Francja wzywa UE do zakazu importu owoców i warzyw potraktowanych tiakloprydem
Jednym z działań podejmowanych przez francuskiego premiera Gabriela Attala w celu wsparcia sektora rolnego i powstrzymania protestów rolników, Francja zwróciła się do Komisji Europejskiej o zawieszenie sprzedaży owoców i warzyw potraktowanych tiakloprydem na rynku europejskim.

Thiacloprid, neonikotynoidowy środek owadobójczy (w Polsce znany m.in. z produktu Calypso), został zakazany we Francji od września 2018 r., a w Unii Europejskiej od lutego 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaklasyfikował go jako rakotwórczy, zaburzający gospodarkę hormonalną i szkodliwy dla zapylaczy. Mimo to francuskie Ministerstwo Rolnictwa stwierdziło, że „jest nadal używany w innych częściach świata do ochrony upraw przed niektórymi owadami”.

Jeśli Komisja Europejska nie uwzględni wniosku, władze francuskie rozważą zastosowanie klauzuli ochronnej w celu zawieszenia sprzedaży tych produktów na ich rynku. Gabinet Ministra Rolnictwa powiedział, że „Komisja może podjąć decyzję jeszcze w lutym „. Dodał jednak: „Jeśli Komisja nie podejmie tych środków, Francja może zdecydować o ich jednostronnym wdrożeniu”.

Źródło: agropopular.comPoprzedni artykułNowe odmiany truskawek: późne i powtarzające. Zapraszam na webinarium!
Następny artykułBranding Ovation – pierwszy konkurs marek i marketingu w branży jagodowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj