewem lub bezpośrednio podczas sadzenie roślin. Produkt ten zapewnia niezbędne dla nowo posadzonych roślin składniki pokarmowe w obrębie rozwijającego się systemu korzeniowego. Terrastart dostarcza łatwo przyswajalny dla młodych roślin fosfor, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego oraz zmniejsza podatność młodych roślin na warunki stresowe. Najwięcej doświadczeń z tym produktem przeprowadziliśmy w rzepaku, gdzie potwierdził swoją skuteczność i celowość stosowania na etapie ukorzenia się roślin – mówił W. Ciecierski.

Następcą uprowadzonego dwa lata temu nawozu Silvit, będzie Optycal. Dzięki nowej udoskonalonej formule produkt ten będzie można mieszać z większością agrochemikaliów. W swoim składzie zawiera 200 g tlenku krzemu oraz 25 gram żelaza (schelatowane przez EDTA), jego pH to 6,5. Produkt ten zawiera również technologię INT (Innovative Nutrient Transfer), która wykorzystuje synergicznie oddziaływanie na roślinę między innymi aminokwasów, polisacharydów i kwasów organicznych, przez co umożliwia szybkie i efektywne wykorzystanie składników pokarmowych, a ponadto zwiększa odporność roślin na warunki stresowe – mówił W. Ciecierski.

Jak informował W. Ciecierski, zastosowanie Optysilu ogranicza wpływ na rośliny stresu abiotycznego (wyższa tolerancję na niskie temperatury, ogranicza transpirację w okresie suszy, intensyfikuje fotosyntezę w warunkach słabego światła, ogranicza wpływ niedoboru P poprzez regulowanie jego pobierania oraz wpływ wysokiego zasolenia gleby na wzrost roślin) oraz biotycznego (uszkodzenia powodowane przez szkodniki, a ściany komórkowe stają się bardziej odporne na enzymy produkowane przez patogeny). W przypadku truskawek produkt ten, testowany w IO w Skierniewicach, wykazał bardzo wysoką skuteczność jeśli chodzi o ograniczenie wystąpienia na roślinach takich chorób jak werticilioza, szara pleśń oraz skórzasta zgnilizna owoców, gdzie zastosowanie nawozu Optysil, dawało podobne lub nawet lepsze efekty w porównaniu do stosowanych w kombinacjach kontrolnych fungicydów.







Poprzedni artykułMrożone truskawki – ile powinny kosztować?
Następny artykułOwoce jagodowe tylko dla przetwórstwa, cz.I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj