Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym – istotne zmiany dla producentów



Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Dostosowuje ona polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną. Jest to nowy akt prawny; po jego wejściu w życie straci moc dotychczas obowiązująca ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym.

Podpisana przez prezydenta ustawa o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej wdraża do polskiego prawodawstwa unijne przepisy zawierające szereg nowych – względem dotychczas stosowanych – postanowień prawa Unii Europejskiej.

Sejm uchwalił nową ustawę 23 czerwca 2022 r – link do ustawy. Zmniejsza ona obciążenia administracyjne poprzez zniesienie obowiązku opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków producentów ekologicznych o wyrażenie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej. Ustawa wprowadza ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach UE oraz zwiększa wsparcie dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.

Ponadto ustawa wskazuje organy właściwe do wykonywania zadań określonych w przepisach unijnych, w tym w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.

Wprowadza podstawę prawną do wydawania wytycznych i wiążących poleceń przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych w celu zapewnienia prawidłowej realizacji wykonywanych zadań przez jednostki certyfikujące.

Zapewnia wysoki poziom systemu kontroli i certyfikacji w produkcji ekologicznej poprzez dopuszczenie do prowadzenia kontroli u producentów ekologicznych osób, które zdały egzamin państwowy poświadczający ich kwalifikacje.

W ustawie o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej dokonuje się także zmian w 11 innych ustawach dotyczących produkcji rolnej.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem przepisów dot. eksportowego świadectwa fitosanitarnego, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r. (PAP)







Poprzedni artykułNowe elementy do zdalnego zarządzania systemem nawadniania
Następny artykułNawożenie borówki na wysoką jakość owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj