Nowe możliwości w uprawie czarnej porzeczki



Kilka dni temu mieliśmy okazję odwiedzić plantacje czarnej porzeczki w miejscowości Łazów koło Widawy, należące do Jarosława Peczki. Kwatery zajmują około 100 ha, a dominują odmiany ‘Tisel’ i ‘Ruben’, które również stanowią większość w najnowszych nasadzeniach. Spotkanie w tym gospodarstwie było też okazją do zapoznania się z wpływem nowego biologicznego preparatu, produkowanego przez firmę Bio-Gen, na zawiązanie owoców i zdrowotność krzewów czarnej porzeczki.

W tym roku na wszystkich uprawianych w tym gospodarstwie odmianach czarnej porzeczki testuje się nowy preparat biologiczny, który zawiera 20 niepatogennych szczepów bakterii. Na kwaterach, na których 24-26 kwietnia zastosowano ten preparat, stwierdzono bardzo dobre zawiązanie owoców na krzewach wszystkich odmian, niezależnie od wieku plantacji. Dodatkowo zaobserwowano pozytywny wpływ tego preparatu na ograniczenie występowania chorób grzybowych, takich jak opadzina liści czy rdza wejmutkowo-porzeczkowa, które w przeszłości – mimo stosowanej ochrony chemicznej – sprawiały wiele problemów.

Na wszystkich plantacjach jesienią, po opadnięciu liści oraz na etapie przygotowania stanowiska pod nowe nasadzenia stosuje się tutaj, dostępny od kilku sezonów na rynku, preparat Biogen Rewital, który nie tylko poprawia właściwości fitosanitarne gleby, ale wpływa również na mineralizację organicznej (między innymi opadłe liście). Dzięki temu w znacznym stopniu udaje się ograniczyć miejsce rozwoju i źródło patogenów, które wiosną mogłyby stanowić zagrożenie dla roślin czarnej porzeczki.

Peczka, czarna porzeczka, Tisel
Jarosław Peczka przy 2-letnich krzewach odmiany Tisel


Jak informuje J. Peczka, w przypadku odmiany ‘Tisel’ najniższe uzyskiwane w jego gospodarstwie plony wynosiły 9 t/ha, a maksymalne sięgały 22 t/ha. W tym roku na kwaterach, na których zastosowano nowy preparat bakteryjny, plony mogą być znacznie wyższe od maksymalnych osiąganych w przeszłości. Bardzo dobre zawiązanie owoców odnotowano również na odmianie ‘Ben Hope’.
Więcej zdjęć w galerii 

Porównując rośliny poszczególnych odmian porzeczki czarnej, na których zastosowano nowy preparat bakteryjny, z krzewami w tym samym wieku i tych samych odmian, tak samo chronionymi chemicznie, ale z pominięciem zabiegu nowym preparatem biologicznym, stwierdzono, że zawiązanie owoców po użyciu go było czasami nawet o ponad 50% lepsze.
porzeczka, Tisel, bio-gem

Bio_gen

Jak zauważył J. Peczka, zastosowanie nowego preparatu biologicznego, bardzo pozytywnie wpłynęło też na wyrastanie nowych pędów, nawet w przypadku takiej odmiany, jak ‘Ben Sarek’, u której jednym z problemów było odmładzanie krzewów.

 







Poprzedni artykułChoroby borówki – stan zagrożenia
Następny artykułPorzeczka czerwona i biała-przed kwitnieniem-amerykański mączniak agrestu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj