Tegoroczne spotkanie firmy Fall Creek Europe odbyło się w Holandii w dniach 30 lipiec – 1 sierpień. W ciągu tych 3 dni holenderską siedzibę odwiedziło ponad 100 osób z całej Europy, a nawet spoza naszego kontynentu. Byli tam obecni zarówno producenci borówki jak i przedstawiciele firm handlowych, grup marketingowych oraz sieci handlowych. Wszyscy przyjechali po to by poznać odmiany, które w przyszłości mogą zmienić borówkowy rynek.

Wymagania stawiane nowym odmianom

Wśród odwiedzających firmę Fall Creek osób przewiało się pytanie – jakie będą odmiany przyszłości i w jaki sposób mogą one wpłynąć na borówkowy rynek w Europie. Otóż poszukiwane są takie odmiany, które pozwolą wystandaryzować towar oferowany na sklepowych półkowych, niezależnie od tego gdzie i o jakiej porze roku są sprzedawane. Konsumenci oczekują bowiem towarów o jednolitej i powtarzalnej jakości. Jak wynika z prezentacji przedstawionej przez  Hansa Liekensa, Commercial Manager EMEA konsumenci postrzegają borówkę przede wszystkim przez pryzmat ich wyglądu zewnętrznego i tego jak się prezentują na sklepowej półce. Tu liczy się też to jak są zapakowane – wygląd, kształt i pojemność opakowania. Dopiero na 3 miejscu jest smak oraz chrupkość owoców. Tymczasem kluczowe cechy odmiany dla farmera to produktywność i koncentracja dojrzewania. Następnie liczy się łatwość w uprawie oraz w zbiorze. Wreszcie rozmiar i wygląd owoców, co będzie decydowało o cenie po jakiej można je sprzedać. Inne jeszcze oczekiwania co do odmian mają sprzedawcy dla których kluczowe cechy to jędrność owoców oraz dobry shelf life. Po za tym istotny dla nich jest wygląd owoców oraz ich rozmiar.

Testy odmianowe

By spełnić te wszystkie wymagania potrzebne są odmiany które zapewnią duże i wyrównane owoce (bez tendencji do drobnienia w trakcie zbiorów), jędrne, chrupkie i smaczne. Czy takie w ofercie ma Fall Creek? Można się było o tym przekonać podczas testów smakowych w których zaprezentowano 9 odmian. Były to zarówno owoce świeżo zebrane jak i takie które były już przez 2-3 tygodnie przetrzymywane w chłodni. W przypadku niektórych odmian można było porównać owoce z 2 rożnych terminów zbiorów. Testy odbywały się na ślepo a dopiero na zakończenie spotkania doradcy techniczni Fall Creek Andrea Pergher i Mariusz Padewski odkryli tożsamość odmian. Wśród 9 prezentowanych odmian wyróżniały się Top Shelf, Blue Ribbon, Valor, Cargo oferując najlepiej się prezentujące owoce i największe. Mariusz Padewski zwrócił uwagę na odmianę Valor, która wydawało się początkowo że nie przyjmie się dobrze na rynku gdyż jej dojrzewanie przypada na okres wysypu ‘Bluecropa’. Okazuje się jednak, że takie cechy odmianą jak wielkość i wyrównanie owoców, równomierność dojrzewania, dobra jędrność, niski koszt zbioru czynią ją o wiele lepszą odmianą do uprawy i handlu względem Bluecropa.

Mariusz Padewski i Andrea Pergher dokonali prezentacji odmian przygotowanych do testów smakowych

Większość zaprezentowanych odmian można było obejrzeć na polu testowym. W przypadku niektórych jak Valor, Cargo, Draper czy Top Shelf na krzewach były już owoce czekające na ostatni zbiór. Jedynie na odmianie Last Call należącej do grupy odmian późnych widać było pełny potencjał gdyż dojrzewały dopiero pierwsze owoce. W trakcie zwiedzania widać było też potencjał takich odmian jak Liberty czy Aurora, gdzie również zbiory jeszcze się nie rozpoczęły.

Materiał szkółkarski

W trakcie naszej wizyty mogliśmy też zobaczyć jak produkowany jest materiał szkółkarski w Fall Creek w Holandii. W tym roku w szkółce wysadzono 3,2 mln roślin. Głównie produkowane są w okrągłych doniczkach 1,6 l, ale testuje się też nieco większe pojemniki o pojemności 2 l. Oprowadzić nas po szkółce Mariusz Padewski wskazywał na pokrój i wyrównanie roślin. Dzięki temu, że są one 3-4 razy cięte, są dobrze rozkrzewione i mają zwarty pokrój. Ważne jest też dobrze rozbudowany system korzeniowy, który już na koniec lipca udało się uzyskać. W holenderskiej szkółce materiał produkowany jest na potrzeby plantatorów z całej Europy. Zainteresowanie jest na chwilę tak duże, że tegoroczna produkcja została już w 100% sprzedana. Czy zatem nowe odmiany z Fall Creek zmienią borówkowy rynek w Europie? O tym przekonamy się zapewne w kolejnych latach.Poprzedni artykułRekordy temperatury i ich wpływ na rośliny
Następny artykułPorzeczkowe plantacje – niezbędne zabiegi po zbiorze owoców

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj